Proti horečce a nemocem dětí pomohou bylinky a zábaly

Nejpřirozenějším typem léčby dětských onemocnění je přírodní cesta pomocí bylinek, které se popíjí, vdechují, používáme je k obkladům a zábalům. Jejich tělíčku na rozdíl od chemických přípravků neškodí. Jak a kdy používat k uzdravování dětí přírodních postupů, si povíme v dnešním článku.
foto: istock.com

Malý pacient potřebuje láskyplnou péči

Dítě potřebuje v době nemoci zvlášť mnoho jistoty a bezpečí. Nejlepší samozřejmě je, když se o něj stará maminka, popřípadě jiná nejbližší osoba. Při láskyplné péči o nemocné dítě se velmi zintenzivní vztah rodiče či jiných pečujících osob k dítěti. Pro všechny zúčastněné je to důležitý čas učení. Vyvíjí se nová jistota a více důvěry.

Při domácím léčení klidně přistupme na zvláštní požadavky dítěte. Jestliže potřebuje naši blízkost, uložíme je na klidné místo ve své blízkosti (obývací pokoj, kuchyně), abychom mohli pracovat, avšak dítě nebylo samo, a přesto bylo v klidu. Nemusíme se bát, že nám to naruší vybudovaný režim, jakmile se dítěti udělá dobře, v klidu pak můžeme pokračovat ve svých zvyklostech.

Když hospitalizace, tak jedině společně!

Musí-li být dítě přijato kvůli nemoci do nemocnice, měli by s ním tam zůstat matka či otec podle možností celou hospitalizaci. Je velmi důležité doprovázet dítě do cizího prostředí a mezi cizími lidmi ho podporovat, protože se pak nebude cítit osamělé. Z náhlého osamocení totiž vznikají obrovská traumata, která si dítě může nést celý život!

Nezapomínejme na pitný režim!

Děti s horečkou nemají většinou chuť k jídlu, tomu můžeme klidně ustoupit. Ale nesmíme zapomínat na pitný režim, ten je důležitější než potrava. Příjem tekutin rozdělíme do menších dávek, například 1 polévkovou lžíci tekutiny každých 10 minut. Zde se obzvlášť hodí zředěné ovocné šťávy (nejlépe doma odšťavněné), 5 minut převařená voda a bylinné čaje. Lipový květ a květy černého bezu jsou dobré vždycky, případně přichází v úvahu také heřmánkový, kopřivový, šípkový, rakytníkový či meduňkový čaj. Nejlépe pít je neslazené, popřípadě slazené medem.

Lehká dietní jídla

Pokud dítě během horečky ztratí něco na váze, v rekonvalescenci to normálně rychle zase nabere. Dítěti nedáváme mléko ani mléčné výrobky a sladkosti. V případě, že dítě přece jen dostane hlad, doporučuje se rýžový šlem či rýže, nastrouhané jablko, celozrnné suchary, mrkvovou polévku (oloupeme 500 g mrkve, vaříme s 1 litrem vody přibližně půl hodiny doměkka. Pak mrkev propasírujeme přes sítko a dolijeme vodou na 1 litr. Přidáme špetku mořské soli a špetku mořských řas nori.

Vůně rostlin přinese pacientovi značnou úlevu

V místnosti, kde malý pacient leží, musíme pravidelně větrat. Dítě má být přitom ale drženo v teple. Pozor na průvan! Na zmírnění příznaků nemoci velmi dobře působí aromalampy s éterickými oleji. Čistí a zvlhčují vzduch a podle vůně buď osvěžují, uklidňují, nebo rozveselují. Do lampy kápneme 2–3 kapky éterického oleje na 3 lžíce vody. Pro děti je vhodné tyto oleje: levandulový (čistí vzduch od bakterií a virů, uklidňuje), eukalypt (výborný čistič vzduchu), meduňka (snižuje horečku, podporuje pocení, uklidňuje).

Pro dokonalou dezinfekci vzduchu je výborná tato směs: do 3 lžic vody kápneme 2 kapky levandule, 2 kapky čajovníku a 2 kapky eukalyptu. Aromalampu zapalujeme 2x denně na 25 minut.

Pozor na chemické léky!

Užívání chemických léků je určitě jednodušší než příprava čajů, sirupů a tinktur, ale ne každé jednoduché řešení je to nejsprávnější. Syntetické léky bychom měli opravdu používat pouze v nutných případech po konzultaci s lékařem. Jedině tak se může u dítěte rozvinout silný imunitní systém. Některé nešetrné léčebné postupy mohou na dítěti zanechat trvalejší následky, které obvykle začnou projevovat až v pozdějším věku, jako jsou například dysfunkce ledvin a jater. Výhodou kombinací různých přírodních léčebných metod je jejich součinnost s lidským organismem, který je taky součástí přírody stejně jako vše ostatní. Díky nim se zbavíme zdravotního problému, navíc zabráníme komplikacím a chronickému opakování nemoci a ještě posílíme imunitu. Není to skvělé!!!

Horečka

Naše tělesná a duševní výkonnost závisí na tělesné teplotě, jejíž optimum je kolem 37,0 stupňů Celsia. Je-li nám zima a musíme vyrábět teplo nebo se potíme, abychom teplo vydali, nemůžeme soustředěně myslet a jednat. Teplo ovlivňuje i průběh látkové výměny v těle. Tak záleží na tělesné teplotě, jestli něco proudí nebo stagnuje, ukládá se či jestli něco spálíme a vyloučíme.

Horečka je pro děti velmi důležitá!

Vzestup teploty napomáhá k průlomu i duševním vývojovým krokům, které jsou už možná déle nutné. Děti po ní udělají v tělesném a duševním vývoji dost velký pokrok. Vyvinou se nové rysy obličeje, někdy i nové charakterové vlastnosti a schopnosti. Dítě je tedy po horečce zdravější a stabilnější než předtím. K pokroku ve vývoji může dojít jen tehdy, když si smí tělo dítěte prožít horečku samostatně, to znamená bez chemických snižovatelů teploty, které jen potlačují symptomatiku, ale neléčí nemoc jako příčinu horečky. Tato opatření bychom měli schovávat jen na absolutně urgentní případy.

Bylinky a zábaly

Bylinné přípravky stejně jako studené zábaly a omývání studenou vodou podporují dětský organismus v jeho snaze překonat nemoc a tím podporují tělesný a duševní rozvoj dítěte. Horečka je nejúčinnější prostředek, který má dětský organismus při potírání nemoci k dispozici. Tímto zvýšením tělesné teploty se urychlují všechny procesy látkové výměny. Tak mohou být viry, bakterie a další jedovaté látky spáleny a vyloučeny. V tomto okamžiku vykonává tělu vlastní obranný systém vysoce kvalifikovanou práci.

Čaj na snížení horečky
Potřebujeme:
1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu
Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách. Můžeme přisladit medem.

Pro děti používáme následující ředění:

 • do 2 let věku – 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
 • od 3 do 5 let – 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
 • pak už ředit nemusíme

Na horečku platí zábaly!

Vysokou tělesnou teplotu spolehlivě snižují zábaly studenou vodou. Pro inspiraci uvádím několik způsobů této procedury.

Mokré ponožky při zvýšené teplotě

Při horečce pomáhají dětem studené mokré ponožky na nohách, které po 15 minutách znovu namočíme. Mokré ponožky používáme při zvýšené teplotě do 38,5 stupňů Celsia.

Zábaly lýtek

Také lýtkové zábaly ze studené vody snižují horečku a uvolní hlavu. Používáme je při zvýšené horečce do 38,5 stupňů Celsia. Lýtkový zábal má sahat od kotníků až do podkolení. Připravíme si ho tak, že vezmeme studenou vodu, přidáme do ní trošku octu nebo citronové šťávy. Namočíme do ní 2 bavlněné plenky nebo dlouhé bavlněné podkolenky, vyždímáme, pevně je ovineme kolem lýtka nebo navlečeme a připevníme ručníky. Necháváme 15 minut působit a zopakujeme 3x po sobě.

Zábal do mokrého prostěradla při vysoké horečce

Zábal mokrým prostěradlem je v podstatě obklad celého těla s řadou účinků, které působí podle délky zábalu. Používáme ho při velmi vysoké horečce – nad 38,5 stupňů Celsia.

Při léčbě horečky rozlišujeme tři stadia. V první fázi dochází ke snížení horečky, druhé stadium je neutrální a pomáhá při nespavosti. Ve třetí fázi dochází k samotnému léčení pocením.

Potřebujeme:

 • postel nebo stůl na položení
 • dvě přikrývky
 • prostěradlo a ručník

Jak správně postupovat:

 • Položíme si dvě přikrývky na postel či stůl, nejprve dvojitou, potom jednoduchou.
 • Na svrchní přikrývku umístíme suché prostěradlo.
 • Další prostěradlo ponoříme do studené vody a řádně ho vyždímáme.
 • Mokré prostěradlo umístíme na přiložené suché prostěradlo.
 • Pacienta položíme a zabalíme jeho tělo do prostěradla.
 • Pak přes něho přehodíme pokrývku.
 • Necháme ho zabaleného hodinu a potom jej omýváme vlažnou vodou a nakonec osušíme.

Vysokou horečku snižuje i sprcha

Je-li horečka opravdu vysoká nad 38,5 stupňů Celsia, pomůže nám buďto sprchovat dítě od vlažné vody po studenou, to provádíme asi 10 minut, potom jej zabalíme do teplé deky. Při těchto procedurách musíme dítěti kontrolovat ruce, jestliže začínají být studené, zabalíme robátko do teplé deky a se zábaly či sprchováním už nepokračujeme.

Po dosažení vrcholu horečky se dostaví léčivý spánek, při kterém se děti začíná velmi potit a teplota klesat. Potom se přijde i chuť k jídlu. Dítě, které překonalo horečku a nemoc, potřebuje ještě několik dní klidového režimu, než bude zase naprosto fit.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 28
Obrázek uživatele terieberie
terieberie

zábalz nesnáším já i dcera... pamatuju si je z dětství. pro mné větší horror než ta horečka :-)). proti horečce provakcin. jen se nelekněte názvu. :-))

 

Obrázek uživatele Sharinka
Sharinka

Přečetla jsem celou diskuzi a jdu zkusit na jednom očkování kalobu a na druhém provakcin :-)). zkusím pak zveřejnit výsledky, ale obávám se, že to bude chvíli trvat. děkuju všem za názory. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

lenže my keď letíme s každým prdíkom k doktorke, tak sa na mňa tvári ako na bláznivú matku, korá oravuje s blbosťami... skúsili sme provakcin, niekde som na to videla banner. je to drahé, ale zabralo to a hlavne mi to ušetrilo jeden let k doktorke, to je k nezaplateniu :-).

Obrázek uživatele RarášekLeonka
RarášekLeonka

Děkuji za článek, že je to pořád téma dokazuje dnešní článek na seznamu: http://www.novinky.cz/veda-skoly/369455-leky-na-bolest-s-paracetamolem-dokazou-otupit-i-emoce.html. Jinak kalobu naznám, ale proti horečce například po očkování používáme preventivně provakcin. .. :-)

Obrázek uživatele RarášekLeonka
RarášekLeonka

Děkuji za článek, že je to pořád téma dokazuje dnešní článek na seznamu: http://www.novinky.cz/veda-skoly/369455-leky-na-bolest-s-paracetamolem-dokazou-otupit-i-emoce.html. Jinak kalobu naznám, ale proti horečce například po očkování používáme preventivně provakcin. .. :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mám dcerku, které tu Kalobu dávám právě... dříve hodně brávala antibiotika klidně i několikrát za zimu. Paknám právě doporučil někdo tu Kalobu, už nevim kdo, a od tý doby jsme antibiotika dávaly snad jednou jenom... Takže super. 

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

TAk na internetu je informací dost a celkem hodně pozitivní :) Ale nejlepší je asi vždycky mrknout na ofiko stránky v tomhle případě www.kaloba.cz :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

TAk já zatím s kalobou žádné zkušenosti nemám, ale zkošela jsem si to tu gůglit a clkem mě to zaujalo natolik, že to zkusím :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Podle mých zkušeností kyž se právě Kaloba začne dávat hned jak čověka začne škrábat v krku, tak je to do 2-3dnů pryč a právě jak píšete člověk ani neonemocní

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já dávám Kalobu dceři i synovi hned jak jsou nějaké příznaky, rýma, nachlazení,kašel...Většinou pak an i na nemoc nedojde .

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

No já Kalobu znám a právě takhle v zimě jí používám... a nejenom já, ale i moje děti. Takže za sebe bmůžu doporučit.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo mě taky reklama nevadí, když je to na dobrej výrobek... Nějak o sobě musí dát vědět :))

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

I kdyby to reklama byla, tak to nemění nic na tom,že nám ta Kaloba opravdu pomohla... 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hmm hmm že by reklama?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Normal.dotm
0
0
1
15
89
PANDA PRODUCTION s.r.o.
1
1
109
12.0

0
false

18 pt
18 pt
0
0

false
false
false

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-ansi-language:CS;}

1.     Kaloba vždycky pomohla. Párkrát se nemoc vůbec nerozjela, a když jo, tak mi připadal ten průběh mírnější.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hele u našich dětí žádná alerigcká reakce, takže tady dobrý.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A nebyla třeba nějaká alergická reakce na ty kapky? Občas to na tyhle léky bývá.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak si tady tu Kalobu gůůglím a vypadá dobře. Zaujalo mě to.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jak říká Alenka, my máme vyzkoušeno na dvě malé děti, ale i na dospělých a všem Kaloba pomohla.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Lucko podávat se může Kaloba dětem už od jednoho roku a dále :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Od kolika let se ta Kaloba může podávat? Díky

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak Kaloba je u nás doma známá a běžná věc. Odzkoušeno, potvrzeno a spokojeno :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jéé tak kalobu jsem dávala dcerce (3) i synkovi (2) a byli jsme s ní moc moc spokojení.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To zní bezva. Na jak dlouho ta kaloba vydrží pro dítě 3 roky? Díky. 

No dávkování je 3x 10 kapek za den, takže chvilku by to vydržet mělo, ale přesný čas ti boužel neřeknu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To zní bezva. Na jak dlouho ta kaloba vydrží pro dítě 3 roky? Díky. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hele Kalobu znám dávám jí dceři právě takhle v zimě když je nachazená.Posiluje jí to imunitu a nebývá pak tolik nemocná.

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Moc hezký článek, člověk se vždycky dozví něco nového :)

My máme doma taky rádi bylinka a přírodu a celkem se nám osvědčily kapky Kaloba z pelargonie. Právě na rýmu, nachlazeni a první přznaky nemocí.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

no zábali jsou sice fajn, ale dělám, jen  když je horečka fakt vyšší, když je taková ta normální kolem 38, tak mi nejlíp zabírá nurofen - dávám sirup po šesti hodinách a obvykle je do rána horečka dole. pokud by to nezabralo, tak je stejně lepší letět k doktorce

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené