Rakovina prsu se už týká i žen do 35 let!

„Na karcinom prsu dnes umírají daleko častěji i mladé ženy,“ upozorňuje Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, spoluautorka aktivity Projekt 35. „To je dáno tím, že je nádor objeven již v pokročilém stádiu. Nepodceňujte proto prevenci,“ upozorňuje lékařka. Karcinom prsu u žen do pětatřiceti už dnes není žádnou výjimkou.

Jaká je pravděpodobnost, že žena pod 35 let onemocní rakovinou prsu?
Naštěstí malá, ale protože je to onemocnění, na které je možné umřít, je nezbytné ho včas diagnostikovat. Ženě to může zachránit život.
Proto na Onkologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze vznikl v roce 2005 Projekt 35 jako reakce na fakt, že na karcinom prsu daleko častěji umírají mladé ženy. Důvodem je jednak nepříznivá biologická charakteristika jejich nádoru a jednak jeho pokročilost.

Je to důsledek zanedbané prevence?
Ano, jelikož se jedná o relativně vzácné onemocnění. Na tuto možnost proto nemyslí ani pacientky, ani jejich ošetřující lékaři. A tak je každý rok v České republice diagnostikováno kolem 100 nových případů karcinomu prsu do 35 let.

Souvisí rakovina prsu v tomto věku s tím, zda má žena dítě?
Karcinom prsu může být ovlivněn některými hormonálními příčinami, například časným nástupem menstruace, jejím pozdním ukončením, prvním porodem po 30. roce života, krátkým nebo žádným kojením.
To jsou ale jen některé nepříznivé faktory, které se podílejí na vzniku karcinomu prsu obecně. V současné době, kdy mladé ženy odkládají své první těhotenství, řešíme stále častěji problém karcinomu prsu v těhotenství, při kojení, ale také u žen, které zatím nerodily a přitom si dítě přejí.

Souvisí vznik karcinomu prsu i se životním stylem – výživa, kouření, alkohol – nebo je to především vliv genetický?
V mladém věku je hlavním rizikovým faktorem genetická dispozice. V roce 1990 byly objeveny dva geny BRCA 1 a 2, které jsou zodpovědné za vysoké riziko vzniku karcinomu prsu a dalších nádorů. Nosičky tohoto genu je třeba vyhledávat a sledovat, aby se předešlo vzniku nádoru, nebo aby se zachytil včas v léčitelném stádiu.
Dalším významným rizikovým faktorem je obezita.

Co mohou mladé ženy a dívky udělat pro prevenci a odkdy a jak provádět sebevyšetření?
Je dobré vědět, že i mladá žena může onemocnět nádorem, aby případný nález na prsu nepodceňovala. Samovyšetřování je vhodné provádět v rámci hygieny pravidelně již krátce po dvacátém roce. V případě jakékoliv pochybnosti je lepší absolvovat vyšetření ultrazvukem, než případný nádor zanedbat.

Kam se mají mladé ženy obrátit, pokud chtějí vyšetření prsou? V případě pochybností se pacientce doporučuje ultrazvukové vyšetření. V této věkové skupině je vhodnější než mamografie, neboť mladá prsní žláza má hutnou strukturu.
Gynekologové prsa většinou nevyšetřují a na riziko karcinomu prsu, například při předpisování hormonální léčby nebo plánování IVF, málo myslí. V rámci Projektu 35 proto chystáme školení pro gynekologické sestry, aby dokázaly zhodnotit rodinné riziko zhoubného nádoru prsu a instruovat pacientky o samovyšetřování.

více na:
www.projekt35.cz
samovvyšetření např.: http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost--rakovina-prsu--samovysetreni-prsu

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

gpetrov@seznam.cz

 Георги Петров (gtp5@abv.bg)Addдата:11.12.2016 08:29до:gpetrov@seznam.cz  Dekuj Vam za pochopeni, a predevsim Vas zdravim, za Vase nazory. Proto Vam opisu cela problematika se vzniku a leceni RAKOVINI. Lidi dneska poidaj, velke mnozstvi, hlenotvornich potravin, zajmena, CUKR, BYLA MOUKA A NEJ VIC KRAVSKE MLEKO. Kravske mlekon obsahuje visoko molekularni bylek KAZEIN. Tento kazejn, je moc dobry pro ZHOTOVENI  na lepidlo. Organizmus, tento bylek, ne muze spracovavat, jako potravu, a pretvarzi ho v lepkaveho HLENU. Hlen, ktrey organizmus ne dokaze viloucit, byva usazen v organizmu a to: v nosnich dutinach, mandle, tracheja, plice, v njadrech, matky u zen, prostatne zlazi u muzu, v tluste strevo, muzu i zen i dalsich mistech. Hlen, je organicka hmota, ale nrtva. Usazena v njadrech, jako pryklad, do tento hlen, krev stoupit ne muze, a tim padem, proti tento ne potrebni hlen, organizmus, je bezmocni. Gdis se do krevniho objehu dostane mikroorganizmus jako je rostlinna spora, nebo vajcko slimaku, nebo vajcko 4 druhu metilu, i se dokaze usadit v tom hlenu, tam je ceka bohatje pohosteni. Jidlo habadej, perfektni teplota a vlchkost, zadne nebespeci, a nador, zacina rust. Pokud se spotrebovava hlen, pak je nador, ne skodni. Behem rozskladu hlenu, se vitvari TOXINI, ktery zacnou roskladat, zivou tkan, ktera se spotrebovava po skoncenin hlenu. Pak ten nador, zacina byt nebespecni. Gdis se rosklad .dostane do krevne zili, vajcka rakovinove bunky, se dostanou do krve, a roznesou, po celem organizmu. A MAME METASTAZI. Jak sem jiz poznamenal, do toho hlenu krev vstoupit ne muze, a tim padem, zadne leky, tam ne muzou zapusobyt. Doporucuje se PETROLEJ, snasi se lepe, a ne viparuje se. Po spolknuti petroleje, hned zapjieme dousek stjavi nebo njeco podobneho.        Pusobeni BENZINU A PETROLEJE, V  tomto prypadje je, ze tito rospustidla, maj schopnost, VNIKNOUT, do hlenu, do samotneho nadoru, gde  umrtvuj, RAKOVINOVE BUNKY. Za 3 mjesice, prjimani 3x po lzicku PETROLEJE, NEBO MEDICINSKEHO BENZINU, JE RAK, S METASTAZEMA, VILECEN. Na to vilecenin 1/4 litru petroleje je moc. PETROLEJ NEBO BENZIN JE V KRVI, A TIM PADEM, NICI RAKOVINOVE BUNKY, V CELEM ORGANIZMU. Petrolej i benzin. se ne REZORBYRAJ V KRVI, a tim padem, jejch ucinek, je velky, na vic, nemaj, vedlejsi skodlivi ucinek.      Jini velmi ucini ale namahavi spusob leceni, je stare jak lidstvo, same, ale pohodlne lidstvo, na nje zapomnjelo. RESENI problemu je jednoduchi, jako facka. Staci vihodit tento zbytecni hlen s organizmu. NIC VIC. Vihodit hlenu s organizmu, udelame HLUBOKYM  SPOCENIM. Hluboke prohryvani organizmu, hlen se stava rydkym, a otdelovaci sistem, organizmu, si s nim poradi. Tim pravidelnim spocenim, se zbavite, take, vsech, RESPIRATELNICH problemu, zejmena popularne CHRYPKI. Toto hluboke spoceni, tak aby spodni pradlo bylo mokre, staci delat jedno na 20 dni. Spoceni v saunje, neni vhodni. Prohryvani organizmu,musi byt hluboke, a to potrebuje cas, 30-45 minut. V saunje, ne muzetem byt tak dlouho.  

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené