První pomoc při popáleninách

Nejčastější příčinou popálenin malých dětí je opaření horkou tekutinou. Nebezpečná je již teplota nad 50°C (v 60ti°C neudržíte ruku). Dále bývá příčinou kontakt s horkým předmětem.

Myslete na možnost úrazu předem a soustřeďte se na prevenci

  1.  Nestavte nikdy na okraj pracovní plochy či stolu žádné horké nápoje či potraviny. Myslete na to, že dítě je na sebe strhne i s ubrusem.
  2.  Zamezte přístupu dítěte k varné ploše.
  3.  Nikdy neberte dítě na klín, pijete-li horký nápoj. Velmi často je miminko či batole opařeno horkým nápojem (nejčastěji kávou), sedí-li na klíně rodičů, babičky či návštěvy
  4.  Stejně tak dejte pozor na vypouštění horké vody z pračky do vany, kde se dítě současně koupe či si hraje
  5.  Pády do zabijačkové polévky či necek s vyvářkou jsou dnes již výjimečné, ale o to tragičtější.

První pomoc při popáleninách: 

  1.  Nestrhávejte z dítěte potřísněné oblečení. 
  2.  Nenanášejte na postiženou plochu žádné masti, máslo, či bílek (nebo jiné „babské“ metody), ani žádné zásypy.
  3.  Zamezte dalšímu kontaktu s horkou tekutinou či plochou.
  4.  Ochlazujte intenzivně opařenou plochu pod čistou tekoucí vodou (nejméně 15 minut, ale lépe i delší dobu), poté plochu zakryjte čistou mokrou plenou a přes ni dále chlaďte třeba mraženou zeleninou.
  5.  Neprodleně navštivte lékaře (nejlépe specializované popáleninové centrum, dětskou chirurgii, nejsou-li v dostupné vzdálenosti, pak všeobecnou chirurgii či alespoň pediatra).

Myslete na to, že popáleniny jsou velmi těžký úraz, ohrožující dítě i na životě (např. popálení již 15% celkového povrchu těla u malého dítěte, popálení obličeje a dýchacích cest, cirkulární popáleniny končetin) a vedou v naprosté většině případů ke vzniku vážných jizev. Jejich léčení je obtížné, nákladné a patří na specializované pracoviště.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené