Strach z porodu: Strašákem bývají i internetová fóra

Znáte snad člověka, který by nikdy neměl strach? Obavy z porodu jsou pochopitelné o to víc, protože jde o skutečně mimořádnou událost, mnohdy ještě nezažitou zkušenost a taky odpovědnost za někoho, kdo je na nás zcela závislý.

Podle jedné norské studie se porod žen, které se ho bojí, může protáhnout v průměru o 90 minut v porovnání s rodičkami, jež jsou na porod lépe připraveny a uvolněné. Právě ty si dokážou pořádně vychutnat příchod svého dítěte na svět i přes všechny peripetie, které to obnáší. V takové situaci zpravidla nestačí, když někdo jen řekne „neboj se“. Přece jen to chce nějakou práci a přípravu, aby se strach podařilo překonat. Napřed je třeba hledat jeho příčiny. Může jich být hned několik.

Pozor na děsivé historky

Především jde o strach z neznámého. Týká se to prvorodiček, které chytají informace, kde se dá. A pokud někdo z rodiny nebo z kamarádek zažil komplikovaný porod a s chutí o tom vypráví, není divu, že se budoucí matka vyleká. Živnou půdou pro strachy jsou také různá internetová fóra, kde se detailně rozebírají zážitky a zkušenosti a vyskytují se „zasvěcené“ rady. K tomu je vždy dobré přistupovat s tím, že nejsme všechny stejné a hrůzné zážitky paní XY nebývají normou. Proto je lepší se zaměřit na praktické informace a pročítání strastiplných příběhů se vyhnout stejně jako vyloučit ze svého filmového „jídelníčku“ kousky, kde jsou děsu plné záběry z komplikovaného porodu. To na klidu rozhodně nepřidá.

Špatná zkušenost se nemusí opakovat

Obavy jsou pochopitelné i u žen, které mají už porod za sebou a byl komplikovaný. Nebo třeba jen na něj byly špatně připravené, a tak si z něj odnesly nepříjemnou vzpomínku. Ovšem dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Pokud si ženy uvědomí, co je při předchozím porodu zaskočilo, a je v jejich silách, aby to tentokrát bylo jinak, tak mají naději, že tentokrát se všechno povede, jak má.

Strach z odloučení

Strach z porodu, pochybnosti, jestli to zvládnu, zda to nebude moc bolet, jestli nějak neublížím dítěti, se intenzivně dostavují s blížícím se dnem D. Existují však i matky, které se po stránce psychické nedokázaly během těhotenství srovnat s tím, že po devíti měsících dítě jejich tělo opustí, a nejsou na to připravené. Ty pak zažívají strach z odloučení a porod vnímají jako akt, při němž jsou svým způsobem o dítě připraveny.

Tokofobie: chorobný strach z porodu

Ten už nedokáže žena zvládnout sama a potřebuje pomoc odborníka, který se spolu s ní snaží pátrat po kořenech této poruchy a odstranit ji. Mnohdy bohužel trvá hodně dlouho, než vůbec někdo vezme v potaz, že žena se brání otěhotnění či porodu ne z nějakého vlastního rozmaru, ale že skutečně potřebuje kvalifikovanou péči psychologa. Pracovat s „normálními“ strachy je mnohem snadnější.

Čtěte také:

Jak proti strachu bojovat?

Informujte se. Dohady a pochyby bývají tím nejhorším. Lepší je si zjistit ze zasvěceného zdroje, jak porod probíhá, co je typické pro jednotlivé porodní doby, jak rozeznat kontrakce od „poslíčků“. Neznámou by neměl zůstat ani císařský řez, a to i když jím nemáte rodit. Zjistěte si informace o základních komplikacích, které mohou nastat při porodu, a jejich řešeních.

Komunikujte. Nemějte zábrany a ptejte se lékařů na věci, které vám nejsou jasné. Polovičaté, útržkovité informace bývají zneklidňující. Své obavy si nenechávejte pro sebe, ale podělte se o ně s partnerem, rodinou, přáteli.

Sbohem pesimismu. Pokud jsou všechna vyšetření a testy v pořádku, nemá cenu je zpochybňovat a utápět se v obavách, že se dítě narodí s nějakou anomálií. Takové případy jsou velmi vzácné.

Vylepšete fyzičku. Pohyb pomáhá zahnat chmury a starosti, ale navíc vás dostane do náležité formy na porod. Posilujte svaly nohou a hýždí. Vyzkoušejte třeba Kegelovy cviky.

Zjistěte si vše důležité o epidurálu. Z neznalosti mívají rodičky z tohoto způsobu mírnění bolesti strach.

Nalaďte se pozitivně. Je dokázáno, že pesimistky zažívají mnohem bolestivější porod. S pozitivním myšlením bude vše snesitelnější.

Nezmatkujte. Pokud všechno nejde při porodu podle plánu, nepropadejte panice, protože tím se situace jen zhorší. Důvěřujte porodnickému týmu a jeho zkušenostem.

Předporodní kurzy se vyplatí. Právě tam by měl být prostor pro informace a nácvik, fyzickou i psychickou přípravu. Ovšem to neznamená, že všechno „našprtané“ si člověk vybaví v akci. Tréma a momentální zatmění funguje i u téhle zkoušky. Ale jsou tam odborníci, kteří poradí a povedou.

Tajemství úspěchu je v uvolnění. Umět se uvolnit, to se hodí vždycky, v těhotenství však ještě o něco víc. Jóga, plavání, to vše k tomu přispívá a navíc udržuje tělo v kondici. Třeba ve Francii existují kurzy prenatální sofrologie, které učí budoucí maminku pracovat s dechem, relaxovat. Na programu je i vizualizace porodu, takže si mohou aspoň očima osahat, co je čeká. Pamatuje se i na tatínky, kteří by měli být nejen poučeni, ale také se naučí, jak pomoct své partnerce se uvolnit.

Nic z těchto rad samozřejmě člověku nezaručí, že nebude mít strach. Ale pokud ho přijme a naučí se ho zvládat, postoupí o krok dál.

16.1.2017 1:28 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist