Rýma, kašel – z těla ven!

Nastal čas zimních mrazíků, plískanic a inverzí, což je typické období nachlazení a chřipek. V dnešním článku vám poradíme, jak přírodní cestou pomocí bylinek, aromaterapie nebo vodoléčby zvládnout běžná dětská onemocnění.
foto: istock.com

Rýma a nachlazení

Známe to všichni, zvýšená teplota, ucpaný noc, bolesti hlavy, škrábání v krku, kašel, únava a celková slabost. Děti jsou kvůli nedovyvinutému imunitnímu systému nemocné častěji než dospělí.

Základní opatření při nachlazení

 • nemocný má mít dostatečný klid na lůžku
 • pravidelný pitný režim
 • lehkou stravu bohatou na vitaminy a minerály
 • místnost, kde se pacient nachází, několikrát denně pořádně vyvětráme

Ucpaný nos pomůže uvolnit inhalace

Pára se využívá ve vodoléčbě, protože otevírá póry, vyvolává intenzivní pocit pocení a uvolňuje hleny při kašli. Zvlhčený vzduch je vhodný pro ty, kteří trpí záněty vedlejších nosních dutin, kašlem i alergiemi na látky rozptýlené ve vzduchu.

 • Dá se použít buď sériově vyráběný inhalátor, nebo si můžeme vyrobit svůj vlastní inhalátor využitím čajové konvičky s vroucí vodou. Uděláme si kornout z tvrdého papíru tak, aby pára mohla stoupat z konvičky přímo k nosu a k ústům.
 • Do vody kápneme 1 kapku levandulového a 1 kapku tymiánového éterického oleje a přidáme k tomu ještě 2 lžíce mořské soli. Dítěti se snažíme vysvětit, aby vdechovalo nosem. Nikdy dítě nenecháme bez dozoru!!!
 • Zabalíme pacienta do prostěradla nebo teplé osušky.
 • Pacient inhaluje páru deset až dvacet minut, a to třikrát denně.
 • Pokud je pacientovi příliš horko a potí se, léčbu lze zakončit vlažnou sprchou.

Cibulové ponožky

Cibulové ponožky mají silný čisticí efekt, regulují proces látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo. Připravíme si je tak, že rozkrájíme nadrobno 1 velkou cibuli, rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Nakonec položíme na chodidlo tak, aby se cibule dotýkala pokožky, a přetáhneme přes ni ponožky. Nohy udržujeme v teple. Dítě by mělo mít ponožky po celou noc.

Priessnitzův (zapařovací) zábal na bolavý krk

Teplý obklad se od teplého zábalu podstatně odlišuje. Nedodává tělu teplo. Naopak po aplikaci využívá chladné vlhkosti obkladu a zvyšuje tak krevní oběh. Tím přivádí krev na místo, které je třeba léčit. Zvýšením teploty se k němu krví dostanou potřebné látky. Tento druh obkladu je výborný pro léčbu zánětu krku (zánět mandlí, angínu).

 • Potřebujeme pruh silnější bavlněné látky (asi deset centimetrů široký a dostatečně dlouhý) k zabalení krku dvakrát dokola a stejně široký a dlouhý kus flanelu, igelit a zavírací špendlík.
 • Ponoříme bavlněný pruh do studené vody a vyždímáme jej. Povrch látky uhladíme, pak pruh otočíme dvakrát kolem krku.
 • Přiložíme pruh igelitu a ovineme ho dvěma vrstvami suché látky.
 • Utáhneme obklad těsně, ale ne příliš, aby mohl pacient volně dýchat.
 • Obklad ponecháme pacientovi celou noc a sundáme ho až ráno.
 • Poté omyjeme kůži krku chladnou vodou a dobře vytřeme do sucha.

Kašel

Kašel je přirozený reflex sloužící k pročištění dolních cest dýchacích, který zbavuje sliznice přebytečného hlenu a cizorodých látek. Za bronchitidu (zánět průdušek) považujeme vleklý hluboký hrudní kašel, obvykle v kombinaci s horečkou.

Co je při kašli důležité?

