Škodí nám tzv. „Éčka“?

V běžných potravinách je nyní povoleno přibližně 320 potravinářských přídatných látek, tzv. Éček. O jejich škodlivosti se vědci dohadují již po desetiletí. Mohou ale jen těžko dojít k jednoznačnému závěru, neboť je třeba brát v úvahu mnoho faktorů. Především záleží na tom, z čeho a jak je látka připravena.

Jednotlivé přídatné látky mohou být nejen látky přirozené (např. vitaminy), ale i chemicky syntetizované sloučeniny (např. umělá barviva).

Čtěte složení výrobku

Jistě nepřekvapí, že mezi látkami pocházejícími z přírody a umělými sloučeninami je nemalý rozdíl v jejich působení. Určitý přehled si lze udělat z přiložené tabulky – nepřirozené látky jsou zde hodnoceny známkou 4 nebo 5 a v naší stravě by se pokud možno neměly vyskytovat.
Mnohé z běžně nabízených pochutin mohou obsahovat nepříznivě působící látky a proto je potřeba kontrolovat jejich složení (speciálně při nákupu pro těhotné i kojící ženy a děti). Dříve muselo být např. na výrobcích s glutamáty (E620 až E625) uvedeno: „Nevhodné pro těhotné ženy a děti do tří let“. Dnes již tato povinnost neplatí. Záleží proto na ženách, zda se budou zajímat o to, obsahují-li kupované potraviny tyto či další rizikové látky.

Nebezpečná Éčka

I když je známé, že do běžných uzenin (jako jsou salámy, párky, šunka apod.) jsou mimo dalších chemikálií přidávány toxické dusitany (E249 či E250), z nepochopitelných důvodů se toto často přehlíží. Pokud uzeniny konzumují malé děti, hrozí nebezpečí otravy, neboť jejich organismus není většinou schopen dusitany včas přeměnit na méně škodlivé látky.
Protože jsou tato rizika známá, je zákonem (č.4/2008) vymezené, které z přídatných látek užívaných v potravinářském průmyslu jsou povolené pro dětskou stravu. Zásadně jsou pro děti do tří let zakázány všechny konzervované, uměle přibarvované a další nevhodně upravované potraviny.

Klamavé postavičky

Je nutné upozornit na to, že výše uvedená zákonná omezení jsou pouze u výrobků, na kterých je písemně uvedeno, že jsou „pro kojence a malé děti“ (nebo podobné slovní vyjádření). Pozor ale na pochutiny, na jejichž obalu jsou sice namalované dětmi oblíbené postavičky, avšak výrobce nebere omezení pro malé děti vůbec v úvahu.

Rodiče by proto neměli opomenout zkontrolovat složení výrobku. Kromě základních surovin tam bývají i různé chemické látky, leckdy ukryté za značkou E s číslem. Informace o těchto látkách je možné najít např. v publikaci „Tajemství výrobců potravin“.


Nápověda k užívání taháku:Čísla odpovídají identifikačnímu kódu u nás užívaných přídatných látek. Z důvodu úspory místa není vypisováno E s č., ale jen čísla, která mají být uvedena za E. Taktéž nevypisujeme za sebou jdoucí čísla. Dekódování je však jednoduché: naleznete-li např. 230-233, jde o E230, E231, E232 a E233. Čísla skupin odpovídají hodnocení přídatných látek dle základního školského systému, tzn. 1 označuje nejlepší, 5 nejhorší.

Důležité upozornění: Pokud jsou ve „Složení“ uvedeny chemické názvy, jde jen o jiné zákonem povolené značení přídatných látek. Jim odpovídající E s bodovým ohodnocením lze nalézt v tabulkách knihy „Tajemství výrobců potravin“, z níž pochází i tento tahák (knihu si můžete objednat na http://natur.toe.cz ).

2.3.2009 11:45 | autor: Vít Syrový

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist