Prodám mléko: Zn. mateřské

Většina maminek řeší spíše nedostatek mateřského mléka, některé dokonce nemohou kojit vůbec. Existují však ženy, které mají mléka přebytek a vlastně tak trochu „na rozdávání“. Nebo správněji na „prodávání“. Mohou jej totiž dodat mléčné bance, která mléko skladuje a zpracovává a později z ní mléko putuje k miminkům, které mateřské mléko potřebují nejvíce.

V případě, že vy sama máte nedostatek mléka, a přesto byste jej ráda svému děťátku dopřála, možná vám jako mnohem jednodušší varianta přijde požádat svou blízkou kamarádku, která také kojí své miminko, zda by občas nenakojila i to vaše. Pokud pomineme fakt, že pro někoho může být již pouhá představa kojení cizího dítěte vnitřně nepřípustná, je sdílené kojení a tzv. kojné u nás od roku 1987 zakázané. Mateřským mlékem lze totiž mimo jiné přenášet i virus HIV nebo další choroby, a proto by u takového způsobu kojení mohlo dojít teoreticky k nákaze.

Naštěstí však existují, již v úvodu zmíněné, mléčné banky, které mléko nejen vyšetří na přítomné mikroby, ale také pasterizují, aby mléko bylo 100% nezávadné. I přes tento náročný proces si však uchovává své vzácné důležité a specifické vlastnosti, díky kterým je pro novorozence tak důležité. Přečtěte si o hlavních zásadách kojení.

Mléčných bank ubývá

Mléčných bank je aktuálně v České republice pět – v Praze, Hradci Králové, České Lípě, Mostu a Českých Budějovicích (ještě v roce 1999 jich bylo dokonce 13) a často jsou přidružené k velké porodnici. Jen pro zajímavost – první mléčná banka vznikla ve světě již v roce 1907. V průběhu 20. století existovalo po světě velké množství mléčných bank, avšak po zjištění možnosti přenosu HIV mateřským mlékem mnoho z nich zaniklo.

Mléčné banky poskytují mléko pasterizované, aby se zachovalo maximum příznivých vlastností mateřského mléka a zároveň bylo toto mléko bezpečné. Relativně nízký počet mléčných bank je dán především finanční náročností na provoz banky zpracování mléka.

Mateřské mléko za stovky korun

Část mateřského mléka, které se v bance zpracovává, je v porodnici určena především pro nedonošené a nemocné děti na oddělení intenzivní péče, další část míří k případnému dokrmování dětí donošených. Pokud mají banky mléka dostatek, prodávají ho ostatním nemocnicím nebo zájemcům domů. Tam slouží např. k překlenutí období, kdy se laktace opozdí a kojení dítěti nestačí, nebo místo umélé kojenecké výživy. Mléko ani v porodnicích není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a pro případný prodej domů si musíte pořádně připlatit.

Čtěte: Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

Finanční podmínky „výkupu“, ale i prodeje mateřského mléka se u jednotlivých bank výrazně liší. Počítejte však s tím, že cena 1 l mateřské mléka se pohybuje v řádech stovek korun. Např. v pražském ÚPMD se mateřské mléko vykupuje za 200 Kč/l a prodává za 900 Kč. Na první pohled se může zdát rozdíl mezi výkupní cenou mléka a prodejní cenou výrazný. To je však omyl.

„V ceně za prodej je kalkulováno vyšetření dárkyň, všechny náklady spojené se zpracováním mléka včetně amortizace přístrojů a cen energií a náklady na opakované vyšetření mléka pro zaručení zdravotní nezávadnosti, která je pro nás prioritní,“vysvětluje MUDr. Marcela Černá, vedoucí lékařka pražské mléčné banky v ÚPMD. Rozdíly však panují i mezi jednotlivými pracovišti. Některé z nich matkám – dárkyním mléka – poskytují pouze příspěvek na stravu, jiné prodávají mléko ještě za vyšší cenu.

Dárkyně mléka se pečlivě prověřují

Mléko do mléčných bank dodávají matky s významnými přebytky mléka. Dárkyní se však rozhodně nemůže stát kterákoliv maminka. Nejprve musí splnit náročná zdravotní kritéria a přísné jsou i požadavky pro samotné odstříkání a přepravu mléka.

„Všechny dárkyně jsou vyšetřené na nosičství závažných infekcí přenosných mateřským mlékem, mají negativní mikrobiologické vyšetření na přítomnost patogenních bakterií v dýchacím a trávicím traktu a podepisují čestné prohlášení o neužívání léků, drog, alkoholu a kouření. Mléko je opakovaně mikrobiologicky vyšetřeno,“dodává MUDr. Černá.

Chcete se stát dárkyní mateřského mléka?

  • Vaše děťátko nesmí být starší více než 6 měsíců.
  • Denně byste měla odstříkat minimálně 0,5 l navíc, než vaše děťátko vypije.
  • Měla byste být ve výborném zdravotním stavu, nekouřit, nepít alkohol ani neužívat žádné léky.
  • Absenci drog zde snad ani není nutné zmiňovat.
  • Pokud toto vše splníte, čeká vás vstupní vyšetření včetně laboratorních odběrů krve atd.

Pokud všem těmto kritériím odpovídáte a projdete testy, čeká vás ještě každodenní odstříkávání a dopravy mléka do banky. „Mléko je nutné odstříkat do sterilních lahví dodávaných přímo z mléčné banky a následně ihned zmrazit. K nám do banky ho maminky vozí alespoň 1x týdně a my jej pak ihned zpracováváme a kontrolujeme,“ vysvětluje tento postup Marcela Černá.

„Počet dárkyň pro naši banku kolísá v průběhu roku, průměrně je to 8-10 dárkyň za měsíc. Množství dodaného mléka je velmi individuální, celkově za rok zpracujeme kolem 1700 litrů mléka od dárkyň a dalších asi 700 l mléka je od matek dětí hospitalizovaných v ÚPMD.“

Mateřské mléko seženete i na aukci

Možná i finanční náročnost koupě mléka pro vlastní dítě přes mléčnou banku vede některé maminky k jednoduššímu, avšak riskantnímu (a nelegálnímu!) kroku, kterým je koupě, popř. nabídka mateřského mléka, třeba přes internet.

„Byla jsem zděšená, když jsem čirou náhodou při surfování po jednom z aukčních portálů narazila na nabídku prodeje mléka za 400 Kč za litr. Přišlo mi to nechutné a minimálně nevhodné. Když jsem se o tuto zkušenost ale později podělila s kamarádkami, našly se mnohé, které svorně tvrdily, že by si mléko od dotyčné prodejkyně klidně koupily,“ říká nevěřícně pětatřicetiletá Věra. Podobné inzeráty najdete hojně i na různých „maminkovských“ serverech nebo sociálních sítích.

Tento přístup však skutečně není bezpečný. Nejen že nemáte žádnou jistotu ohledně zdravotního stavu matky, od které mléko pochází, nevíte nic ani o jejím životním stylu, hygienických podmínkách, ve kterých mléko skladuje apod. Zdravotní rizika pak výrazně převažují nad kladnými přínosy mateřského mléka pro miminko.

Čtěte také:

Domácí pasterizace mateřského mléka

Rozhodnete-li dokrmovat mateřským mlékem od cizí matky, můžete se pokusit o tzv. domácí pasterizaci mateřského mléka, která může snížit riziko přenosu infekčních nemocí. Jak uvádí MUDr. Marcela Černá, je to v domácích podmínkách velmi obtížné.

„Mateřské mléko se celosvětově doporučuje pasterizovat při 62,5 °C po dobu 30 minut. Teplota by se neměla vychýlit třeba ani o půl stupně směrem nahoru ani dolů. Pokud bude teplota vyšší, zničí se všechny důležité protilátky, enzymy a bílkoviny (tedy vše, kvůli čemu mléko za drahé peníze kupujete), bude-li nižší, není jistota, že se odstraní všechny možné patogenní látky, viry a bakterie,“ vysvětluje lékařka. „V mléčné bance tuto teplotu i čas hlídá počítač, v domácích podmínkách si to dovedu představit jen velmi těžko. Kamenem úrazu je také fakt, že teplota se musí měřit uvnitř mléka, ne teplota vody kolem lahvičky.“

Jak je vidět, domácí pasterizace není vůbec jednoduchá. Pokud chcete riziko ještě více snížit a mít větší jistotu, vyžádejte si od maminky, která vám má mléko dodávat, potvrzení o absolvovaných testech (HIV a další infekční nemoci) a čestné prohlášení, že je opravdu zdravá, nepije alkohol a nekouří. I tak by ale mléko mělo být pasterizované. I když se vám to může zdát „přitažené za vlasy“, jde o zdraví vašich dětí.

Benevolentní Amerika

Situace s prodejem, popř. darováním mateřského mléka ve světě je velmi různá. Například v jiných případech velmi striktní a přísné Spojené státy americké prodej, darování, popř. nakupování mateřského mléka nijak neregulují. Mateřské mléko se zde nepovažuje za „tělní tekutinu“, ale za „potravu“, a proto pro něj platí jiná pravidla než pro krev, popř. lidské orgány.

Hojně se s ním tedy zde obchoduje, a to nejen na internetu, ale i mezi samotnými matkami. Pouze největší prodejní portály, jako je třeba eBay, mají svá vlastní regulační pravidla, která prodej mateřského mléka přes tento web zakazují. I když ve většině amerických států existují mléčné banky, mnoho matek dává přednost přímému prodeji a nákupu, a to především kvůli ceně.

Při námitce, zda tím neohrožují zdraví svého dítěte, argumentují tím, že až dosud nebyl zaznamenán jediný případ přenosu infekce přes mateřské mléko zakoupené online. Zda je to rozumný přístup nechme na amerických zákonodárcích – a vašem uvážení …

14.5.2015 1:15 | autor: Alena Měchurová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist