Screening sluchu novorozence: nepovinný, ale důležitý

V posledních letech nabízejí porodnice maminkám možnost vyšetření sluchu u čerstvě narozených miminek. Jak se takové vyšetření dělá a je vůbec pro miminko bezpečné? Co když vyšetření odmítnu? Anebo o něj naopak stojím, ale nevím, na koho se obrátit?

Sluch je jedním z pěti lidských smyslů, člověk sluchem získává více než polovinu všech informací. Pro rozvoj dítěte v raném věku a později i pro rozvoj řeči hraje sluch významnou roli. Nejen řečový vývoj dítěte začíná už v době, kdy dítě jen zdánlivě pasivně naslouchá.

Zatímco odhalení například zrakové vady u novorozence obvykle netrvá dlouho, rozpoznání sluchové vady je obtížnější. U lehčí až středně těžké nedoslýchavosti nemusí mít dítě od narození žádné výrazné problémy. Pozdní odhalení sluchové poruchy se negativně podepisuje v první řadě na rozvoji řeči, ale s tím dál souvisí i učení psaní, čtení a celkový sociální rozvoj. Proto má včasná diagnostika sluchové vady zásadní význam pro přirozený vývoj dítěte.

Jeden z tisíce

„Postižení sluchu – hluchota, je podle Světové zdravotnické organizace řazena podle závažnosti na druhé místo hned za mentální retardaci. Incidence hluchoty je 1 : 1000, to znamená, že jedno dítě z tisíce se narodí s poruchou sluchu. V některých státech je vyšetření sluchu novorozenců uzákoněno, například i na sousedním Slovensku,“ říká MUDr. Daniel Groh, Ph.D., z ORL kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Dříve bylo možné vyšetřit sluch pouze na základě různých podnětů, na které dítě reagovalo mrknutím, zklidněním nebo třeba pláčem. Takové vyšetření ale neodhalí například jednostrannou poruchu sluchu.

„Od devadesátých let se proto provádí vyšetření sluchu pomocí přístrojů. Nejnověji je to vyšetření pomocí takzvaných otoakustických emisí. Výsledkem vyšetření je stav vnitřního ucha, konkrétně aktivita vláskových buněk, které vnitřní ucho obsahuje,“ vysvětluje MUDr. Groh. Vláskové buňky ve vnitřním uchu jsou klíčové pro převod zvuku na nervové podněty. Ty jsou dále zpracovány v mozku. V každém uchu jsou jich desítky tisíc a při správném fungování mají schopnost reagovat na podráždění zvukem. Tuto odpověď je možné měřit právě pomocí tzv. otoakustických emisí.

„Vyšetření je nebolestivé, pro novorozence naprosto nezatěžující a nemůže mu v žádném případě nijak ublížit. Provedení trvá relativně krátký čas. Tato metoda je pro svou jednoduchost ideální pro první vyšetření, které určí, že je buď všechno v pořádku, nebo je signálem, že se sluchem může být problém a je třeba dalších vyšetření. Vyšetření provádíme nejlépe druhý až třetí den po porodu, a to proto, aby už v porodnici neunikl žádný novorozenec se sluchovou vadou. Navíc je vyšetření pod jednou střechou výhodné pro obě strany – jak pro rodiče dětí, tak pro zařízení, které screening sluchu organizuje,“ popisuje MUDr. Groh.

S tématem souvisí:

Jak vyšetření probíhá?

K vyšetření nemusí být zapotřebí ani žádná speciální místnost, někde ho provádějí i na pokojích maminek. Je třeba eliminovat hluk, aby vyšetření nerušil. Novorozenec musí být v klidu, nejlépe je vyšetřovat jej ve spánku, protože jeho aktivita může být také rušivým faktorem při měření. Samotné vyšetření spočívá v tom, že se na okraj zvukovodu přiloží maličká sonda, která produkuje krátké opakující se zvuky do vyšetřovaného ucha, pro miminko naprosto neškodné. Přístroj zpětně registruje, jestli tento zvuk vyvolal patřičnou odpověď. Vyšetřuje se každé ucho zvlášť. Pokud jsou otoakustické emise výbavné, můžeme tvrdit, že vnitřní ucho bude v pořádku. Pokud se nedaří napoprvé emise změřit, vyšetření se opakuje. Vyčistí se ouško miminka, vymění a vyčistí se sondičky. Nejčastější příčinou negativního vyšetření je hluk v místnosti a okolí během vyšetření, který může překrýt hledané emise. Další příčinou může být mazová zátka zvukovodu a někdy třeba jen technická chyba při provádění vyšetření. Proto ne vždy jejich nevýbavnost musí znamenat poruchu sluchu. I v případě, že je nález opakovaně negativní, není rozhodně žádný důvod k panice. Vyšetření se opakuje s odstupem měsíce, čtvrt a půl roku, kdy se případně mohou použít i jiné metody.

„Vyšetření sluchu novorozenců je propláceno z veřejného pojištění a nabízí ho většina nemocnic, rozhodně pak u novorozenců rizikových. Z kapacitních důvodů není někde, například v některých velkých nemocnicích, prováděno plošně u všech zdravých fyziologických novorozenců. Vyšetření sluchu ale provádějí i ORL ambulance nebo jiné nemocnice v blízkosti bydliště, kam se lze na vyšetření v případě zájmu objednat,“ radí MUDr. Groh maminkám.

Neplatí, že vyšetření se musí provést hned druhý nebo třetí den po porodu. Pokud o něj má maminka zájem, je ho možné provést i později. Ale z výše uvedeného logicky vyplývá, že je nejlepší ho provést co nejdřív, dokud je miminko ještě klidné a hodně spí.

Je vyšetření povinné?

Screeningové vyšetření sluchu u novorozenců je u nás v současnosti doporučené, ale není povinné. Pokud ho maminka z nějakého důvodu odmítá nebo je třeba pro ni složité jet na vyšetření s miminkem do vzdálené nemocnice či ORL ambulance, vůbec nic se neděje. Je to čistě její rozhodnutí. Nicméně je dobré si uvědomit, proč se vyšetření dělá a proč ho nevyužít, když tuto možnost máme.

Čím dříve je sluchová vada odhalena, tím lépe pro dítě. V dnešní době umějí lékaři pomocí různých rehabilitačních pomůcek poruchy sluchu velmi úspěšně korigovat. Na druhou stranu je pochopitelné, že maminky může zbytečně stresovat falešně negativní výsledek při prvním měření v porodnici, kdy má maminka i spoustu jiných obav o novorozené miminko a k tomu plné ruce práce.

Pro úplnost dodejme, že i u starších dětí, které se narodily dřív, než bylo screeningové vyšetření sluchu zavedeno, je samozřejmě možné při jakémkoli podezření sluch vyšetřit. Vzhledem k tomu, že starší děti jsou již schopny spolupráce s lékařem, používají se pro vyšetření spíš jiné metody.

25.5.2015 1:00 | autor: RNDr. Anna Mészárosová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist