Státní i soukromá základka nabízí stejné vzdělání. V čem je rozdíl?

DO ŠKOLYV době krize a úsporných opatření sice není umístění našeho dítěte na soukromé škole u většiny z nás na pořadu dne, ale přece jen některým rodičům červíček „platit, či neplatit“ vrtá hlavou. Vkládáme své dítě (často své první nebo jediné) do rukou základního vzdělávání a chceme, aby o něj bylo dobře postaráno a aby onen základ byl co nejlepší. A je to přání opodstatněné.

Z nejrůznějších výzkumů totiž vyplývá, že první stupeň základní školy (dokonce už i úroveň znalostí v mateřské škole) ovlivňuje naše postavení a výši platu v dospělosti. A navíc – zajištěním kvalitního startu dítěti se přece staráme i sami o sebe. Stojí ovšem opravdu hlavní otázka na penězích? Zkušenější odpoví jednoznačně: Nestojí! Jak se tedy ptát, když porovnáváme státní a soukromé školy?

Vybavení obou typů škol je srovnatelné

Doba, kdy se na zpuchřelé státní škole sedělo ve třech řadách po dvojicích ve starých počmáraných lavicích a učitel celou hodinu vykládal látku před tabulí, zatímco děti v soukromé škole seděly na drahém tepichu a hrály si s moderními pomůckami, je dávno pryč. Vybavení soukromých i státních škol je ve vzájemném porovnání velmi různé a můžeme se dokonce setkat (i když to není příliš časté) s opačnou konstelací.

Ve vznikající soukromé škole si učitel nosí pomůcky z domova v batohu, zatímco ve státní škole má každý třeťák svůj notebook a střídá se v práci u interaktivní tabule, kde se v mžiku přenese, kam je potřeba (internetové prostředí, videoukázka, série fotografií k tématu, doplňková cvičení pro rychlé žáky, kontrolní test apod.). Základní zařízení třídy je na školách již zcela srovnatelné a angličtinu už také seženete snadno.

Platím, tak to tak bude!

Znatelnou a viditelnou výhodou zůstává malý počet žáků ve třídě, který jde díky dávce školného finančně utáhnout. Jedná se obvykle o 10–17 dětí ve třídě. Tento počet umožňuje učiteli větší míru individuálního přístupu než na státní škole, kde v posledních letech kulminuje babyboom a třídy jsou narvané doslova k prasknutí. Jedním z důsledků menšího počtu dětí ve třídě je také rodinná a neformální atmosféra, která jde v ruku v ruce s budováním vlastní komunity, což nemusí vyhovovat každému.

Na učitele jsou v soukromé škole obvykle kladeny mnohem větší nároky, a to jak na kvalitu osobnosti, tak samozřejmě na úroveň příslušných kompetencí. Rodiče mají často pocit, že si učitele zaplatili, a tudíž si mohou klást různé podmínky, což je ovšem velký omyl.

Vzdělání poskytují školy stejné!

Jakákoli škola zapsaná ve školském rejstříku má svůj školní vzdělávací program a zákonem určené podmínky, ve kterých vzdělávání může poskytovat. Pravidla jsou tedy na obou typech škol totožná.

V soukromé škole je výhodou obchodní podoba rodiče – klienta, protože jemu se skládají účty a škola jeho peníze potřebuje. Rodič je zde tedy v poněkud výhodnějším postavení vůči škole.

Malý počet dětí ve třídě nemusí být výhodou vždy

Menší počet dětí ve třídě svádí k tomu, přihlásit sem žáčka, o kterém víme, že bude mít nějaký problém (nebo už ho dokonce má). Když tak přemýšlí všech patnáct rodičů, může se sejít poměrně náročná skupina, kde i deset je moc.

Navíc výše školného od určité hranice poněkud předurčuje i sociální prostředí, ze kterého děti budou. Může se stát, že to zkrátka nebude úplně běžný vzorek dětí. Vykřičník je tedy na místě právě zde. Pokud máte o soukromou školu zájem, chtějte vědět, s kým bude dítě ve třídě, snažte se přijít na společné setkání ve škole nebo se účastnit zápisu.

Množství akcí, délka družiny, kroužky atd. závisí spíše na manažerských schopnostech ředitele a osvícenosti zřizovatele více než na tom, zda se jedná o státní, či soukromou školu. Stejně tak volný přístup do hodin, možnost rodiče podílet se na způsobu nebo obsahu vzdělávání závisí zase na kompetencích učitele.

Čtěte také: Nebojte se malotřídky

Ještěrka je mrštnější než slon

Státní škola svou velikostí může být ve srovnání se soukromou školou poněkud těžkopádnější v určitých situacích. Malá soukromá škola dokáže obvykle reagovat na podněty velmi pružně. Vypovídající je už samotný fakt, že pracovní porada pěti lidí se svolává o poznání snadněji než tatáž porada čtyřiceti pedagogů. Soukromá škola je pružnější také proto, že se zodpovídá přímo rodičům, kteří ji vyživují. Státní škole plné dětí to může být jedno.

Určitým vodítkem pro výběr školy pak může být kromě referencí známých také poslední hodnocení české školní inspekce a výsledky srovnávacích testů (Scio, Kalibro apod.), které sice o atmosféře školy mnoho neprozradí, zato o výsledcích žáků poskytnou představu poměrně přesnou. Opět je dobré sledovat, zda šlo o úspěchy jedné třídy, nebo je to situace běžná pro jakoukoli třídu příslušné školy.

Na co se tedy ptát – malé shrnutí:

Nenechte se napálit tím, že v soukromé škole to bude vždycky lepší, když se za to platí. Udělejte si nejprve malou rešerši dobrých státních škol!

Výhodou soukromé školy bývá obvykle osobnější přístup k rodině a dítěti a menší počet dětí ve třídě. Nejdůležitější je ovšem vždy osobnost učitele a jeho profesní úroveň, ať učí na státní nebo soukromé škole, klasické či alternativní a bez ohledu na to, jestli děti mají koberec a pozlacené tužky na psaní v ceně školného nebo sedí v normální třídě a tužky si nosí z domova.

Přečtěte si: Desatero pro rodiče předškoláka

23.1.2014 1:11 | autor: Markéta Breníková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist