Proč se platí za přítomnost partnera u porodu?

DOTAZ TÝDNE Zajímalo by mě, proč se v některých našich porodnicích platí za přítomnost otce u porodu, a v jiných ne? Je to z nějakého zákona? A kdo určuje výši částky, kterou porodnice požaduje? Například moje kamarádka rodila v na severu Čech, kde po ní nic nechtěli, ale já budu za nedlouho rodit v Praze a tady se všude za přítomnost partnera u porodu platí, pokud vím.
foto: istock.com

Babyweb odpovídá:

V rozhovoru publikovaném na Babywebu prohlásila jedna ze zakladatelek České asociace dul a laktační poradkyně Miloslava Kramná, že vybírání poplatku za přítomnost blízké osoby u porodu v českých porodnicích považuje za nehoráznost, která nikde v zahraničí neexistuje.

Jak na to, aby byl partner u porodu pomocí a nikoli přítěží.

"Vstupné" otce či jiné blízké osoby, která doprovází rodící ženu na porodní sál, není stanoveno žádným zákonem ani vyhláškou. Je čistě na každé porodnici, zda a v jaké výši částku za přítomnost blízké osoby u porodu vybírá, každá nemocnice se řídí svými vnitřními směrnicemi. Platí se ovšem ve většině českých porodnic a výše poplatku se pohybuje od 200 do 1 000 korun. Pokud je otci umožněna přítomnost u porodu císařským řezem (jen v některých porodnicích), pak je částka ještě o dost vyšší, a to až 3 000 korun.

Proč je poplatek vybírán?

Můžete se setkat s argumentací, že jde o náklady spojené s přítomností otce či jiné blízké osoby u porodu, tj. zapůjčení pláště, přezutí a pokrývky hlavy, případně bývá přítomnost blízké osoby u porodu považována za nadstandardní (tj. placenou) službu. V některých porodnicích, kde poplatek za přítomnost otce nevybírají, zpoplatňují zapůjčení pláště za minimální cenu (50 až 100 Kč). V jiných porodnicích zase poplatek nevybírají, ale účast otce u porodu může být podmíněna absolvováním placeného předporodního kurzu. V několika málo porodnicích, kde si poplatek za osobu blízkou u porodu neúčtují, můžete ovšem narazit na to, že možnost přítomnosti otce u porodu je omezena aktuálním počtem rodících žen, tedy porodnice negarantuje, že zrovna ve vašem případě se partner na porodní sál dostane.

Čtěte také: Otec u porodu – radost, nebo komplikace?

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele pršulka
pršulka

V Litomericich v roce 2011 muz platil 600.- ted na druhe uz je to snad jen 100.-tak uvidim :-D

Obrázek uživatele Elis
Elis

V Náchodě jsme platili jen za jednorázové triko a kalhoty 40,- 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

http://zpravy.idnes.cz/otec-u-porodu-bude-zadarmo-objasni-novy-zakon-fal-/domaci.aspx?c=A120117_115037_domaci_taj

Vážně není nijak upraven? Jinak zkušenost 11/2012 Příbram, bez poplatku. Co jsem slyšela, tak v Podolí snad vybírali nějaké "ošatné" v nehorázné výši, jako nástupce poplatku za přítomnost u porodu, jak je to teď nevím.

UTFG

Obrázek uživatele stodynka
stodynka

Dobrý den. My v Brně nic neplatili a to jsem rodila císařem.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené