Pravdy a mýty o nitroděložních tělískách

Nitroděložní tělíska jsou ve světě nejrozšířenější formou antikoncepce. Existuje ale mnoho žen, které je odmítají, protože mají strach. Co je vlastně pravda a co mýtus?

nitrodelozni-telisko-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jak nitroděložní tělísko funguje ?

Nitroděložní tělísko má většinou tvar písmene T a skládá se z umělohmotné a kovové části. Jak už z názvu vyplývá, zavádí se do dutiny děložní, kde brání uhnízdění oplodněného vajíčka. Kromě toho kov, (nejčastěji měď, stříbro či zlato) má i spermicidní účinky.

Existuje více druhů tělísek?

Tělíska se dělí na základní dvě skupiny – nehormonální tělíska a nitroděložní systémy. Nehormonálních tělísek je na trhu celá řada: liší se od sebe tvarem, velikostí či použitým kovem.

Nitroděložní systém znamená, že tělísko uvolňuje do dělohy malé množství hormonu levonorgestrelu, který chrání děložní sliznici a zahušťuje sekret v děložním hrdle. Hustý sekret je hůře prostupný pro spermie a antikoncepční účinnost je srovnatelná se sterilizací.

Na jak dlouho se nitroděložní tělísko zavádí?

Nitroděložní systém existuje ve formě 3leté (Jaydess) a 5leté (Mirena). Ostatní nehormonální tělíska se zavádějí na 5-10 let, záleží na výrobci. Všechna tělíska se dají kdykoli vyjmout a plodnost ženy je prakticky ihned obnovena.

Jak se tělísko zavádí?

Tělíska se zavádějí během prvních 7 dnů od začátku menstruačního krvácení. Obvykle jej zavádí gynekolog ambulantně pouze v lokální anestezii ve formě spreje. Častým dotazem pacientek bývá, zda je zavádění tělíska bolestivé.

Každá žena má jiný práh bolesti, tudíž nemusí bolest vnímat vůbec, a naopak. Pokud trvá bolest či závrať déle než hodinu po zavedení, je nutná kontrola uložení tělíska, popřípadě jeho vyjmutí.

Je nitroděložní tělísko vhodné i pro ženy či dívky, které ještě nerodily?

Nitroděložní tělíska jsou určena pro ženy v plodném věku. Věk ani porod nejsou pro zavedení tělíska podmínkou. Bohužel existují gynekologové, kteří nitroděložní tělíska ženám, které nerodily, zavádět odmítají.

Čtěte také:

Pro koho je nitroděložní tělísko nevhodné?

Nitroděložní tělísko je nevhodné pro ženy, které často trpí záněty v oblasti pánve, dělohy a pochvy nebo jsou všeobecně více náchylné k infekcím. Další skupinou žen, které by nitroděložní tělísko neměly volit, jsou ženy s přednádorovými stavy na děložním hrdle, ženy s vážným onemocněním jater, nebo ženy alergické na některou složku tělíska.

Má tělísko vliv na menstruaci?

Po zavedení nehormonálního tělíska může mít žena silnější menstruaci, než na jakou je zvyklá. Hormonální tělíska naopak výrazně zmírňují menstruační krvácení, některé ženy nemusí menstruovat vůbec. Právě kvůli jejich pozitivnímu účinku na děložní sliznici se léčebně doporučuje ženám, které trápí silná menstruace.

Komplikace po zavedení tělíska

Mezi nejčastější komplikace zavedení nitroděložního tělíska patří pánevní zánět. Riziko infekce stoupá, pokud jsou žena nebo její partner promiskuitní. Případná pánevní infekce musí být vždy léčena, protože by v budoucnosti mohla negativně ovlivnit plodnost ženy a zvýšit riziko mimoděložního těhotenství.

Další komplikace, která může nastat při zavedení tělíska, je poranění děložní stěny. Dochází k ní velmi vzácně, nejčastěji u žen, které mají dělohu zakloněnou dozadu, jsou krátce po porodu nebo kojí. Samovolné vypuzení tělíska je situace, kdy dojde k částečnému posunutí nebo úplnému vypuzení tělíska z dělohy. V takovém případě může žena otěhotnět.

Jak žena pozná, že je tělísko dobře zavedeno?

Ženy si většinou pravidelně pohmatem kontrolují vlákna tělíska v děložním hrdle. Částečné nebo úplné vypuzení tělíska může být doprovázeno bolestí a krvácením. Pokud se objeví některé z výše uvedených příznaků, nebo si žena nenahmatá vlákna, měla by ihned vyhledat lékaře.

Vlákna tělíska lze přirovnat k silnější a pevné niti. Gynekolog by je měl nechat správně dlouhá, aby nevadila při pohlavním styku a zároveň si je žena mohla nahmatat v děložním hrdle. Pokud při styku partnerovi vadí, mohou se zkrátit tak, aby z děložního hrdla nevyčnívala, ale pak už si je žena nemůže pohmatem zkontrolovat.

Mohou ženy používat při zavedení nitroděložního tělíska tampóny nebo menstruační kalíšek?

Ano, ale jejich zavádění a vyjmutí by mělo být prováděno s velkou opatrností za pravidelné kontroly vláken hmatných v děložním hrdle.

Je možné tělísko zavádět po porodu či potratu?

Nitroděložní tělísko je možné zavést ihned po potratu, který proběhl v prvním trimestru, pokud nebyl doprovázen zánětem. Po porodu je nutné vyčkat se zavedením tělíska do konce šestinedělí, kdy je již děloha zmenšena do původní velikosti. U kojících žen není kvalita mateřského mléka nitroděložním tělískem ovlivněna.

Není hormonální antikoncepce bezpečnější než tělísko?

Hormonální antikoncepce má svoje rizika. Naprosto nevhodná je pro ženy s prodělanou trombembolickou příhodou (hluboká žilní trombóza, cévní mozková příhoda, plicní embolie, infarkt myokardu).

Mezi další kontraindikace nasazení hormonální antikoncepce patří porucha krevní srážlivosti, komplikovaný průběh cukrovky, vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků v krvi či migréna s aurou. Ale i ženy kuřačky, kterým je nad 35 let a mají BMI na 30kg/m2 , by hormonální antikoncepci neměly užívat.

Nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy, které nechtějí nebo nemohou ze závažného důvodu užívat hormonální antikoncepci. Je to velmi pohodlná, spolehlivá a komfortní forma antikoncepce, která tělo ženy nezatěžuje hormony, které mohou negativně ovlivnit její zdraví.

22.9.2023 12:19 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Na článku spolupracovala MUDr. Radkla Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist