Spalničky: Jak je poznat a léčit?

Proti spalničkám máme pro děti očkování. Přesto se tato nemoc čas od času objeví. Jak spalničky rozpoznat? A jak se vlastně léčí? Zeptali jsme se pediatrů.

shutterstock_1391758724-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Typické příznaky spalniček

Inkubační doba spalniček je deset až čtrnáct dní. Většina lidí si je spojuje především s charakteristickou vyrážkou, nemoc má hned několik dalších typických příznaků, které vyrážce předcházejí.

„Nejdříve se objevuje zvýšená teplota až horečka, kterou provází suchý kašel, rýma a nehnisavý zánět spojivek,“ vysvětluje dětská lékařka Barbara Taušová z pražské kliniky Canadian Medical Care.

Po kašli, rýmě se přidává se světloplachost a teprve po třech až pěti dnech se objevuje typická červená až červenohnědá vyrážka (často splývající), která se během dvou dnů šíří od krku přes obličej na trup a končetiny, zatímco teplota se s postupujícím výsevem vrací k normě.

Ne každá vyrážka jsou spalničky

Osype-li se vaše dítě zničehonic vyrážkou a nevykazuje žádné další příznaky v podobě rýmy či kašle, spalničky to s největší pravděpodobností nebudou. I tak by měl přesnou diagnózu stanovit lékař. Podobná vyrážka sama o sobě může svědčit například o pouhé alergické reakci, může však jít také o projev spály, což je jiná nemoc a jinak se také léčí.

Délka léčby spalniček

U spalniček se při nekomplikovaném průběhu nemocný během týdne uzdraví, protože jeho stav se zcela znormalizuje.

Léčí se pouze příznaky, tedy například kašel, mírní se vysoká horečka, lze podávat léky proti svědění. Používat antibiotika nemá smysl, nemoc způsobuje virus – smysl by to mělo například pouze tehdy, pokud by průběh choroby zkomplikovala nějaká druhotná infekce.

Komplikace nastávají podle dětské lékařky Barbary Taušové zhruba u třiceti procent nemocných a bývají nejrůznějšího druhu. Nejčastěji jde o záněty plic neboli pneumonie, záněty středního ucha nebo průjmy, vzácně i zánět mozku. Pak je někdy potřeba nasadit antibiotika, případně další léky.

Inkubační doba je dva týdny

Spalničky jsou poměrně vysoce nakažlivé, šíří se totiž vzdušnou cestou. Nakažený pak může předávat nemoc dál poměrně dlouhou dobu.

„Nemocný člověk je infekční už zhruba sedm dní předtím, než se objeví vyrážka a ještě dalších pět dní po jejím výsevu,“ vysvětluje lékařka Taušová.

Inkubační doba, tedy čas mezi nákazou a prvními projevy nemoci, činí u spalniček šest až devatenáct dní, obvykle se udávají dva týdny.

Lékaři stanovují diagnózu spalniček s ohledem na to, zda se v místě nemoc vyskytuje, a samozřejmě především podle průběhu choroby u konkrétního jedince a fyzikálního vyšetření.

Opakované očkování? Pokud si člověk není jistý, zda byl očkován, je možné provést test na protilátky a poté reagovat na jeho výsledek. V urgentní situaci, v období akutní epidemie je ovšem jednodušší a účinnější nechat se naočkovat jednou dávkou vakcíny. V případě, že se někde spalničky objeví, je možno též podat vakcínu, a to do 72 hodin po setkání s nákazou, riziko onemocnění se tak sníží.

Čtěte dále

První znamení, že se spalničky blíží

Dva až tři dny před výsevem vyrážky bývají na sliznici tváří a někdy i na tvrdém a měkkém patru vidět bělavé skvrnky, takzvané Koplikovovy skvrny, které vypadají podobně jako rozsypaná sůl. Jistotu může dát sérologické vyšetření protilátek (IgM + IgG) ze stěru provedeného ze sliznic.

Dá se jim bránit?

Nejlepší prevencí je dostatečná hygiena, zvláště pokud se člověk pohybuje v okolí nemocných, a nošení obličejové masky při jejich ošetřování. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí a virus přežívá až 36 hodin mimo organismus. Nemocný musí každopádně zůstat doma.

U nás proti spalničkám existuje povinné očkování, které děti podstupují od 1,5 roku života, očkuje se ve dvou dávkách. Do roku 1975 se přitom očkovalo pouze jednou dávkou, což se ukázalo méně účinné. Zatímco mezi dospělými očkovanými v prvním polovině 70. let se nemoc výjimečně vyskytne, dnešních dětí se výskyt choroby v České republice prakticky netýká – výskyt se mezi nimi pohybuje do dvaceti případů ročně.

28.4.2023 4:55 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě konzultací s pediatry., MUDr. Barbara Taušová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist