artikulace

Dítě s vadou řeči

Jen člověk se může vyjadřovat řečí. Prostřednictvím řeči sdělujeme své pocity, myšlenky, řečí vyjadřujeme radost, strach, lásku, ale také smutek či neštěstí. Řeč se začíná u miminka vyvíjet, jakmile přijde na svět. V průběhu života se kultivuje a dále rozvíjí. Její základy se vytvářejí v prvních... Celý článek »

Jak rozvíjet dětskou řeč?

Narušení komunikačních schopností u dětí stále přibývá a logopedické ordinace jsou přeplněné. Nejčastěji se jedná o vady řeči z nedostatečné pozornosti ze strany rodičů, které na dítě jednoduše nemají čas, a v druhém případě je často na vině... Celý článek »

Šišlání na děti? Odpusťme si je

Vývoj dítěte je z části určen jeho genetickými dispozicemi a výbavou, kterou si přineslo na svět. Co však dopředu určeno není, jsou podmínky, ve kterých dítě žije a vyrůstá, tedy jeho rodinné zázemí, prostředí, kde se bude učit. Tyto okolnosti... Celý článek »

Mluvení je dřina – motivujte své dítě!

Kolem prvního roku života začíná dítě mluvit. Nejprve jsou to jednoslovná, často i jednoslabičná vyjádření, která mají spojitost s aktuálními situacemi (pápá, ham), osobami (táta, máma, bába), zvířaty (haf, mňau, bé) a věcmi (hop, tú). Tato... Celý článek »

První slůvka

Kolem prvního roku života začíná dítě mluvit. Na vývoj řeči mají vliv jeho vrozené vlohy, prostředí ale i to, zda mělo dudlík. Nejprve dítě používá jednoslovná, často i jednoslabičná vyjádření, která mají spojitost s aktuálními situacemi (pá-pá,... Celý článek »

Dudlík a vývoj řeči

Každý z nás v životě musíme čekat - ve frontě na pokladnu, v čekárně na lékaře, v práci na dovolenou. Již od útlého věku se učíme vyrovnávat se stresem, který vzniká, pokud nejsou naše potřeby okamžitě uspokojeny. Tento stres se nazývá frustrace a... Celý článek »

Příjem potravy a jeho vliv na rozvoj řeči

Jak ovlivní způsob přijímání potravy rozvoj řeči našeho dítěte? Docela zásadně. Primární funkcí jazyka a celého systému čelistního a obličejového svalstva je přijímání potravy. V prvních měsících kojení, později žvýkání, kousání a polykání tuhé... Celý článek »

Osmý a devátý měsíc života

POHYBOVÝ VÝVOJ V době bdění se dětem v tomto věku již ležení na zádíčkách moc nezamlouvá. Omezuje je ve hře a v prozkoumávání okolního světa, a proto se otáčejí raději na bříško. A když je to na bříšku přestane bavit nebo se unaví, nemusejí hned... Celý článek »

Nejnovější články

Naposledy navštívené