Kašel ničím nepotlačujeme, naopak snažíme se podpořit vykašlávání hlenů, jinak by nemoc mohla klesnout níž až na plíce. Vykašlávání můžeme pomoci bylinkami a zábaly. Na odhlenění organismu nám pomůže tento čajík kašlík:

Potřebujeme: 1 čajovou lžičku jitrocelových listů, 1 čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene (můžeme použít i květ slézu)
Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po doušcích. Tento čaj je vhodný i pro malé děti, neměl by se však popíjet déle než 10 dní.

Pro děti používáme následující ředění:

 • Do 2 let věku – 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody.
 • Od 3 do 5 let – 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
 • Pak už ředit nemusíme.

Citronový zábal prsou uvolní hleny

Tento typ zábalu je velmi vhodný při kašli a bronchitidě. Šťávu z 1 chemicky neošetřeného citronu vlijeme do 0,5 litru horké vody. Do ní namočíme lněný nebo bavlněný šátek, dobře ho vyždímáme a přiložíme na oblast prsou na záda. Nakonec ho ještě pevně připevníme šálou nebo šátkem. Ramena dětí udržujeme v teple, jinak se můžou po dobu zábalu ještě více nastydnout!

Bolavá ouška

Bolesti ucha vznikají obvykle ve středním uchu, což je malý prostor za ušním bubínkem. Ze středního ucha vybíhá tenký kanálek, zvaný Eustachova trubice, která pak ústí v nosohltanu. Díky ní se tlak ve středním uchu vyrovnává s atmosférickým. Eustachova trubice umožňuje také vytékání hlenu a tekutiny. Když jsme nachlazení, tak nám sliznice otečou, trubice se tak uzavře a ve středním uchu se může nahromadit tekutina, která následně tlačí a způsobuje palčivou bolest. V ní se mohou velmi rychle množit bakterie a vzniká zánět. Další příčinou zánětu může být i plavání v bazénu či umývání vlasů. Je to tím, že do zvukovodu nateče voda, zůstane uvnitř a v ní se rozmnoží choroboplodné zárodky. Postižené ucho je zalehlé, silně svědí. Opravdový zánět poznáme, stiskneme-li malý trojúhelníkový lalůček, který se nachází před zevním zvukovodem, a ucítíme-li pronikavou bolest. Zánětem středního ucha trpí především děti, ale může postihnout i jinou věkovou kategorii.

Jak uvolnit Eustachovu trubici?

Kloktáním teplé slané vody pomůžeme zprůchodnit Eustachovu trubici. Otok, který je příčinou její neprůchodnosti, opadne. Slaný nálev si připravíme tak, že 2 čajové lžičky mořské soli rozpustíme ve 2 dl teplé vody. Kloktáme 3x denně.

Rovněž výplachy nosu pomáhají rozředit hlen a uvolňují otok. Výplach si připravíme tak, že si necháme 2 lžíce Vincentky zvětrat a pak jí naplníme malou stříkačku. Dítě položíme na pohovku, zakloníme mu hlavu a postupně pomalinku vstříkneme minerálku do nosních dírek (do každé 1 stříkačku), až voda steče do krku. Pak dítě necháme vysmrkat. Výplachy provádíme 2–3x denně. U hodně malých dětí používáme nosní rozprašovat a stříkáme 3–4x denně po 2 stříknutích do každé dírky.

Pitný režim je velmi důležitý! Pokud dostatečně pijeme, svaly, které pracují při polykání, pomůžou rozevírat Eustachovu trubici a tlak v uších se viditelně zmírní.

Před spaním dáme dítěti pod hlavu o polštář navíc. Zvýšená poloha při spaní pomáhá uvolnit hlen a tlak v bolavém uchu se zmírní.

Cibulový zábal uvolní bolavé ouško

Tento zábal pomáhá zmírňovat bolest, vstřebává choroboplodné zárodky a reguluje proces látkové výměny. Připravíme si ho tak, že nakrájíme nadrobno 1 velkou cibuli a dáme ji na lněnou nebo bavlněnou látku, rozmačkáme a zahřejeme (například na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce nad hrncem s vařící vodou). Hotový zábal zavážeme, přiložíme ho na bolavé ucho, můžeme ho ještě přivázat šátkem nebo upevnit pomocí čelenky a necháme 15 minut působit. Tento postup opakujeme 3x denně vždy s čerstvou cibulí. Cibulový zábal můžeme použít i na hmyzí štípnutí.

Čtěte také:

Přírodní antibiotika

Tinktura z lichořeřišnice či grapefruitového semínka jsou vynikajícími přírodními antibiotiky bez vedlejších účinků. Užívají se po dobu 3 týdnů (kvůli recidivě), v množství:

 • Děti od 6 měsíců do 2 let: 3x denně 2 kapky do 1 dl vody.
 • Děti od 2 let do 5 let: 3x denně 4 kapky do 1 dl vody.
 • Děti od 5 do 9 let: 3x denně 6 kapek do 2 dl vody.
 • Potom až do dospělosti: 3x denně 15 kapek do 2 dl vody.
 • Důležitá je pravidelnost užívání.

Můžeme si pomoci i aromaterapií

Při bolestech uší nám spolehlivě pomohou éterické oleje z levandule a čajovníku (tea tree). Tyto dva oleje můžeme nanášet na sliznice v neředěném stavu. Musíme ovšem dbát na kvalitu. Aplikace těchto olejů je takováto: 2x denně kápneme na smotek vaty 1 kapku levandulového a 1 kapku čajovníkového oleje a vložíme do bolavého ucha. Vůně levandule okamžitě zmírní bolest a uvolní celý organismus. Čajovník zase účinně dezinfikuje. Tento způsob provádíme po dobu 5 až 10 dnů.

Pozor na přehnanou hygienu!

Problémem dnešní doby je přehnaná péče o uši. Pravidelné hluboké čištění vatovými tyčinkami je spíše ke škodě než k užitku. Tímto způsobem totiž zatlačujeme ušní maz hlouběji do zvukovodu, kde nejsou žádné mazové žlázky, které by ho udržovaly měkký. Vzniklá mazová zátka tedy v těchto místech ztvrdne jako kámen a nejde jen tak vytáhnout. Výbornou alternativou čištění zvukovodu jsou ušní svíčky. Já jimi čistím dětem uši vždy 1x za měsíc. Při zapálení svíčky vznikne v uchu tzv. komínový efekt a všechny usazené nečistoty vyletí ven.

Očista domova je velmi důležitá!

Když je dítě zase úplně zdravé, měli bychom čerstvě převléct postel (ložní prádlo nechat na sluníčku pořádně vyvětrat – slunce dobře ničí bakterie). I výživa by měla pomalu znovu přejít k normální stravě. Důležité také je, aby děti hodně pily.

Dítě šetříme i během rekonvalescence

Během rekonvalescence potřebuje dítě ještě mnoho pozornosti a péče. Když je tělesná teplota opět normální a symptomy vymizely, mělo by se dítě ještě několik dní šetřit. Přitom je důležité, aby ještě 1 den zůstalo v posteli a potom pomalu po hodinách vstávalo. V prvních dnech by mělo dítě v poledne spát a večer jít brzy do postele. Mělo by se také stranit velkých rozrušení (návštěvy kamarádů, narozeninové oslavy apod.).

Komentáře k článku
Počet komentářů: 45
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Sázím hlavně na prevenci, vitamíny, zdravý život, přírodní léčiva. Dětem dávám Preventan, na podporu imunity. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Sázím hlavně na prevenci, vitamíny, zdravý život, přírodní léčiva. Dětem dávám Preventan, na podporu imunity. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Memu malemu porad nic nechtelo pomoct na suchy kasel, uz jsem byla bezmocna. Pani v lekarne poradila Stopkasel pro deti a malemu konecne neco pomohlo, je vyborny a prirodni a plny zdravych bylinek, takze se ho vůbec nebojim dat detem. 

Obrázek uživatele Betyjan12
Betyjan12

Ahoj holky, koukám, že už to tu párkrát padlo, ale tak taky přidám pozitivní hlas pro aspecton junior. Nejvíc si na něm cením toho, že je na přírodní bázi. Nechtěla do Kubíka ládovat něco chemického. 

Obrázek uživatele KarDol
KarDol

Já sem vždycky všechno nejradši léčila přírodní cestou. Bohužel né vždycky je jednoduché sehnat potřebné bylinky a suroviny hned. Kamarádka mi poradila aspecton junior, který je také na přírodní bázi, tak jsem ho ozkoušela a malé pomohl. Dokonce vypadala, že jí ta medová chuť chutná :)).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mám doma roční mimčo a sehnat na tak malé dítě sirup nebo kapky, co fungují je teda bída a běh na dlouhou trať :-( Jednou jsem v lékárně šáhla po Stopkašel pro děti, protože mi bylo řečeno, že skvěle chutná a musím říct jedno slovo ZÁZRAK! 

Obrázek uživatele Veru
Veru

Aaaa tady si koukam nekdo pekne vyhral s komercnimi prispevky :D :D pardon, neslo si nerypnout :) nu, nebudu soudit, kazdopadne cibulove ponozky jsou osvedcena metoda, dale ty prirodni sirupy, hlavne jitrocelovy je moc fajn... a co se tyka pripravku z lekarny, ja mam doma (opet sirup) Aspecton Junior, ten zase zabira nam a dle meho nazoru zazene takove ty prvni priznaky kasle do neznama. :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nejlepší je nemocem předcházet - větrat, mít si ruce, tekutiny...do nosu mořskou vodu, aby byl čistý nos odolnější vůči virům... když už se nemoc objeví, tak hlavně odpočinek, bylinkové čaje a pokud rýma, tak odsávat! Kapeme nejraději mořskou vodu Quixx baby - odsaju a zase kápnu. Hleny se lépe naředí a nos vydrží zas chvíli čistý.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

na rýmu dávám dětem mořskou vodu, syn dostává i s sebou do školky sprej a miminku (2 měs.) vytírám nosík kapičkami Quixx Baby. Taky používám Quixx Baby pro miminko. My doma používáme mořskou vodu všichni. Na kašel dávám šípkový čaj a jitrocelový sirup.   

Tak to dělám úplně stejně, i máme stejné kapičky pro mimčo. :)

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

na rýmu dávám dětem mořskou vodu, syn dostává i s sebou do školky sprej a miminku (2 měs.) vytírám nosík kapičkami Quixx Baby.

Dělám to také tak, i když dceři sprej do školky nedávám, vystříkala by ho za jeden den, protože by si hrála na fontánku. Ale pro miminko mám ty samé kapičky Quixx Baby a vytírám mu každý den nosík vatovou tyčinkou namočenou do kapiček. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na tyto nepříjemné věci máme Stopkašel. Děti ho mají i rádi a hlavně je nedusí, když usnou se nebudí a maminka má klidné spaní taky.Bylinky jsou bylinky....  

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

na rýmu dávám dětem mořskou vodu, syn dostává i s sebou do školky sprej a miminku (2 měs.) vytírám nosík kapičkami Quixx Baby.

Taky používám Quixx Baby pro miminko. My doma používáme mořskou vodu všichni.

Na kašel dávám šípkový čaj a jitrocelový sirup. 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

na rýmu dávám dětem mořskou vodu, syn dostává i s sebou do školky sprej a miminku (2 měs.) vytírám nosík kapičkami Quixx Baby.

Taky používám Quixx Baby pro miminko. My doma používáme mořskou vodu všichni.

Na kašel dávám šípkový čaj a jitrocelový sirup. 

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

na rýmu dávám dětem mořskou vodu, syn dostává i s sebou do školky sprej a miminku (2 měs.) vytírám nosík kapičkami Quixx Baby.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

na rýmu dávám dětem mořskou vodu, syn dostává i s sebou do školky sprej a miminku (2 měs.) vytírám nosík kapičkami Quixx Baby.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Snažíme se všemožně posilovat imunitu...sirupy,otužování,vitamin -c,hodně ovoce...rýmu tu se snažíme,aby děti nechytli...takže preventivně,aby rýmu nechytli kapeme Quixx Baby kapičky (jak píšou už holky je od narození)takže nejmenšímu preventivně kapičky a 4leťákovi už kupuju ve spreji...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Snažíme se všemožně posilovat imunitu...sirupy,otužování,vitamin -c,hodně ovoce...rýmu tu se snažíme,aby děti nechytli...takže preventivně,aby rýmu nechytli kapeme Quixx Baby kapičky (jak píšou už holky je od narození)takže nejmenšímu preventivně kapičky a 4leťákovi už kupuju ve spreji...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A pro nejmenší miminka mohu při rýmě doporučit Quixx baby. Jsou to kapičky a dobře se dávkují. Synkovi vždy nakapu před odsáváním, aby se hleny naředily. A rozhodně ho beru s sebou na dovolenou... kapičky jsou dobré i jako prevence, zvlášť když jsou vedra a sucho.

Quixx Baby jsou skvělá věc, dají se dávat od narození, my doma užíváme sprej s mořskou vodou Quixx všichni a protože čekáme přírůstek v zimě, určitě si je pro mimčo pořídíme předem. :)

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A pro nejmenší miminka mohu při rýmě doporučit Quixx baby. Jsou to kapičky a dobře se dávkují. Synkovi vždy nakapu před odsáváním, aby se hleny naředily. A rozhodně ho beru s sebou na dovolenou... kapičky jsou dobré i jako prevence, zvlášť když jsou vedra a sucho.

Quixx Baby jsou skvělá věc, dají se dávat od narození, my doma užíváme sprej s mořskou vodou Quixx všichni a protože čekáme přírůstek v zimě, určitě si je pro mimčo pořídíme předem. :)

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A pro nejmenší miminka mohu při rýmě doporučit Quixx baby. Jsou to kapičky a dobře se dávkují. Synkovi vždy nakapu před odsáváním, aby se hleny naředily. A rozhodně ho beru s sebou na dovolenou... kapičky jsou dobré i jako prevence, zvlášť když jsou vedra a sucho.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já na rýmu synovi dávám sprej s mořskou vodou Quixx, on na rýmu dost trpí a dlouho neuměl smrkat, takže to byl boj, musela jsem ho tím sprejem prolít a pak odsávat odsávačkou, protože on má tu rýmu většinou "zastydlou" a ven to nejde. Proto mu asi nešlo to smrkání. Už je školák, takže je to lepší a sprej mu dávám i s sebou do batohu do školy. :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Snažíme se vždycky nachlazení a rýmě vyhnout :o) Hodně vitamínů a na prevenci rýmy jsem zavedla doma Quixx soft,bylo mi doporučeno v lékárně...čistí nosánek a zklidňuje podrážděnou sliznici... je říjen a zatím jsme si rýmu ze školy ani ze školky domů nepřinesly a to musím říct,že děti okolo prskají pěkně...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Snažíme se vždycky nachlazení a rýmě vyhnout :o) Hodně vitamínů a na prevenci rýmy jsem zavedla doma Quixx soft,bylo mi doporučeno v lékárně...čistí nosánek a zklidňuje podrážděnou sliznici... je říjen a zatím jsme si rýmu ze školy ani ze školky domů nepřinesly a to musím říct,že děti okolo prskají pěkně...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já malému vždycky dávám Stopkašel pro děti, na ten nedám dopustit, vždycky nám zabere, nevyměnila bych ho za žádný jiný sirup, navíc je čistě přírodní, žádná chemie. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Teď na podzim, když jdeme s dětmi do kolektivu, tak se snažím o prevenci... Do nosu stříkáme sprej s mořskou vodou - Quixx soft. A doplňujeme i vitamín C - někdy v tobolkách nebo dělám ovocné šťávy a ředím vodou. Snad letos ty plískanice ustojíme.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zajímavý článek,děkuji za rady, my máme osvědčený sirup Stopkašel pro děti, můžou ho už od 1 roku, obsahuje 5 extraktů bylinek, je vhodný jak na suchý tak na vlhký kašel a slouží také pro posílení imunitního systému dětí. Od té doby co jsem objevila u nás nikdy nechybí. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Holky-maminky chtěla jsem se zeptat zda některé z Vás má zkušenosti s echinaceovými kapkami od Imunit na posílení imunity nejen u dospělých, ale i u dětí. Teď mi je nabídli v lékárně, že prý je to daleko účinnější než ty dětské preparáty. Zajímají mě vaše zkušenosti, předem moc děkuji.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na rýmu máme v naší lékárničce Rymastop nosní sprej. Je to pouze bylinný sprej, který mohou jak těhotné tak i děti, ale těm dávám inhalovat. Ucpaný nos je rázem v tahu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Někdy to bohužel bez paracetamolu, nebo podobné látky nejde, u obou dětí jsem si s horečkama užila a často to byly celé noci bez zamhouření oka, což zná určitě většina maminek, když jim drobek onemocní, ale co se týká toho kašle, tak s tím dětským sirupem Stopkašel mám taky dobré zkušenosti, u dětí mi zabírá vždycky a jako jeden z mála jim i chutná, v bylinkách je prostě síla a ještě posílí i imunitu

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Moc hezký článek. Já mám dobré zkušenosti s vincentkou - při rýmě ji dětem dávám pít - naředěnou s džusem a stříkáme i do nosu - slaná voda fakt pomáhá!

Když se pak však objeví i teploty, tak musím sáhnout po Nurofenu. Dávám, pokud se vyhoupnóu nad 38.5 a zatím vždy do 30min zabral a teploty klesly.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Kalobu sice neznám, ale jinak si o přírodní léčbě zjišťuju taky vždycky všechno, co nám vždy zabere je Stopkašel sirup, přímo i ve variantě pro děti, zabírá nám jak proti kašli, tak na odkašlávání, malému dávám vždycky celou lahvičku, protože obsahuje i ty betaglukany, tak se mu hned i posílí imunita, za mě můžu doporučit  :-)

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak o tom jsm ještě neslyšela, zabírá to dobře? Hlavně u dětí by mě to zajímalo. Jnak sem se byla podívat i na ty stránky Kaloby a to video a to mě docela nadchlo, tak to chci vyzkoušet.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já na rýmu užívám RYMAstop, dočetla jsem se o něm v mnoha diskuzích tak jsem si jej šla koupit do lékárny a opravdu pomáhá. Tím, že je jen z bylinek tak neuškodí a můžete nechat inhalovat i děti.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To je zajímavé, ale pro mě je nedůležitější že to je účinné a pomáhá to mému synkovi a to Kaloba dělá a to mi stačí :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem si minulou zimu právě o Kalobě hledala nějaké informace a dostala jsem se až k tomu, že se dělá z pelargonie,m ale ne klasické ale musí to být přímo jihoafrická pelargonie, která má právě léčebné účinky. vím, že mě to hodně zaujalo a Kalobu jsem pak začala používat a užíváme ji i letos.

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

jinak kdybyste vás zajímalo ještě nějaké info tak je dobrý se mrknout třeba na ofiko stránky je tam těch infomrací hodně a taky vysvětlující video jak ty kapky fungují.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Můj syn (3 roky) míval ošklivé bronchitidy, pískal, modral a vždycky jsme skončili na antibiotikách a Ventolinu. Musím uznat,že co jsem zkoušel mu dávat Kalobu, těch antibioitik bylo minimálně.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Kapky Kaloba dávám synkovi pokaždé, když si ze školky přinese nějakej bacil :))

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo asi máš pravdu, koupím si jí, ono to neuškodí mít připraveno jen tak do foroty, co kdyby náhodou :)

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Holky určitě si tu Kalobu pořiďte a moc nadtím nepřemýšlejte :) Je to vyzkoušené a osvědčené :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Taky zrovna hledám nějakou přírodní léčbu na kašel a nachlazení pro děti, tak mrknu na tu Kalobu .)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

TY jo tak to tu Kalobu budu muset vyzkoušet jestli je tak dobrá. my s tím trošku bojujem, tak by bylo fajn, kdyby nám s tím pomohla

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Jo tyhle kapky dobře znám :) co je dávámdcerce tak nebrala antibiotika a to je minulou sezonu dostalaa snad 3x... Takže kalobu nasadím hned jak se mi něco nezdá, nudle u nosu, kašel...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak k tomuhle doporučení se klidně mžu přidat... Kalobu mám několikrát vyzkoušenu a opravdu nám pomohla :)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

To je moc zajímavý článek člověk se vždycky dozví něco novýho :) Já se třeba u nás snažím podporovat přírodní léčbu, bylinky a tak... Nedávno jsem narazila právě na přírodní kpky Kaloba z pelargonie :) pomáhají při kašli a nachlazení a zatím jsem je stihla dětem dát 2x a v obouu přípradech zabraly dobře a rýma byla pryč... Tak jsem jen chtěla doporučit v souvislosti s tímhle tématem...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené