Snížení mateřské?!

Mají ekonomickou krizi odnášet mladé rodiny s dětmi? Co si myslíte o otevřeném dopisu členů Rady vlády? Čtěte a bavte se o tomto žhavém tématu na našem diskusním fóru.

Otevřený dopis poslancům a poslankyním Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Členové a členky Výboru pro slaďování rodinného, soukromého a pracovního života Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů se na jednání 9.2.2010 rozhodli vyjádřit znepokojení nad způsobem projednávání problematiky snížení peněžité pomoci v mateřství v souvislosti se státním rozpočtem a „Úsporným balíčkem“.

Jsme si vědomi, že krizové období vyžaduje od každého, aby šetřil, a tak přispěl ke společnému cíli – překonání krize. Chápeme, že bylo nutné vypracovat celkem nekompromisní opatření.

Úsporný balíček však obsahuje poměrně velké disproporce, které se dotýkají především rodin s dětmi. Tedy těch, kteří svým rozhodnutím mít děti zároveň přispívají budoucnosti naší společnosti a státu. Považovat to jen za jejich svobodné rozhodnutí, by bylo alibistické. Na bedrech rodin s dětmi leží budoucnost celé společnosti.

Příjem matky na mateřské dovolené se od ledna 2010 rázem snížil o přibližně 20%, přitom všichni víme, že v rozpočtech domácností rodin s malými dětmi sehrává každá koruna velkou roli. Peněžitá pomoc v mateřství patří mezi dávky poskytované v rámci systému nemocenského pojištění, tedy si na ni matky přispívají. Navíc pro zodpovědné plánování rodičovství, a to včetně příjmů, potřebují mladé rodiny znát připravované změny v rodinné politice v předstihu.

Nechceme, aby se státní rozpočet navyšoval. Jsme přesvědčeni, že v rozpočtu lze najít položky, kde je možné šetřit. Například na stavbě dálnic, jejichž ceny v naší zemi jsou nadhodnoceny, přesto stát přehnanou cenu vyplácí.

Žádáme proto, abyste našli řešení v rámci úspor ve prospěch peněžité pomoci v mateřství, neboť co úspornějšího můžeme učinit, než investici do lidského kapitálu?

V Praze dne 12.2.2010

Dopis není oficiálním prohlášením Výboru pro slaďování rodinného, soukromého a pracovního života RVRP.

Na textu se shodli jednotliví členové jako občané a představitelé organizací:

Rut Kolínská, předsedkyně Výboru pro slaďování rodinného, soukromého a pracovního života RVRP a prezidentka Sítě mateřských center o.s.
Martin Jára, místopředseda Výboru pro slaďování rodinného, soukromého a pracovního života RVRP a ředitel Ligy otevřených mužů o.s.
Linda Sokačová, místopředsedkyně, Výboru pro slaďování rodinného, soukromého a pracovního života RVRP a ředitelka Gender Studies, o. p. s.
Tereza Wennerholm Caslavska, ProEquality Centrum při Otevřené společnosti, o.p.s.
Dana Vrabcová, Asociace mediátorů ČR,o.s.
Eliška Janšová, Asociace pro rovné příležitosti
Michal Uhl, člen Rady vlády pro rovné příležitosti
Dana Machátová, předsedkyně Výboru ČMKOS pro rovné příležitosti žen a mužů
Zdeňka Hajná, ČSŽ
Jana Fiedlerová, členka Výboru
Lea Medková, členka Výboru
Jan Schneider, člen Výboru

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky, upřímně, nadšená z toho rozhodně nejsem, ale co se dá dělat? Stát nemá peníze a snaží se uspořit, bohužel v sociální sféře. Nezbude nám nic jiného, než zatnout zuby a snažit se. A že to nebude v našem případě lehké. Manžel vydělá 12.000,-/měs. a já jsem od začátku těhotenství na neschopence, takže si vůbec neodvážím odhadnout, kolik na mateřské dostanu. Ke všemu mi v zaměstnání (díky těhotenství) dali pracovní smlouvu do 30. 6. 2010, takže se nebudu mít po mateřské kam vrátit, ale co. O miminko jsme se s manželem dlouho snažili a teď jsme šťastní, že se to na druhý pokus umělého oplodnění podařilo. Jestli budeme mít o nějaký tisíc víc, nebo míň není důležité, hlavně, ať těhotenství zdárně dopadne a náš chlapeček je zdravý. Mám příbuznou ve Skotsku, kde dostanou maminy minimální almužnu po dobu 6ti měsíců a šmitec. Nejsme na tom ještě tak zle, nemyslíte? Vaše Luci

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené