Šokující výsledky testu dětských hraček pro nejmenší

Německá organizace Stiftung Warentest zkontrolovala 50 hraček pro děti do tří let se šokujícím výsledkem. Celkem 80 procent testovaných hraček obsahovalo zdraví škodlivé chemické látky!

U více než poloviny testovaných hraček se jednalo o střední nebo vyšší koncentraci, u sedmi hraček byla koncentrace tak vysoká, že by se výrobky vůbec neměly prodávat v obchodech. U pěti hraček se při testu uvolnily malé součástky, které by malé děti mohly spolknout. Některé hračky zase nevyhovují z protipožárního hlediska. Více než polovina hraček v testu byla vyrobena v Číně.

Normy pokulhávají

Plyšák, plastové autíčko, oblíbená panenka nebo dřevěný vláček. Ve všech případech se jedná o hračky, se kterými jsou děti v dlouhodobém a těsném kontaktu, když si s nimi hrají i několik hodin denně, sahají na ně a také je strkají do pusy. Škodlivé látky z vadných hraček se jim tak mohou dostat do těla a způsobit závažná onemocnění.

V testovaných hračkách se nacházejí rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), změkčovadla (ftaláty), formaldehyd a těžké kovy.

Podle všeho však naměřené hodnoty nepřekračují platné normy. Ty jsou však podle odborníků špatně nastaveny, když obsah škodlivých látek pro děti není posuzován přísněji než u dospělých. To má změnit až nová směrnice EU, na které se teprve pracuje a která vstoupí v platnost nejdříve příští rok.

Problémy u všech i renomovaných značek

Odborníky překvapilo, že nedostatky objevili i u výrobků renomovaných značek. Například uvolněné mechanické části u barevného tahacího hada od Plan Toys, dráčka od Eichhorn, uvolněné ouško koníka od firmy Selecta, uvolněný suchý zip na zádech u miminka od Lissi.

Plyšový zajíček firmy Tedi musel být kvůli výskytu zakázaného změčkovadla dokonce stažen z obchodů. V okolí tlamičky medvídka Teddy firmy Nanu Nana objevili zakázaná azobarviva, plyšová opička od Sigikid neprošla testem hořlavosti, když při testu okamžitě vzplála.

Dřevěné hračky horší než plastové

Nepříjemně překvapily dřevěné hračky, které někteří rodiče upřednostňují před plastovými. Všechny testované dřevěné hračky obsahovaly škodlivé látky – od formaldehydu po nikl. Přitom právě nikl je známým alergenem, který může způsobit alergickou reakci kůže.

Například u populárního dřevěného vláčku firmy Brio objevili odborníci škodlivé polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), nikl a nedostatečnou ochranu proti vzplanutí, v puzzlíkách kik a Selecta našli příliš formaldehydu.

Jak poznat bezpečnou hračku? Vyzkoušet!

Jak zákazníci poznají bezpečnou hračku? Mnozí se domnívají, že díky mezinárodnímu označení CE. Všechny hračky, ve kterých němečtí odborníci identifikovali škodlivé chemické látky i uvolňující se mechanické části, toto označení však měly…

Mnohem spolehlivější se tak jeví označení GS (Geprufte Sicherheit = přezkoušená bezpečnost).

Nicméně i tady to neplatí stoprocentně, dvě hračky takto označené měly nedostatky. Odborníci radí: při nákupu hračky se sami přesvědčte, zda z ní neodpadávají malé části, zda chemicky nepáchne nebo zda se lak lehce neodře. Kdo něco podezřelého objeví, měl by to nahlásit nejen prodejci, ale i na příslušný úřad – u nás na Českou obchodní inspekci.

Kompletní výsledky testu najdete v němčině na stránkách Stiftung Warentest.

Ze zahraničních médií (Welt on line, FAZ, Stern.de, NZZ on line, RP on line, Bild, NDR on line) zpracovala redakce Babyweb.cz

Podívejte se na aktuální testy autosedaček 2010

21.10.2010 10:14 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist