S dulou se to lépe táhne!

Mateřství je radostná událost, ale také pěkně náročný úkol. Přivede ženu do mnoha zcela nových situací. Jak to brilantně zvládnout v pohodě s klidem? Najměte si dulu! Kdo že to je? Dula je žena, která vás provede porodem, bude vás podporovat, nebo jen tiše držet za ruku, bude-li to vyžadovat situace. Dula je zkrátka průvodkyně těhotenstvím a porodem.
foto: istock.com

Kdo je dula?

Skoro na všechno je dnes možné si najmout odborníka. Chcete-li začít s golfem, najdete si trenéra. Chcete-li se naučit španělsky, oslovíte učitele španělštiny. Lze si dokonce najmout kouče, který bude vylepšovat váš sexuální život.

Mateřství z tohoto pohledu zůstává stranou, a to přesto, že zejména prvorodičky přivádí do zcela nové situace, která může být pro novopečenou maminku v mnoha ohledech velmi náročná. Tak nějak se počítá s tím, že se těhotná žena poradí se ženami v rodině a s kamarádkami, některé informace získá od svého lékaře a od sester v nemocnici, něco si přečte v knihách a na internetu, a pak už se musí spoléhat jen na sebe a své instinkty.

Je tu ale ještě jedna možnost, která dokáže nastávající mamince velmi ulehčit situaci. Může si najmout dulu. „Dula je profesionální průvodkyní ženy, případně jejího partnera, obdobím těhotenství, porodu a raného rodičovství. Ženám a jejich rodinám poskytuje informace a podporu,“ vysvětluje certifikovaná dula z České asociace dul Vlasta Jirásková. 

Co všechno musí dula umět?

Dula by měla projít nejen patřičným odborným vzdělání, ale měla by také mít i určité specifické vlastnosti.

Je to žena, která má podpořit těhotnou ženu v době, kdy má na svět přijít nový člen rodiny. Musí být tedy empatická, schopná navázat se ženou i jejím partnerem důvěrný vztah a mít i dostatek mateřské energie, protože pro nastávající maminku se vlastně stane jakousi profesionální, láskyplnou náhradní matkou, která musí umět nejen poradit, ale také o rodičku láskyplně pečovat. 

Přečtěte si také:

Jak to vypadá v praxi?

V okamžiku, kdy si najmete dulu, získáte někoho, kdo vám bude, co se týká vašeho mateřství, stále k ruce. Cokoliv budete řešit, můžete probrat se svou dulou. Poradí vám s těhotenskými obtížemi, bude vědět, které knížky má cenu číst. V každé porodnici už byla několikrát a zná i personál. Může vám tedy významně usnadnit výběr porodnice.

Pomůže vám s výběrem kurzu předporodní přípravy i s nakupováním věcí pro miminko. Doporučí vám, co zabalit do porodnice a ujistí vás, že porod zvládnete. Probere se vámi, co všechno vás v porodnici během porodu čeká a pomůže vám sestavit porodní plán.

Pojede s vámi do porodnice a bude pro vás oporou v průběhu celého porodu. Až začnete rodit, bude s vámi. Namasíruje vás, v rukávu bude mít možná schované i různé alternativní metody, jako je homeopatie nebo aromaterapie, přinese vám pití, chytne vás za ruku, pomůže vám vyjednat s personálem, co bude potřeba, bude si s vámi povídat, postará se trochu o partnera a celou dobu vás bude uklidňovat a podporovat.

Až se mimčo narodí, bude vědět, jak brilantně zvládnout kojení i veškerou péči o miminko, poradí vám, jak přežít šestinedělí, bude vás chodit pravidelně navštěvovat a vůbec pomůže se vším, co budete potřebovat.

Záleží ale hlavně na vás, co všechno z toho, co pro vás dula může udělat, využijete. „Dulu můžu jen doporučit, nakonec jsem ji u porodu neměla, ale hodně mi pomohla. Povídaly jsme si, radily se co a jak, a chodila jsem k ní na masáže. Bylo to úžasný. Nyní, když čekáme druhé dítě, budu k ní určitě chodit zase, i když už jsem moudřejší,“ popisuje svoje zkušenosti s dulou maminka Zdena.

Co vám to přinese?

Podle řady zahraničních studií, ženy provázené dulou mají mnohem méně problémů s kojením, lépe reagují na potřeby dítěte, tráví s ním více času, netrpí úzkostmi a poporodními depresemi, jsou sebejistější, prožívají lépe vztah s partnerem, vnímají a hodnotí lépe své dítě i sebe, jako matku.

„Ano, je to tak. Navíc u žen s doprovodem duly dochází u porodu k výrazně menšímu procentu zásahů, jako je císařský řez, klešťový porod, nástřih, epidurální analgezie nebo aplikace umělého oxytocinu pro posílení děložních stahů. Ženy doprovázené dulou bývají s porodem více spokojené, déle kojí své děti a miminko vnímají pozitivněji. Přínos podpory duly u porodu uznává i Světová zdravotnická organizace“, potvrzuje dula Vlasta Jirásková.

Podpora duly může ženám pomoct překonat také některá stará psychická zranění z jejich vlastního porodu a vztahu s matkou.

„V některých situacích může citová podpora duly přinášet i hlubší terapeutický účinek. Během porodu u ženy dochází k psychologické regresi k jejímu vlastnímu porodu a narození, k její základní zranitelnosti. Pokud o matku její vlastní mateřská osoba nepečovala adekvátně nebo vhodně, péče duly v tomto jedinečném období může být příležitostí k nové, „opravné" mateřské péči o celkovou osobnost matky. To může určitým způsobem vyléčit její předchozí zkušenost." uvádějí autoři knihy Porod s dulou. 

Jak si najít dulu?

V České republice se duly sdružují v České asociaci dul. Na stránkách asociace najdete i nabídku služeb jednotlivých dul. Za kompletní služby duly zaplatíte v řádech tisíců korun, hodinová konzultace se pohybuje od 300 do 500 Kč. Více informací o práci dul se dozvíte také na www.dona.org, www.birthworks.org a www.imbci.org.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Perfektní "věc"! Moje dula je maminka pěti dětí, takže žádná teoretička. :) Hrozně mi pomohlo, že už před porodem jsem se jí mohla na cokoliv zeptat (i věci, které vám před lékařem přijdou jako "blbost"), a taky po porodu mi pomáhala s péčí o naši holčičku. Zcela upřímně - měla jsem k ní daleko větší důvěru než k personálu nemocnice. Původně měla být se mnou i u porodu, ale nakonec si místo doprovodu vybojoval můj partner. :) Kterého mimochodem dula taky výborně proškolila takže pak mohl i "kvalifikovaně polemizovat" s PA. :) Trošku přeháním, ale jak jsem se bála, že bude u porodu panikařit, tak to zvládal výborně - sám říká že i proto, že měl přesné instrukce, jak mi může pomáhat. 

Opravdu nebojím se říct, že mi dula v tomto nahradila matku, jak se píše v článku. Jak se asi nedá přehlédnout, nemůžu si její služby vynachaválit :). Rozhodně doporučuji každé ženě, která by byla v situaci, že ji k porodu nemá kdo doprovázet, nebo tam z jakéhokoliv důvodu nikoho z blízkých nechce. Když se s dulou seznámíte předem (musíte si rozhodně "kápnout do noty", jinak to nemá smysl - naštěstí dul je dnes na výběr), neumím si přestavit lepší zpsůb, jak si ulehčit těhotenství a šestinedělí. I když s tím nemám zkušenosti, jsem přesvědčená, že studie o snížení kompklikací při porodu jsou pravdivé - hrozně moc je tam o psychice, jak mi určitě ostatní maminky potvrdí, a na tu je dula (aspoň ta naše) balzám. :) 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené