Šikovný poradce: domácí CRP test

Stačí se píchnout maličko do prstu a během několika minut zjistit, zda máte v těle bakteriální infekci. Jednoduchý CRP test si můžete koupit v lékárně a jako „poradce“ ho použít i doma.

shutterstock_1300721335-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jak funguje CRP test

Určuje hladinu tzv. C-reaktivního proteinu v krvi. Jeho běžná koncentrace v krvi zdravých jedinců je 0–7 mg/l a při virové infekci se nezvyšuje, ovšem při bakteriální infekci už roste výrazně.

Prevence v nadužívání antibiotik?

Z médií často slyšíme, že lékaři předepisují antibiotika jako na běžícím pásu. Často nejen na bakteriální, ale i virové infekce. Antibiotika přitom samozřejmě zabírají jen na ty bakteriální.

Antibiotická stanice pražské Nemocnice Na Homolce uvádí, že až polovina antibiotik je předepsána zbytečně. Údajně kvůli marketingovému tlaku. Podobný obrázek vyplývá i ze studie Lékařské fakulty v Harvardu, kterou otiskl odborný časopis Pediatrics, podle níž stojí za nasazením antibiotik nesmyslné přesvědčení, že pomohou v případech, kdy symptomy trvají dlouho a průběh choroby je vleklý.

Rodiče často tlačí na předepsání léků

Evropští lékaři údajně nasazují antibiotika u pacientů se zánětem dutin dokonce v 72 až 92 % případů. Nezkoumají ale už, jaká infekce zánět způsobila. Studie z Harvardu zkoumala 2500 pacientů se zánětem dutin. Jen 15 z nich skutečně potřebovalo antibiotika.

„Nasazení antibiotik není ospravedlnitelné ani v případech, kdy symptomy trvají déle než týden,“ uzavírají autoři výzkumu.

Stejné je to i v zámoří. Americká epidemioložka Tarayn Fairlieová na lékařském serveru WebMD.com vysvětlila, proč lékaři tolikrát zbytečně předepisují antibiotika i na nemoci, které nemohou vyléčit nebo je lze léčit účinněji.

„Tlak rodičů na to, aby dítěti něco předepsali, je obrovský. Takže to tedy udělají. Když ovšem dítě dostane antibiotika zbytečně, v budoucnu pak mohou být tyto léky vůči bakteriální infekci neúčinné. Navíc antibiotika mají i negativní vedlejší účinky, jako jsou průjmy či alergické reakce,“ napsala.

Před nadužíváním antibiotik varoval i harvardský profesor chemie Walter Gilbert. „Může nastat doba, kdy 80 % infekcí bude rezistentních vůči všem známým antibiotikům,“ napsal tento nositel Nobelovy ceny.

Proč mít doma vlastní test

Někdy jsou ale antibiotika nezbytná a právě domácí CRP test vám může správně poradit, zda je opravdu potřebujete. Myslí si to i Klára, maminka dvou dětí z Prahy.

„Než jsem měla děti, vůbec jsem netušila, co to test CRP je. Když mi pak onemocnělo první dítě a trpělo horečkou, naše dětská doktorka dlouho jen radila dávat obklady a léky na její snížení. To ale nic neřešilo. Až kamarádka, zdravotní sestra, mi poradila, ať požádám o CRP test.“

Mnoho praktických lékařů pro děti a dorost už má ve své ordinaci přístroj na vyšetření C-reaktivního proteinu nebo alespoň malé CRP testy. Dříve si tato vyšetření platili i rodiče, dnes už ho hradí pojišťovny.

Klára vzpomíná na první testování a na to, co výsledky přinesly. „Jakmile v ordinaci provedli test, sestřička vyskočila ze židle a volala dítěti sanitku. Nechápu, že to nikoho nenapadlo dřív, ale dcerka měla silný zánět ledvin, že skončila na týden v nemocnici. Normální koncentrace CRP je 0–7 mg/l, ona měla 123 mg/l,“ vypráví Klára.

Nyní už má domácí CRP test, aby byla příště připravena. Poradila jí to koneckonců i nová pediatrička. Domácí CRP test sice nemůže nahradit řádné vyšetření u lékaře, ale je to alespoň dobré vodítko. Jeden test stojí zhruba 100 Kč a dá se koupit v balení po dvou nebo po deseti kusech, což pak na kus vyjde levněji. Když ho v lékárně nemají, většinou jsou schopni ho objednat.

Výsledky je ale potřeba brát skutečně jako orientační, někdy je totiž lékařská péče potřeba i při nízké koncentraci CRP, jindy není potřeba ani při zvýšené koncentraci CRP – lehce zvýšené CRP hodnoty totiž mohou mít i zdraví lidé, pokud hodně kouří, těhotné ženy, sportovci po velké fyzické zátěži, osoby s dietou s vysokým podílem bílkovin, lidé v depresi či diabetici.

Čtěte také:

Pokud chcete doma testovat dítě, je lepší si vše připravit v jiné místnosti, ať to dítě nevidí, i píchnutí do prstu se nemusí povést, pokud se dítě bojí a cuká, mnohdy je nakonec i na tenhle jednoduchý test potřeba jít k lékaři. Také si v klidu a důkladně prostudujte návod na použití, než se pustíte do testování. Můžete při něm totiž udělat chyby, kvůli nimž nemusí test vyjít.

Proč CRP test použít?

  • můžete si zhruba ověřit, zda máte v těle bakteriální či virový zánět, někdy jsou výsledky nejasné a je třeba test opakovat, hladina CRP v krvi se zvyšuje postupně, první zvýšení přichází už 6 až 12 hodin od začátku zánětu
  • můžete si zhruba ověřit, zda váš lékař vám či dětem nepředepisuje antibiotika zbytečně
  • pokud máte nasazená antibiotika na bakteriální infekci, můžete pomocí domácího CRP testu sledovat, jak účinkují, jak se hladina CRP snižuje
  • může se hodit i v časech, kdy váš lékař neordinuje nebo je daleko, pokud test ukáže virovou infekci, víte, že nejlepší je zůstat doma v teple a kurýrovat se, pokud bakteriální, víte, že byste se měli vydat za jiným doktorem pro antibiotika
22.5.2023 5:06 | autor: Alice Kavková | zdroj: https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-diagnosticky-program/11635-klinicka-mikrobiologie-a-antibioticka-stanice-kmas/, https://www.kntb.cz/evropsky-antibioticky-den-upozornuje-na-neuvazene-pouzivani-antibiotik, https://www.webmd.com/heart-disease/features/whats-the-usefulness-crp-testing

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist