Školku státní nebo soukromou?

Zatímco státní školky praskají ve švech, ty soukromé mnohdy zejí prázdnotou. Důvod je jednoduchý. Státní školky jsou nesrovnatelně levnější. Možnost volby mají tedy pouze ti rodiče, kteří si to mohou dovolit.

„Porovnání státní a soukromá školka je v prvé řadě otázka finanční. Když má rodič dostatek finančních prostředků, snadno se rozhodne pro soukromou. Ta má tu výhodu, že na jednoho pedagoga připadá méně dětí. I když v soukromé školce zase nevíme, jestli je to vždycky pedagog,“ srovnává oba typy zařízení ředitelka státní MŠ Na Vrcholu v Praze 3 PeadDr. Eva Popelková.

Nejčastěji se rozhodnou pro soukromou mateřinku rodiče, kterým se nepodařilo umístit dítě do spádové školky státní.„Mateřské školky byly často nesmyslně rušeny a dnes nestačí pokrýt poptávku. Zřizovatelé pak nutí ředitele státních škol do navyšování počtů dětí ve třídách,“ vysvětluje současný stav Anežka Voldřichová, ředitelka státní MŠ Bajkalská v Praze 10.

Proč vybrat soukromou školku

Výhodou soukromých zařízení je maximální vstřícnost vůči potřebám rodičů. Zejména pro pracovně vytížené rodiče to znamená o starost méně při vyzvedávání a přivádění dětí. Některé školky dokonce nabízejí i rozvozy dětí domů.

Pro rozvoj individuálních potřeb dítěte je také určitě příznivější, že se v soukromých školičkách věnuje jeden dospělý menšímu kolektivu. V pražské soukromé školce Modré nebe mají osm svěřenců na učitele. Ve státní školce je to přes dvacet.

Podle dr. Evy Popelkové je ideální počet maximálně 15 dětí na pedagoga. Vyhláška o mateřských školách stanoví 24 dětí v jedné třídě, zřizovatel navíc může ještě čtyři přidat. V praxi to znamená, že může být ve státním zařízení až 28 dětí ve věku 3 – 6 let na jednoho učitele.

Hyperaktivní děti

Přirozené až domácké prostředí je další výhoda privátní školky. Děti tu nejsou nepřirozeně stratifikovány do tříd podle věku. Starší pomáhají mladším. Smíšené třídy se však dnes praktikují i v mnoha státních MŠ. Do soukromého zařízení přijmou i dítě hyperaktivní, které se vám většinou do státní školky umístit nepovede, a pokud ano, tak jenom na podmínku.

Peníze a kvalita

Lepší finanční zabezpečení a tím pádem lepší vybavení soukromníků je však bohužel vykoupeno vysokým školným, které se mnohdy pohybuje ve výši průměrné měsíční mzdy. Další stinnou stránkou je, že jde-li o zařízení plně financované z privátních zdrojů, neexistuje nad ním žádný dohled České školní inspekce.

Proto nikdy nemůžete mít jistotu, že je personál dostatečně kvalifikovaný. Navíc soukromé školičky nemusí plnit státní osnovy (RVVPV) a není tedy záruka, že dítě dostatečně a všestranně připraví na vstup do základní školy.

Výuka jazyků

Stojí za to si připlatit? „Kvalitní výuka angličtiny s rodilými mluvčími, je něco, co státní školky nenabízejí. Málokterá státní školka má také keramickou pec a učitelky s citem pro umění,“ vysvětluje své rozhodnutí pro soukromou školku maminka malé Nellinky, zahradní architektka paní Hedvika.

„Nevěřila jsem tomu, ale dítě, které nastoupilo v září, už v prosinci mluví s rodilými mluvčími,“ popisuje ředitelka Popelková praxi v soukromé školce ABC Academy, s níž spolupracují a kde se děti učí anglicky. “Dítě je tam v prostředí, jako by to bylo za hranicemi. Tam se nemluví česky. Naše státní školka má také třídu se zaměřením na angličtinu, ale jde jen o seznamování, aby se jí děti nebály. Navzájem si pomáháme. Oni nám s angličtinou a my jim s přípravou na školu.“

V soukromé mezinárodní školce Modré nebe se děti učí nenásilnou formou francouzsky. Už u vchodu překvapí, jak se děti vítají s učitelkami francouzsky, ale hlavně jak se tam těší. Měsíční školné tu stojí od 14 000 do 16 000, podle věku. „Francouzsky se naučí i děti, které se doma s francouzštinou nesetkávají. Na ně začínáme mluvit pozvolna. Francouzštinu používáme ve větách, které se během dne často opakují. „Jdeme uklízet, jdeme jíst, jdeme si umýt ručičky, jdeme ven, pojďte ke stolu, chce se mi čůrat, běž čůrat…“, to se za chvíli naučí. Pak na ně běžně mluvíme francouzsky a ony rozumí, “ shrnuje metodu zdejší výuky ředitelka Mgr. Eva Klárová.

Proč vybrat státní školku

Zásadní nevýhodou státních školek je jejich nedostatek či nedostatečná kapacita. „Vzhledem k malému počtu mateřských škol a vysokému počtu dětí si rodiče nemohou vybrat mateřskou školu, kterou by pro své dítě upřednostňovali. Musí mít školku v místě svého trvalého bydliště“, líčí situaci ředitelka Voldřichová. „Také se zvyšuje věkový průměr učitelek. Absolventky pedagogických škol odcházejí pracovat jinam.“

Nízké školné a program

Největší výhodou státních mateřinek je poměrně nízké školné. Ve srovnání se soukromými zaplatíte 20 krát, v extrémních případech až 50 krát méně.Jejich velkou předností je tzv. RVPPV (Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání), jakési flexibilní „osnovy“, které si každá škola a třída přizpůsobí tak, aby pasovaly na potřeby dětí ve třídě.

Děti, které absolvovaly státní školku, by měly být připravené na školní docházku. Státní zařízení jsou kontrolována Českou školní inspekcí.

 

10.4.2009 3:24 | autor: Jana Paduánová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist