Proč porod bolí?

Bolest k porodu patří. A i když o ní víme, často nás její intenzita může zaskočit. Co při porodu vlastně bolí? A existuje pro ženu nějaká úleva?

baby-g1aff9eec5_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Bolest je podle WHO definována jako nepříjemná senzorická a emocionální zkušenost spojená s akutním nebo potenciálním poškozením tkání, nebo je popisována výrazy takového poškození. Je vždy subjektivní.

Jak poznat porodní bolesti

Porodní bolesti někdy začínají jako tlumená bolest v zádech nebo také jako bolesti vystřelující po stehnech dolů. S postupem času se pravděpodobně dostaví kontrakce břicha, připomínající silné bolesti při menstruaci. Některé ženy mají strach, že porodní bolesti nepoznají. To je velice málo pravděpodobné.

Rodička si může začátek porodu splést s tzv. poslíčky. Jde o nepravidelné děložní stahy, které po nějaké době ustanou. Ke konci těhotenství se mohou objevovat stále častěji. Pokud žena začne pociťovat nepravidelné bolesti v podbřišku, je vhodné zkusit sprchovat břicho vlažnou vodou. Jedná-li se o poslíčky, měly by po sprše pomalu ustat. Pokud se objeví krvácení či odteče -li voda, je jasné, že to planý poplach není.

Jsou-li stahy pravidelné, měla by žena začít měřit jejich intervaly. Pokud jsou kontrakce častější než pět minut, je čas vypravit se do porodnice. I když může první doba porodní trvat ještě několik hodin, je důležité pravidelně sledovat ozvy plodu a rychle reagovat na případné komplikace.

Různé porodní bolesti

První porodní bolesti, které žena zaznamená a které jsou předzvěstí porodu, jsou bolesti tzv. otevírací. Ty jsou pociťovány v dolní části dělohy, kde se díky kontrakcím otevírají porodní cesty, aby byly průchozí pro plod. Jsou způsobeny tlakem na nervy probíhající mezi svalovými vlákny.

Tyto bolesti nejsou stálé, nýbrž periodické. Na počátku porodu jsou bolesti krátké s delšími přestávkami, čím je ale porod blíže, tím se přestávky mezi kontrakcemi zkracují. Kontrakce dělohy jsou nezávislé na vůli rodičky, pomalu zvyšují svou intenzitu a nakonec opět na několik minut vymizí. Sídlo otevíracích bolestí je hlavně v oblasti kříže (a odtud táhnou do třísel a do nohou).

K druhému hlavnímu druhu porodní bolesti dochází při vypuzovací fázi a jsou to bolesti porodních cest, kterými se plod dere na svět. Bolest z rozpínání pochvy a lůna jsou většinou rodičkami popisovány jako nejbolestivější.

Melzackova stupnice bolesti

Profesor psychologie doktor Ronald Melzack z McGillovy University se výzkumu bolesti věnoval několik let. Samozřejmě do svého průzkumu zahrnul i porodní bolest. Melzackova stupnice bolesti charakterizuje bolest podle toho, jak se projevuje (např. pálení, řezání, tlak) a její intenzitou (od „žádné“ až po „nesnesitelnou“).

V průzkumu Melzack tvrdí, že porodní bolesti jsou jedněmi z nejsilnějších bolestí, se kterými se při zkoumání vůbec setkal. Poukazuje ale také na to, že ačkoli se ženy shodují v tom, že porod je bolestivý, jejich názory na intenzitu bolesti se velice liší. Několik matek poznamenalo, že porod byl lehký, téměř bezbolestný, některé ho označily jako výjimečně těžký. Dalším velkým rozdílem byl ve výzkumu fakt, jestli měla žena již dítě.

V jednom z prvních výzkumů se Melzack dotázal 141 žen, 54 z nich již mělo dítě, 87 rodilo poprvé. Každá čtvrtá prvorodička popsala porod jako strašný až nesnesitelný, přitom pouze každá jedenáctá vícerodička vnímala porod stejně drasticky a bolestivě. Pouze každá jedenáctá prvorodička a každá čtvrtá vícerodička popsaly porod jako mírnou bolest.

Další nedávný výzkum srovnával porod Američanek a Holanďanek. Američanky, které jsou vychovávány v duchu, že porod je velice bolestivý a budou potřebovat medikamenty, podle svých představ opravdu porodily. Pouze každá šestá Američanka porodila bez medikamentů.

Na rozdíl od dvou třetin Holanďanek, které se bez nich obešly, což je způsobeno přístupem k porodu v Holandsku, kde se porod bere jako naprosto přirozený fyziologický jev. Podle psychologů největším rozdílem při vnímání bolesti není práh bolesti, ale lidská schopnost a motivace ji snášet.

Čtěte také:

Anestezie pomáhá

Již před více než sto padesáti lety se začaly porodní bolesti poprvé tlumit. Tehdy se ale rodičky uváděly díky éteru do „mrákot“, jakéhosi stavu podobnému spánku.

Dnešní anesteziologie pokročila o mnoho dále a tlumení porodních bolestí využívá převážná většina rodiček (v Čechách přes 70 %). V porodnické analgezii a anestezii se dnes používá několik metod (např. transkutánní elektrická stimulace nervů, Entonox, Dolsin), z nichž nejznámější a nejrozšířenější je asi epidurální anestezie, která se ve světě používá již přes padesát let. Aplikuje se jehlou do prostoru nad míšní obaly a rodička je tak zbavena vnímání porodních bolestí. Přesto ale dále vnímá chod porodu a hlavně vnímá tlak plodu během děložních stahu, takže je schopna ve druhé době porodní sama tlačit.

Úleva bez léků

Kromě medikamentů můžete použít i alternativní formy tlumení porodních bolestí. Mezi ty patří například:

  •  Aromaterapie
  •  Homeopatie 
  •  Akupunktura
  •  Teplá lázeň
  •  Masáž

Tyto metody se používají zejména v první době porodní a pomáhají lépe snášet či zmírňovat kontrakce. U některých lze velice dobře uplatnit pomoc partnera, např. masáže.

I na porodní bolesti se dá připravit

I ženy, které již jednou rodily, jsou z porodních bolestí u druhého dítěte překvapeny. Prvorodičky jsou intenzitou porodních bolestí zaskočeny téměř vždy. A to i přesto, že s výraznou bolestí počítají.

Výzkumy ukazují, že porodní bolesti jsou přímo úměrné stresu. Čím více se tedy budete stresovat a panikařit, tím více vám vaše tělo bude odmítat pomoci. Stres, který může zhoršit porodní bolesti, může být vyvolán právě strachem z bolesti, vstupu do neznáma, nové životní role či strachu o miminko.

Při porodu budete uvolněnější, když

  1.  Budete znát všechny potřebné informace o porodu. Vyhnete se tak panice.
  2.  Budete mít na sále podporu – partnera, svou porodní asistentku, dulu či jinou blízkou osobu. Díky jejich podpoře nebudete tolik vyplašená a vystresovaná.
  3.  Budete navštěvovat předporodní kurzy, kde vás naučí správnému dýchání a uvolňování při kontrakcích a porodu.
  4.  Budete před porodem cvičit. Zkuste speciální cvičení pro těhotné, kde posílíte přesně ty svaly, které budou u porodu velice užitečné (například svaly pánevního dna).
  5.  Navštívíte před porodem nemocnici, kde chcete rodit. Nebudete se pak v prostředí cítit cize, bude vám známé a budete se moci soustředit na porod.
  6.  Budete se o výhodách a nevýhodách tlumení porodních bolestí informovat předem. Budete mít jasno dopředu a nebudete muset o nevýhodách „epidurálu“ přemýšlet na porodním sále.
  7.  Uvědomíte si, že porod je fyziologický jev, na který je ženské tělo připraveno. Stejně jako miliony žen před vámi tu bolest překonáte, nebojte se.
4.1.2023 5:10 | autor: Michaela Mazancová | zdroj: Avicenum), Článek byl napsán na základě rozhovoru se zkušeným porodníkem., Ronald Melzack: Záhada bolesti (1978

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist