Porody doma

Česká republika patří mezi země s nejnižší úmrtností novorozenců na světě, lékařská předporodní a poporodní péče je u nás na velmi vysoké úrovni. I přesto, že čísla mluví velice kladně, některé rodičky si stěžují na nepříjemné chování personálu, na to, že lékaři nerespektují jejich přání a neinformují je o zákrocích a možnostech řešení jednotlivých situací. Právě kvůli tomu v posledních letech stoupá počet žen, které chtějí rodit doma.

Jestliže se matka rozhodne pro porod doma, je to její právoplatná volba. K porodu doma si ženy většinou přizvou porodní asistentku, která s matkou bude nejen rodit, ale také ji kontrolovat a podporovat během celého těhotenství a po porodu. V případě komplikací jí zajistí převoz do nemocnice.

PORODNÍ DŮM

Ačkoli jeden porodní dům v ČR existuje, zatím v něm není oficiálně povoleno rodit. Porodům doma naše legislativa ale nijak nebrání, jsou tedy u nás naprosto legitimní. Porodní asistentka pomáhá ženě při porodu doma v souladu se zákonem č. 96/2004 Sb. a vyhláškou č. 424/2004 Sb.

JAK SE RODÍ V ZAHRANIČÍ

V zahraničí jsou porody doma považovány za rutinní záležitost, tedy ve většině zemí. V Holandsku rodí doma každá třetí žena. Velkou výhodu mají Holanďanky hlavně v propracovaném systému porodních asistentek, které o matku pečují v průběhu celého těhotenství, asistují při domácím porodu a do konce šestinedělí. V případě komplikací je matka převezena do porodnice, kde ale dítě odrodí s největší pravděpodobností opět se svou porodní asistentkou. Lékař se přivolává jen při vážnějších komplikacích. V Německu či Dánsku rodí matky většinou v porodních domech. V Německu matka několik hodin po porodu z porodního zařízení odchází domů, kde ji pravidelně navštěvuje porodní asistentka.

DOMÁCÍ PORODY U NÁS

Postoj lékařů k problematice porodů doma je u nás velmi negativní. Lékaři považují porody doma za hazardování s životem jak dítěte, tak matky.

Ženy, které se rozhodnou rodit doma, si musí po porodu vyřídit všechny nutné formality, které by jinak byly vyřízeny automaticky porodnicí. Dítě musí být do tří pracovních dnů nahlášeno na matrice, kam s sebou jeden z rodičů musí přinést potřebné doklady (občanské průkazy rodičů, rodné listy, oddací list, těhotenskou průkazku, hlášení o narození dítěte (dostanete od porodní asistentky) a zprávu od dětského lékaře. Potom jim je vystaven rodný list pro novorozence. Rodiče musí také miminko nahlásit zdravotní pojišťovně – pojišťovně – prvních osm dní je automaticky pojištěno u stejné pojišťovny jako maminka, ale pak je ho třeba k nějaké pojišťovně přihlásit. K tomu je samozřejmě potřeba právě rodný list s rodným číslem. A do třetice musí rodiče zajít na Českou správu sociálního zabezpečení (pokud jsou OSVČ) nebo místní obecní úřad, odbor státní sociální podpory. Tady se zažádá o porodné či přídavky na dítě.

Zdroje: www.porodydoma.cz, www.iham.cz, www.pdcap.cz

Více informací o porodech doma, porodních asistentkách a dulách najdete na:

www.normalniporod.cz

www.porodydoma.cz

UNIPA

www.unipa.cz

unipa@unipa.cz

Aperio

www.aperio.cz

aperio@aperio.cz

HAM

www.iham.cz

iham@iham.cz

ČAD

www.duly.cz

info@duly.cz

18.2.2009 2:13 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist