S manzelkou jsme spolu jiz nekolik let, deti…

S manzelkou jsme spolu jiz nekolik let, deti dosud nemame. Pred cca 8 mesici jsem musel pracovne do zahranici po dobu 1 roku (stale jsem jeste v zahranici). Pred mesicem jsem se vratil domu na dovolenou a manzelka mi oznamila, ze je tehotna s jinym muzem, nicmene chceme nadale zustat spolu a dite vychovavat. Oba vsak chceme, aby v rodnem listu byl uveden skutecny otec ditete, ktery rovnez neni proti. Dale chceme s manzelkou aby dite melo prijmeni podle nas manzelu. V tomto bodu se vsak biologicky otec zrejme nebude chtit dohodnout a bude pozadovat aby se dite jmenovalo po nem. Muze uplatnovat nejake pravni naroky ohledne prijmeni ditete? Ve styku s ditetem mu branit nehodlame.
Dale se chci zeptat jake procedury je nutno v tomto pripade podniknout. Vim urcite, ze me ceka zaloba na popreni otcostvi, co bude nutne absolvovat dal?

Odpověď

Správně píšete, že se s manželkou nevyhnete žalobě o popření otcovství. Je jedno, zda-li žalobu po narození dítěte podáte v pozici žalobce Vy (což by ovšem bylo praktičtější) nebo zda ji podá manželka. Žaloba však vždy musí směřovat proti druhému z manželů a současně i proti dítěti (které musí být vždy žalovaným a soud mu v řízení ustanoví zvláštního opatrovníka). Soudní poplatek činí 1.000,-- Kč za podání žaloby, žaloba musí být podána nejpozději do 6 měsíců od narození dítěte (nebo ode dne, kdy se otec-manžel o narození dítěte dověděl). Některé soudy se sice výjimečně spokojují s prohlášením biologického otce a manželů, nicméně v řízení by mělo být správně otcovství vyloučeno s naprostou jistotou znaleckým posudkem (např. z oblasti DNA nebo tzv. HLA-antigenů - bílých krvinek – ten je podstatně levnější), který je poměrně nákladný a hradí jej ten, kdo v řízení neuspěl (budete-li žalován o popření otcovství Vy, v řízení byste zřejmě „prohrál“ a to i když byste s popřením otcovství odpočatou souhlasil - i v takovém případě byste platil náklady znalečného). Teprve poté, co rozsudek o popření otcovství nabude právní moci (a dítě se stane tzv. právně volné tím, že nebude mít zapsáno v rodném listě Vás jako otce), může Vaše manželka a biologický otec učinit následně souhlasné prohlášení o určení otcovství před kteroukoliv matrikou v ČR (biologický otec bude zapsán podle tohoto prohlášení jako otec do rodného listu). V rámci souhlasného prohlášení o určení otcovství by mělo mezi rodiči dojít k dohodě o jménu a příjmení dítěte (příjmení by mělo mít podle jednoho z rodičů), nedojde-li mezi nimi k dohodě, rozhodne podle § 38 odstavec 1 až 3 zákona o rodině o příjmení dítěte svým rozsudkem soud (jde o řízení opatrovnické, kde se neplatí soudní poplatky). Žádná konkrétnější kritéria pro jeho rozhodování nejsou stanovena, přihlíží se např. k tomu, kdo má dítě ve faktické výchově apod.

Nicméně důležité je, že pokud biologický otec poté, co bude zapsán na základě společného prohlášení s Vaší manželkou do rodného listu, bude třeba, aby se biologický otec a matka dohodli o výchově a výživě dítěte (u koho bude dítě bydlet a kolik bude druhý z rodičů přispívat), jinak soud i bez návrhu zahájí tzv. řízení o výchově a výživě dítěte, jehož rodiče spolu nežijí (ust. § 50 zákona o rodině), toho byste se ovšem Vy přímo nezúčastnil (s výjimkou Vašeho možného výslechu jako svědka).

Pro dokreslení odkazuji i na ust. § 33 zákona o rodině, podle něhož se na výchově dítěte podílí i manžel, který není rodičem dítěte, za předpokladu, že s dítětem žije ve společné domácnosti.

Pro případ, že byste potřeboval odpověď upřesnit, obraťte se na babyweb. Jinak o popírání otcovství je na stránkách babywebu náš podrobnější článek.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: otectehotna

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist