Rodina

Velký sociologický slovník rodinu vymezuje jako: „původní a nejdůležitější společenskou skupinu a instituci."

Vstup do podrubriky Rodina

Jednotlivé osoby, které společně tvoří pojem rodina, poutají svazky pokrevní, manželské, nebo uměle vytvořené, jako je například vztah mezi adopčními rodiči a dítětem, které si společně osvojili. Základ rodiny tradičně tvoří manželský pár s dětmi, takovou rodinu sociologové označují jako jádrovou. Rodina rozšířená by pak zahrnovala i ostatní příbuzné, tedy prarodiče, tety, strýce, atd.

Rodinu ale nemusí tvořit jen muž a žena, v jejím základu může stát i homosexuální pár, který vychovává děti, mohou to být i prarodiče, kteří se starají o děti svých dětí. Na principu rodiny fungují i tzv. SOS vesničky nebo sociální zařízení typu Klokánek.

Zajímavou otázkou je, jestli se člověk rodičem narodí nebo se rodičem stává. Praxe spíše ukazuje k druhé variantě, i když o některých lidech bychom mohli prohlásit, že jsou předurčeni k tomu, být rodiči. V každém případě, rodičovství je především velká dřina. I když existuje spousta návodů a osvědčených rad, jak být dobrým rodičem, omyly a chyby se nevyhnou nikomu z nás, a tak se učíme za pochodu. Pomocí nám mohou být rady bližních a samozřejmě i našich vlastních rodičů. Rady babičky a dědečka bychom neměli z principu odmítat, můžeme je totiž shledat jako velmi užitečné. Inspirovat se můžete i příběhy ze života, které vám přinášíme na stránkách Babywebu.

Vstup do podrubriky Rodina

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené