S kojencem u moře

Cestování s dětmi k moři je stále populárnější. K moři jedou i těhotné a nejsou výjimkou ani maminky s dvou až tříměsíčními kojenci. Moderní žena se nechce omezovat a vyráží za sluncem stůj co stůj, jak jinak než se svým děťátkem, ať už v lůně nebo v kočárku či babyvaku. Kam jinam než k moři.
foto: istock.com

Je to známka úspěšnosti mladé rodiny. Společensky lépe se bude cítit žena sdělující dojmy z řeckého Zakynthosu, než kdyby popisovala, jak strávila hezký týden na Lipně. Otázkou je, kde by se víc líbilo dítěti, ale jeho se na to do určitého věku nikdo neptá. 

Problematiku vlastní cesty na dovolenou ponechme stranou. Jen je třeba říci, že pro několikatýdenní dítě není cesta letadlem vhodná a tlakové změny mu mohou vadit. Stejně jako vadí matce a dítěti v pokročilém těhotenství. Vadí ale i vysoké teploty v místě, kam na dovolenou cestujeme a opět se to týká především malých kojenců a plodu v děloze.

Někdy je skutečně lepší zůstat doma, třeba na Lipně, a nezadělávat si na zbytečné problémy. Pro starší kojence a batolata už může být vhodně volená destinace koncem jara, začátkem léta nebo na podzim milou a radostnou zkušeností. Pro rodiče bývá spojená s krásnými zážitky při společném koupání a dovádění na písčitých plážích. 

Potřebuje moje dítě nějaké zvláštní očkování před cestou? 

Pokud dovolená probíhá v hotelových komplexech známých destinací, není zvláštní očkování potřeba. Je dobře, když má dítě před cestou alespoň část základního očkování šestivalentní vakcínou (Infanrix Hexa).Přehled očkování najdete například v článku Očkování chrání dítě před nakažlivými nemocemi.

Pro pobyt vněkterých exotických krajinách, v Africe, Jižní Americe, ale i v Asii se doporučuje očkování proti žloutence typu A, malárii, žluté zimnici a další. V takovém případě je vhodné se před cestou poradit s epidemiologem nejbližšího očkovacího centra.

Jak chránit dítě před sluncem?

To je z pohledu lékaře nejdůležitější otázka. Pro kojence není pobyt na přímém slunci vhodný vůbec. U dětí starších jednoho roku se řídíme zásadou: čím je mladší, tím kratší dobu by mělo být na slunci. Opatrní musíme být i v polostínu. Pokrývka hlavy a dostatek tekutin jsou podmínkou. Pro větší dítě jsou vhodné sluneční brýle. 

U moře musíme pamatovat na zesilující efekt odraženého slunce od písku a od vodní hladiny. Polední palčivé slunce je nevhodné jak pro děti, tak pro dospělé. V této době by mělo být dítě lehce, vzdušně oblečeno a nemělo by se vystavovat slunci. Ani dospělým se v polední době nedoporučuje slunit. Podrobnosti o tom, jak chránit děti při pobytu na slunci čtěte v článku: Děti a slunění aneb Aby léto nebolelo.

Jak na pláž?

Při slunění používáme vždy ochranné krémy, mléka nebo oleje s vysokým ochranným faktorem (pro děti je ideální např. Daylong Kids 30). Dáváme přednost kvalitním opalovacím prostředkům, které nanášíme na kůži před pobytem na slunci (15 - 20 minut) a ne až na pláži. Důležitý je také tzv. fototyp kůže. Snědé dítě s tmavými vlásky toleruje vyšší dávku slunečního záření než světlé plavovlasé.

Pobyt na slunci začínáme několika minutami a postupně ho prodlužujeme. Toto pravidlo také málokdo dodržuje. Natěšení se vyvalíme na pláž hned po příletu, tam se namažeme a než se krém vstřebá, už ho smýváme v moři. Výsledkem je zarudlá, spálená kůže druhý den. Což o to, ona se zahojí. Jenomže kůže má svou paměť a čím víc je paměťových stop způsobených spálením, tím větší je riziko melanomu v dospělosti.

Které repelenty jsou vhodné pro dítě?

Repelenty můžeme užít i na citlivou dětskou pokožku, ale používáme ty, které mají nízkou koncentraci a jsou výrobcem doporučené pro děti. Repelent nanášíme hlavně na oděv, na kůži co nejméně. Na rukou je repelent pro dítě nebezpečný, protože si často sahá do očí a do úst a repelent ho tam bude dráždit. 

Jedna aplikace repelentu vydrží čtyři až osm hodin. Nemá cenu nanášet přípravek častěji. Jeho účinnost to nezvýší, ale zvýší to riziko podráždění kůže nebo sliznic. Po návratu domů repelent smyjeme vodou. 

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Nám se na dlouhou cestu autem (jeli jsme 12 hodin) vyplatilo pořádně namazat Bepanthenem, aby se kůže pod plenkou moc neodřela. Na pláž jsme pro syna měli klobouček, tričko s 3/4 rukávem, opalovací krém Daylong a pak spoustu hraček, knížek, deku, pití. 

Lékárničku s dětskými léky jsem ještě pro cestu k moři dovybavila a doplnila do ní náplasti, lék proti průjmu a Bepanthen Krém, kdyby se syn spálil na sluničku.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem poloviční Řekyně, takže mě to táhlo do Řecka hned první léto po narození Nikoletky, ale uposlechla jsem rady lékaře a vyrazila k moři o rok později.

Nic se nemá uspěchat. Jsem za to ráda. Malá by si to první rok určitě neužila. Letos jsem to samé doporučila kamarádce a místo do Turecka s námi vyrazila do jižních Čech.

Pokud nevíte co s sebou pro děti sbalit na dovolenou (v ČR i v zahraničí): http://blogujicimaminy.blogspot.gr/2013/06/co-si-vzit-s-sebou-na-dovolenou.html

Krásnou dovolenou všem!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, my jsme k moři vyrazili letos prvně, ale protože máme malého neposedu, místo opalovacích krémů jsme nakoupili oblečení s ochranným filtrem UV 50+ od firmy Konfidence a byli jmse moc spokojeni. Koupili jsme čepičku, která má veliký kšilt a také chrání krk, tričko do vody a kombinézku na pláž. Opravdu všem vřele doporučuji!!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené