Syndrom chronické únavy

Už ráno vstáváme unaveni. Po celý den cítíme, jak nás opouští spolu se zbytkem energie i životní elán. Dobrou náladu nahrazuje podrážděnost.
Většina z nás si už podobným obdobím prošla. Pokud se však tento stav stane naším trvalým společníkem, můžeme hovořit o syndromu chronické únavy, stále častějšímu důvodu, pro který dnes lidé vyhledávají lékaře.

Syndrom chronické únavy je však oříškem i pro samotného lékaře, neboť se na něm může podílet velmi mnoho faktorů. Nejlepší terapeutické výsledky přináší komplexní způsob léčby, který bere v úvahu tělesné, psychologické, duchovní a emocionální stránky osobnosti pacienta, ale i jeho životní styl.

Odpověď v minulosti

Nejprve nutné vrátit se spolu s nemocným do jeho minulosti, kde můžeme najít jednu z příčin – ztrátu partnera, zaměstnání nebo jiné osobní tragedie.

Nezanedbatelné jsou i fyzické problémy.Může se objevit častá hypoglykémie(nízká hladina cukru v krvi) z přejídání se sladkostmi, anemie neboli chudokrevnost po silném menstruačním krvácení, hormonální nerovnováha v období přechodu nebo premenstruační fázi, atd. To vše se projevuje značnou únavou. Mezi další příčiny patří hypothyreoza – snížená funkce štítné žlázy, stavy po prodělaných virových onemocněních, jako je chřipka, infekční žloutenka, mononukleosa a další.

Nebraňme se emocím

Je prokázáno, že 15% lidí neumí správně dýchat – dýchá rychle a mělce, což taky vede k únavě.Takovéto dýchání se objevuje u stresu, a toho je v dnešní době čím dál více.

Je prokázáno, že hlavní příčinou chronické únavy jsou právě osobní problémy, které nemají žádný fyzický podklad.Často jsou to problémy, kterým se člověk nedovede bránit a skrývá je před okolím. To se týká zejména lidí negativistických nebo neurotiků. V rámci terapie je nutné je učit pozitivnímu myšlení.

Ženy v pasti

Také nevyjádřený žal může být příčinou abnormální chronické únavy. To platí i o nevyjádřeném hněvu. Potlačování vzteku stravuje velkou část životní energie. Velmi citlivé k těmto příčinám jsou hlavně ženy. Mnohé z nich jsou upoutány v manželství nebo zaměstnání, kde nemohou uplatnit své schopnosti, jsou nedostatečně oceněné, nikdo nevnímá jejich potřeby a pocity. Z toho vzniká ztráta sebedůvěry, deprese a příznakem je únava. V těchto situacích sahají k uklidňujícími lékům nebo práškům na spaní. A dostávají se do bludného kruhu únavy.

Současné sociální a ekonomické problémy zejména mladých rodin mohou mít nedozírné důsledky na zdravotní stav rodiny, a to nejen na rodiče, ale i děti. Mnoho lidí ztrácí víru a životní cíle a výsledkem je opět chronická únava.

Jak si pomoci?

V prvé řadě dopřát si dostatek kvalitního spánku bez prášků. Naučit se relaxaci tělesné i duševní, provozovat dechová cvičení. Naučit se projevovat své pocity a nebát se uvolnit. Jedním z velmi důležitých faktorů dobrého zdraví je dostatek pohybové aktivity. K tomu vhodná vyvážená strava, respektující individuální potřeby s ohledem na fyzickou zátěž, ale i zdravotní obtíže.

Dbejme na snížený příjem cukrů a vyhýbejme se stimulujícím látkám. Zajistěme svému tělu dostatečný přísun vitamínů, minerálů a enzymů, pokud možno v co nejpřírodnější podobě. A nejpozději tři hodiny před spaním nezatěžujme své tělo vysoce kalorickými a těžce stravitelnými jídly.

Jak na únavu

Při léčbě chronického únavového syndromu využíváme mnoho metod a postupů klasické i východní medicíny:

  • homeopatie je jedním z velmi účinných prostředků v terapii únavy.
  • akupunktura ovlivňující dráhy postižených orgánů je též velmi pozitivní metodou léčby.
  • různé typy odborně prováděných masáží pomohou zlepšit celkovou zdravotní situaci.
  • akupresura bodů na těle, posilujících životní energii.
  • též cílená aromaterapie dokáže zlepšit situaci v chronické únavě.
  • šalvěj, saturejka, pelargonie, tymián, citron, rozmarýn a další dokáží někdy i zázraky.

Nejdůležitější je však aktivní přístup pacienta. Člověk musí chtít a podílet se na svém uzdravení. A to všemi dostupnými prostředky.

18.2.2009 9:28 | autor: Miroslava Plchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist