Ráda bych, aby moje dítě porodila náhradní matka. Jak na to?

DOTAZ TÝDNE Před několika lety, po operaci, jsem se dozvěděla, že nikdy nebudu kvůli zdravotnímu handicapu moct otěhotnět. Zajímalo by mě proto, jak je to v naší zemi s možností, že by moje dítě porodila náhradní matka. Shodli jsme se s manželem po dlouhém rozvažování, že bychom tuto pro nás jedinou cestu, jak mít dítě, chtěli podstoupit, nevíme ale přesně, jak to vlastně probíhá a kam se obrátit, i když jsme slyšeli, že možné to u nás je…
foto: istock.com

Babyweb odpovídá:

Jediným oficiálním zařízením, které se v současnosti k možnosti náhradního mateřství otevřeně hlásí, je u nás Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně. To ale neznamená, že je to jediné místo v ČR, které tuto metodu uvádí do praxe.

Ačkoli česká legislativa tuto službu nijak nezakazuje (ale ani nepovoluje), ze zákona patří dítě matce, která je porodila. Tuto skutečnost páry obchází tak, že se matka dítěte po porodu zřekne a novorozeně je svěřeno do péče biologického otce, který se již během gravidity náhradní matky nechal oficiálně uznat otcem dítěte. Žena z objednatelského páru pak zažádá o adopci dítěte. Protože však nejsou zákonem nijak ošetřeny komplikace, které by mohly nastat, ať už na straně náhradní matky (pokud například odmítne dítěte se po porodu zříct), či páru, který si ji najal, je nejen u nás, ale i ve světě možnost náhradního mateřství považována za záležitost rozporuplnou.

Po technické stránce není z lékařského pohledu metoda náhradního mateřství nijak složitá: ženě s nefunkční či chybějící dělohou je odebráno vajíčko, poté je uměle oplodněno spermií manžela a embryo se vloží do dělohy náhradní matky.

O uzákonění náhradního mateřství se v ČR mluví už mnoho let, ale zatím zůstává i nadále v právním vakuu. Podstatné je, že nesmí být porušeny zákony o obchodování s dětmi a o obchodování s lidmi a náhradní mateřství u nás nesmí být spojeno s finanční úplatou. Podle zkušeností ve světě však pár často přispívá náhradní matce na náklady spojené s těhotenstvím (oblečení, léky, …). Páry, které o náhradní mateřství usilují, se také musí finančně připravit na náklady spojené s umělým oplodněním (v řádech desetitisíců korun) a s tím souvisejícími potřebnými léky. U některých zdravotních pojišťoven lze žádat úhradu nákladů při splnění určitých podmínek (žena ve věku do 40 let a musí jít o jeden ze tří hrazených pokusů umělého oplodnění).

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Som 25 ročná žena zo Slovenského. Slobodná, študentka vysokej školy a matka 1,5 ročnej dcérky. Nefajčím, nepijem. Bývam sama vo vlastnom byte a mám pred sebou ešte 1 rok materskej dovolenky. Rada by som sa stala náhradnou matkou. Mám vlastné auto, v prípade záujmu o stretnutie poprosím kontakt na email bunnyraise@gmail.com 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hello together,

 

we are 37+39 from Germany and search for a Surrogate mother.

I lost my Uterus after my first birth. that was a dramatic birth and i am happy that i am alive. My husband and i have a 4 year old nice daughter. and we have a dream from a second child.

 

We have our own Embryo. we would like to make a single Transfer and birth in Czech Republic. We have a czech friend and we love Prag and Czech Republic. Now it is 2 Month ago, our last visit in Czech Republic.

 

We would like to have a nice Surrogate who speak german or english. Because with Czech and German is to complicated.

We would like that our Surrogate have a good time with us !!!And that everythings get friendly and happy.

 

We search for a Surrogate with Surrogate experience between 28-40 years. No smoker, no drinking Alkohol. And verry important for german law , is that she is Not MARRIED.

 

Please let me know if you like to work with us. We would so happy, becaus we search for a Long time.

 

Jess

 

Email:  jh@jhwedding.de

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené