Své zdraví i sexuální prožitek zlepšíte cvičením svalů pánevního dna

Svaly tzv. pánevního dna začnou ochabovat při prvním těhotenství, a pokud nejsou procvičovány, mohou ve stáří způsobit řadu zbytečných obtíží. I zesláblé svaly lze ale rychle dostat do formy – pomocí nenápadného cvičení. Nezapotíte se při něm a krátké každodenní cvičení se projeví na kvalitě sexuálního prožitku a předejde inkontinenci.
foto: istock.com

O problematice inkontinence hovoří Prof. MUDr. Aleš Roztočil. „V počátečních stadiích inkontinence může cvičení pacientce posílení svalstva pánevního dna zmírnit příznaky. S běžnou léčbou se nevylučuje, nicméně problém inkontinence zcela neřeší. Urgentní močová inkontinence se léčí medikamenty, zatímco stresová inkontinence se řeší operativně, nejlépe zavedením tzv. suburetrálních pásek," uvádí.

Nezpevněné pánevní dno, které „kotví" celou páteř, navíc zhoršuje bolestivá záda či skoliózu páteře. Právě tyto svaly dokážou upravit vnější vzhled bříška a zároveň pozitivně působit na vnitřní orgány.

Cvičení se sexuálním cílem – méně bolesti a snazší vaginální orgasmus

Zvláště pro ženy má pravidelné procvičování těchto často dlouhodobě zanedbávaných svalů praktický účinek. Procvičování a zpevnění svalů totiž prokazatelně zvyšuje sexuální prožitek a orgasmus. Podle vědeckých výzkumů pomůže lehké cvičení až 80 % žen, které buď trpí sexuální dysfunkcí nebo při pohlavním styku pociťují časté, jinak nevysvětlitelné bolesti.

Díky pravidelnému a snadnému cvičení se vlastně posilují a zužují vaginální stěny, jejichž stahy navíc může cvičící žena bez problémů řídit. Stovky žen po celém světě nedají na toto cvičení dopustit, zvláště když si až do té doby odpíraly vaginální orgasmus. Cvičení je prospěšné i pro muže, ti s jeho pomocí dosahují silnější erekce a jsou schopni déle oddalovat ejakulaci.

Svaly pánevního dna se procvičují též tzv. Kegelovými cviky, které spočívají především v zadržování a uvolňování moči. Cviky v roce 1948 vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel, specialista na ženské choroby, původně jako cviky zlepšující stav nekontrolovatelného úniku moči u svých pacientek.

Brzy se začal od svých pacientek dozvídat, že inkontinence částečně nebo zcela pominula a pacientky jsou navíc o poznání spokojenější se svým sexuálním životem. Po několika týdnech pravidelného domácího cvičení začaly orgasmu dosahovat i ty ženy, které si jej do té doby vůbec nedopřály.

Čtěte také:

Když už je na cvičení pozdě...

... existuje šetrná chirurgická metoda, při které gynekolog zavede pacientce tzv. suburetrální pásku.

Svaly pánevního dna ovlivňují vzhled bříška, zdraví vnitřních orgánů i bolavá záda. Tvoří je svěrače (močové trubice, řitního otvoru, poševního vchodu), oblast mezi genitáliemi a konečníkem, zvedač konečníku a u mužů svaly obepínající část penisu.

Ochabovat začnou v momentě, kdy je přestaneme procvičovat, u těhotných žen na ně vyvíjí tlak i plod. Nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním i nadváhou si tak vedle všech ostatních zdravotních nesnází zaděláváme i na problémy s inkontinencí či prostatou.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ive je skvělé! když jsem se svěřila dřeci na mé problémy, tak jsem ho od ni dostala a hned jsem ho začala užívat! Člověk by ani nevěřil, jak taková maličkost pomůže! únik moči mě už konečně netrápí a můžu si každý den užít bez stresu ;-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Moc děkuji za radu!! Já jsem s tímhle hodně nešťastná a nerada se někoho ptám, vyzvídám.. četla jsem o ive už vícekrát, ale vy jste mě pořádně "nakopla" a běžím do lékárny :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem s inkontinencí bojovala, takže vím, o čem je článek.. mě pomohlo hlavně Ive, které mě zbavilo úniku moči a jsem za to hrozně moc ráda! Člověk by nevěřil, jaká to je úleva, dokud to sám nezažije. 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené