Pravděpodobnost použití pupečníkové krve

Vlastní pupečníková krev se v současnosti používá při léčbě onemocnění, kde se standardně provádí transplantace vlastní kostní dřeně.

Ročně se ve vyspělých státech světa provede autologní transplantace kostní dřeně u více než 40 miliónů obyvatel a jejich počet je vyšší než dárcovských transplantací.

Použití transplantátu z vlastní pupečníkové krve je možné nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. S přibývajícím věkem narůstá pravděpodobnost využití, protože se zvyšuje výskyt onemocnění, při jejichž léčbě se využívají vlastní krvetvorné buňky.

Pravděpodobnost využití stoupá

Nedávno publikovaná studie amerických vědců uvádí výpočet pravděpodobnosti postoupení vlastní transplantace během života člověka na 1:400. Tento výpočet byl proveden na základě výskytu jednotlivých onemocnění a četnosti jejich transplantací.

Do dvacátého roku života je pravděpodobnost, že dítě podstoupí autologní (vlastní) transplantaci asi 1:50001). Současné odhady využítí počítají pouze s chorobami, kde se krvetvorné buňky používají při klasické transplantaci.

Nová naděje

Dnes jsou již známé i výsledky nových – experimentálních studií, ve kterých se vlastní pupečníková krev velice úspěšně využívá i u takových diagnóz, jakými jsou diabetes mellitus (cukrovka) I. typu či traumatické poruchy mozku při narození. Využití kmenových buněk a pupečníkové krve v těchto nových oblastech medicíny výrazně rozšiřuje možnosti jejího využití.

Literatura: 1.) Nietfeld at al.: Biology of Blood and Marrow Transplantation, 14:316-322, 2008.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele anička
anička

Ahoj, na této adrese je přednáška o kmenových buňkách:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10000000055-den-vedy-na-prazskych-vysokych-skolach-scientia-pragensis/21125100048-den-vedy-na-prazskych-vysokych-skolach-scientia-pragensis/obsah/180973-mudr-tomas-soukup-uk/
Zdá se, že možností využití je daleko víc, než se píše v článku! Třeba ta osteoporóza mě docela překvapila, my to zrovna máme v rodině.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené