Školu za vás nevybereme, ale víme jak na to!

DO ŠKOLY Dopřát svému dítěti co nejkrásnější vstup do školy, aby se ještě v pololetí těšilo, aby zůstalo zvídavé, aby v něm rostlo zdravé sebevědomí – kdo by to nechtěl! Při svém pátrání však postupně narážíme na určité limity, ať už své nebo instituční, a tak se nám výběr školy poněkud zužuje. Často teprve na konci svého hledání zjišťujeme, co je vlastně reálné očekávat a jaké jsou naše priority. Jak tedy vybrat pro své dítě tu nejlepší školu? Podívejte se, na co jsme se zaměřili my.

Dojíždět nebo docházet

Vůz přibrzdí před školou, z něj vyskakují tři malé děti, za nimi letí ještě čepice, šála a zapomenutá svačinka. Na pusu moc času není. Odpoledne stejný taxík děti rozváží na kroužky a večer domů rovnou do postele. Nikoli ojedinělý pohled na českou matku třeba ze satelitního města.

Rozhodnutí, zda podobný scénář chceme absolvovat i my, je asi nejdůležitější. Na to existují samozřejmě pohledy dva. Jeden tvrdí, že je důležitější kvalitní škola a pak je potřeba obětovat čas, peníze i komfort malého žáčka. Druhý názor se více zastává malého dítěte, které se těší, že se svými kamarády, většinou sousedy, bude teď chodit do školy a odpoledne do parku nebo na hřiště.

Je krásné, když si může rodič vybírat z deseti škol v blízkém okolí a ještě má možnost dojíždět do dalších pěti, že? Ne každý má takové podmínky. Když se ovšem nenecháme odbýt, nemusí ani pro nás zbýt jediná zkostnatělá základní škola široko daleko.

Zdarma, nebo za úplatu?

Náš zákon zaručuje bezplatné vzdělávání na státní základní škole. Pokud chceme, můžeme zvolit i soukromou školu, tam ovšem zaplatíme školné. To je velmi různé, pohybuje se v řádech tisíců až desetitisíců za měsíc. I když se ve spoustě moderních státních škol zachází s rodičem jako s klientem již zcela běžně, u soukromých škol je to samozřejmě dáno obchodní podobou. Strany se řídí smluvním ujednáním a klient od školy požaduje nekompromisní skládání účtů. Vždyť za to platí. Škola má ovšem dost podobná pravidla a mechanismy, ať je státní, nebo soukromá. Jde tedy spíše o to, jestli kupujeme zajíce v pytli, anebo víme, že je to škola dobrá.

Kvalitní škola? Ještě není vyhráno!

Kvalitu školy můžeme vysledovat z veřejně přístupných výročních zpráv, školního vzdělávacího programu, kontrol české školní inspekce, prezentování školy na webových stránkách a prezentování se školy na veřejnosti – třeba pořádáním různých akcí, rozdávání letáčků, brožurek o škole apod. Z toho je možné udělat si určitý první dojem. Velkým ukazatelem bude přímá návštěva školy nejlépe na dni otevřených dveří, kde vám atmosféra bude buď příjemná (či dokonce sympatická), nebo se vám stáhne žaludek. Ve druhém případě bychom doporučili čelem vzad.

Velkou výhodou je, když máte od svých známých na vybranou školu reference a jdete v podstatě najisto. Ovšem pozor! Školu dělají učitelé a učitel je každý jiný. V téže skvělé škole tak mohou mít rodiče velmi odlišnou zkušenost. Dejte pozor, ať pak v nablýskaném zámku nenajdete kostlivce ve skříni.

Jsou mimoškolní aktivity v budově výhodou?

Celá řada škol nabízí svým žákům mimoškolní aktivity ve škole. Výhodou je, že je my rodiče nemusíme na kroužky doprovázet. I tak je dobré zjistit si jejich podobu a obsah. Nezřídka je vedou pedagogové, kteří již od rána učí a jejich aprobace sotva dosahuje na potřeby daného kroužku.

Mluvte přímo s učitelem

Pokud je to jen trochu možné, pro rozhodování využijte rozhovor s učitelem, který by měl od září první třídu učit. Jedině tak se dozvíte, na čem jste. Nikdo není dokonalý a nikdo nemůže vyjít se všemi. Učitel nemusí být nevyhovující, jen vám může přijít krajně nesympatický. Pokud máme dítěti i sobě usnadnit několik let života v režimu školní docházky, není nezvyklé, že se kvůli těmto antipatiím pak mění škola i během pobytu na vyhlášených školách a pro dítě není přechod do jiné školy snadný také proto, že dnes není na školách jednotného téměř nic a obsah učiva ročníků se může značně lišit. A vy budete ti, kteří to budou s dítkem po večerech dohánět.

Výběr školy je trochu alchymie, na druhou stranu ne každý má čas podnikat tolik výprav za poznáním všech zařízení v okolí (nebo dokonce žádné školy v okolí ani nemá). Rada, jak zvládnout jakoukoli školu dítěte, zní: Buďte pozitivní! Snažte se o všem, co považujete za důležité, s učitelem vždy dohodnout a hledejte důsledně kompromisy.

Shrnutí na závěr – jak tedy vybírat školu?

  • Ujasněte si, zda se vám vyplatí dojíždět a zda to bude v tom nejlepším zájmu dítěte.
  • Pokud přesně víte, co chcete, hledejte to! Když můžete, zaplaťte si to. Ale pozor, stejné podmínky může nabízet i státní škola zcela zdarma.
  • Ptejte se svých kamarádů a známých. Dobré reference zvyšují šance na úspěch. Udělejte si čas a promluvte s budoucím učitelem svého dítěte. Zjišťujte, jak se dívá na záležitosti pro vás klíčové.
  • Chcete mít od školy kompletní servis až do večera, nebo pro vás dlouhý seznam kroužků a večerní družina nehrají roli? I to je dost podstatné!

 

4.12.2011 10:11 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist