Spontánních potratů přibývá. Proč?

„Zvyšující se počet spontánních potratů má několik příčin,“ konstatuje primář MUDr. Jiří Šulc ze společnosti Pro Gyn, s.r.o. „Především za posledních patnáct let zestárly rodičky. Zatímco v osmdesátých letech, kdy jsem začínal, rodily ženy své první dítě kolem 18., 20. roku, dnes se hranice posunula daleko nad optimálních 25 let. Řekl bych mezi 28. až 30. rok věku,“ dodává.

Navíc dívky, které se chovají velmi odpovědně a užívají antikoncepci i osm – deset let, nemohou poznat, zda nemají nějaký zdravotní problém. Mají totiž uměle regulovaný cyklus, tedy menstruují, ale hormonální dysbalance se na něm neprojeví. Až potom, když antikoncepci vysadí s cílem mít miminko. Pak se mohou objevit obtíže - hormonální nerovnováha, problémy nejen s otěhotněním, ale i s donošením zdravého dítěte.

Nejohroženější jsou vysokoškolačky

Nejčastěji postižené spontánním potratem jsou vysokoškolačky, studentky i absolventky vysokých škol. „Především to jsou starší prvorodičky, které navíc prožívají napětí při studiu nebo v zaměstnání. Vše řeší, přemýšlejí nad každou komplikací. To není dobré a přispívá to k obtížím v těhotenství, které mohou končit až potratem,“ upozorňuje MUDr. Jiří Šulc.

Přirozený výběr

Životní prostředí, kouření, nedostatek spánku, znečištěné prostředí a zároveň rychlý životní styl, cestování, to vše přispívá ke špatným koncům těhotenství především v prvním trimestru, tehdy je nejzranitelnější. A když budoucí maminka žije v tempu jako před otěhotněním, je nasnadě, že to plod nevydrží. „Říká se, že spontánní nebo takzvaný zamlklý potrat v prvním trimestru je přirozenou selekcí. Embryo může být nějakým způsobem poškozené – ať už geneticky nebo tělesně a přirozenou cestou odejde, “ uvádí MUDr. Šulc.

Vyšší věk hraje roli

Nejdřív kariéra, pak rodina – to je argumentace velké části dnešní fertilní populace. Nikdo z nich si neuvědomuje možná rizika: nemoci budoucí matky v těhotenství (vysoký krevní tlak, cukrovka a další), opotřebovanost organizmu, riziko genetických vad u dítěte.
„U těhotných žen se riziko genetických i dalších onemocnění výrazně zvyšuje po 35. roce věku. U mužů platí totéž po padesátce,“ upozorňuje MUDr. Šulc. „Díky módním svazkům mladých žen se zralými muži by měly páry podstupovat od určitého věku genetická vyšetření. Nepodceňujte kvalitu spermií a opotřebovanost organizmů obou budoucích rodičů.“

I mladší věk je na překážku

Stejně tak se u budoucích maminek před osmnáctým rokem věku (naštěstí zásluhou antikoncepce velmi řídký jev v populaci) riziko donošení zdravého dítěte zvyšuje. Hormonální nevyváženost, nedozrálost organizmu, nepřipravenost na metabolické změny patřící k těhotenství, nedostatečnost dělohy, to vše může přispět k předčasnému porodu nebo potratu dítěte.

Životní styl

Nejen životní prostředí a pracovní stres, ale i promiskuita a s ní spojená onemocnění hrají svou roli ve vyšší potratovosti. Pohlavně přenosná onemocnění, nejrůznější mykózy, onemocnění pohlavních orgánů to vše komplikuje zdravé početí. Myomy, problémy s děložním čípkem, onemocnění pohlavních orgánů. I to patří k civilizačním chorobám současných žen a mužů a má vliv na plodnost a potratovost.

Všechno je v hlavě

Vzhledem k tomu, že nejohroženější skupinou jsou vysokoškolačky, které čekají první dítě, můžeme tvrdit, že duševní pohoda je základní předpoklad, jak donosit zdravé dítě. Množství informací, jejich snadná dostupnost, přemýšlení nad tím, co by se stalo, kdyby…,to je jeden z jedů současné civilizace. Díky tomu jsou vzdělané ženy tak ohrožené. „Nemyslím si, že by se porodnost dramaticky v příštích letech snižovala,“ komentuje MUDr. Šulc. „Logická mi přišla pauza po začátku devadesátých let, ta se dala čekat s ohledem na naprostou změnu životního stylu populace. Ale nyní to nebude tak strmé, vše bude záležet i na sociální a politické situaci v zemi, to bude rozhodující ukazatel pokusů o rodinu.

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na tom článku opravdu něco bude.Také jsem 2x přišla o mimi.Poprvé v letos v lednu ve 13tt-vývojová vada a teď v červnu-zamlklé těhotenství.S manželem to vzdávat nechceme,takže to po nějaké době zase zkusíme.Musíme věřit,že se to na potřetí povede.Ale tentokrát se na to nechci upínat.Ahoj Lucka

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

S článkem naprosto souhlasím. Já sama jsem o miminko 3x přišla. Říjen 06 8t.t. samovolný potrat, duben 07 16t.t. odtok plodové vody-přerušení, únor 08 plod bez srdeční akce. Teď máme za sebou odběr krve a čekáme výsledky a zřejmě další vyšetření nás čekají, ale s přítelem jsme se rozhodli, že od srpna se začneme znovu snažit.Vždy jsem otěhotněla na zimu a kdo ví, třeba to je ten problém, tak teď to zkusíme v létě. Jednou to přece musí vyjít! Andy.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené