Sex v těhotenství

Normálně probíhající těhotenství není možno považovat za nemoc. Vyžaduje pouze pravidelnou životosprávu, pestrou stravu a vyloučení extrémní tělesné a duševní zátěže. Sexuální aktivita provází člověka prakticky po celý život a není nejmenší příčiny, proč by měla být v těhotenství nějak omezována. Naopak mnohá žena uvítá skutečnost, že je zbavena starostí o antikoncepci. Některé ženy pozorují v těhotenství dokonce zvýšení libida, což může být způsobeno zvětšením prokrvením sliznice pohlavních orgánů.

Výjimkou je samozřejmě těhotenství rizikové. Zejména při nebezpečí potratu nebo předčasného porodu, které se projevuje často známkami krvácení, bývá doporučována naprostá sexuální abstinence. Netýká se to jenom soulože, i jakékoliv jiné sexuální dráždění může stav těhotné zhoršovat. Třeba jenom dráždění prsních bradavek podporuje vylučování hormonu oxytocinu, který může posilovat děložní stahy. 

V druhé polovině těhotenství začíná rostoucí děloha dosahovat nad pupek. Tento větší objem břicha může i v normálně probíhajícím těhotenství působit jako určitá mechanická překážka. Zejména při souloži v takzvané misionářské poloze, při které muž naléhá na ženu shora tváří v tvář, vzniká nebezpečí nadměrného tlaku na rostoucí dělohu. Proto se zejména v posledních třech měsících těhotenství doporučuje vystřídat tuto „klasickou“ polohu nějakou jinou (z boku, zezadu, nebo takzvanou polohu jízdmo, při které je žena nahoře). Nejen v těhotenství jsou oblíbené také jiné způsoby sexuálního dráždění, zejména orální styk. 

Člověk je jediným živočišným druhem na Zemi, který neomezuje svůj pohlavní styk jenom na období možného oplodnění. Proto není možno namítat nic proti sexuální aktivitě v těhotenství, při menstruaci, nebo dokonce i po padesátém roce věku ženy, kdy samozřejmě těhotenství již nepřipadá v úvahu. 


Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem v pátém měsíci těhotenství. Jsem již podruhé těhotná a jak v prvním těh. tak i teď v tom druhém jsem skoro sexem posedlá :)) Mám na něj mnohem větší chuť než normálně.Jenom jsem zvědavá na šestinedělí, protože po narození prvního dítěte jsem sex vůbec nemusela mít....a to docela dlouho

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem ve 4. měsíci těhotenství a moje chuť na sex úplně vymizela již od prvních dnů. Někde jsem četla, že je to v prním trimestru běžné a že ve druhém by se chuť měla naopak zvyšovat. Ale já pořád nic. Je mi to naopak velmi nepříjemné, jen samotné dotyky třeba na prsou. Umím teď být pěkně nepříjemná. Je to normální?

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené