Rýma – jak se jí efektivně zbavit

Rýma je nejběžnější onemocnění na světě. Nejvíce postihuje nejmeší. Jak jim můžeme pomoci, když už rýma přijde?

2-shutterstock_92126392-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Rýmu může chytit každý

„Nejčastěji se nachladí nejmenší děti, průměrně 10-12krát do roka. S věkem frekvence nachlazení klesá, u předškolních dětí je to 5-6krát za rok, u dospělých ještě méně. To, že se dítě v nízkém věku s rýmou setkává a překonává ji, pomáhá také budovat jeho imunitu a odolnost,“ říká MUDr. Rami Katra, lékař dětské ORL kliniky v pražském Motole.

Účinná kombinace

U všech věkových kategorií jsou nejúčinnější kapky nebo sprej proti rýmě. Ještě lepší účinek má kombinace přírodní mořské vody ve spreji a kapek proti rýmě. Hned vysvětlíme proč. Postup při této kombinaci probíhá ve dvou krocích:

1. Nejdříve nos vyčistíme mořskou vodou ve spreji a důkladně vysmrkáme. Mořská voda hlen naředí a lépe jej dostaneme z nosu ven. U malých dětí jde naředěný hlen lépe odsát.

2. Do takto vyčištěného nosu podáme léčivo (kapky nebo sprej proti rýmě). Účinná látka se tak dostane přímo tam, kam má a může začít působit. Pokud bychom dali léčivo do nosu zaneseného hleny, léčivá látka se nedostane na sliznici a její působení není tak účinné.

Jakou mořskou vodu k čištění nosu použít?

To závisí od toho, jestli je rýma tekoucí nebo jestli ji provází ucpaný nos. Při tekoucí vodnaté rýmě je vhodné použít mořskou vodu ve fyziologické koncentraci („méně slaná“). Je dobrá také na rekonvalescenci nosu po rýmě.

Pokud rýmu provází pocit ucpaného nosu, je vhodné sáhnout po slanějším hypertonickém roztoku. Týká se to dospělých i dětí, některé hypertonické roztoky obohacené o měď jsou pro děti již od 3 měsíců.

Čtěte dále:

Těžší průběh rýmy

U rýmy se často vyskytují komplikace ve formě bakteriální infekce. Pozná se podle toho, že hleny jsou žluté až žluto-zelené a může nadělat problémy, zejména pokud se rozšíří do vedlejších nosních dutin nebo středního ucha. V případě bakteriální („žluto-zelené“) rýmy je účinné sáhnout po přírodní mořské vodě s obsahem mědi. Přípravky založené na mědi využívali jako prostředek léčby už staří Egypťané a Římané.

„I v dnešní době je měď uznávaná jako účinná vůči mnoha mikrobům a má prokazatelné antibakteriální účinky. Jako výhodné se jeví její použití u některých typů rým – hlavně infekčních,“ doporučuje MUDr. Rami Katra, lékař dětské ORL kliniky v pražském Motole.

Měď v mořské vodě pomůže potlačit množení bakterií a slouží jako podpůrný prostředek léčby.

Na co samozřejmě u rýmy ani žádného jiného onemocnění nesmíme zapomínat, je dostatečný přísun vitaminů a přiměřený přísun čerstvého vzduchu. Se samotnou rýmou se obvykle nemarodí, ale je dobré na těch několik dní zvolnit tempo a s větší fyzickou zátěží počkat až do úplného uzdravení. To platí pro dospělé i děti.

20.9.2023 12:43 | autor: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu | zdroj: lékař dětské ORL kliniky v pražském Motole., MUDr. Rami Katra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist