nemocné dítě

Dopřejme dětem po nemoci čas na zotavenou

Chladné počasí, plískanice, mlhy a šedá poklice inverze na nebi jsou nejen příčinou sezónních depresí a touhy sbalit si kufry na výlet do teplých krajů, ale bohužel také častým důvodem opakovaných nemocí našich dítek školkou povinných. Jak pomoci dětem, aby pokud už onemocní, jejich nemoc... Celý článek »

Miminko úplně hoří! Co teď?

Nejprve je nutné si říci, že horečka není nemoc. Jedná se o reakci organismu, a to buď na onemocnění, či okolní vlivy. Normální tělesná teplota se u dětí pohybuje od 36,5 do 37 °C a navíc během dne přirozeně kolísá – ráno bývá nejnižší, večer zase... Celý článek »

Atopický ekzém si dělá, co chce

Atopický ekzém je svědivé kožní onemocnění s významným podílem dědičnosti. Bývá spojen s rodinným výskytem astmatu nebo senné rýmy. Dědičný sklon k těmto nemocem se nazývá atopie. Konstitučně bývá přítomna suchá, chladná, olupující se kůže, na... Celý článek »

Když přijde čas: Na doktora

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě si matně vzpomínám, jak jsem psala svůj úplně první příspěvek. Nevyspalá, unavená, vygumovaná... z probdělé noci kvůli Adámkovým stoličkám. A je to tu znovu! Celý článek »

Tatínek Emanuel (65): Syndrom PAN

V odborné literatuře se věnuje hodně prostoru syndromu CAN, tedy syndromu týraného dítěte. Ale dám ruku do ohně za to, že syndrom PAN, tedy syndrom týraného rodiče také existuje. Vždyť jsem jedním z těch týraných! Celý článek »

Čekáme děťátko

Druhé vydání velmi úspěšné publikace Čekáme děťátko detailně provede rodiče obdobím těhotenství, porodu a péčí o dítě do tří až čtyř let věku.  Celý článek »

Kdo koho musí živit?

Kdo má právo požadovat příspěvek na výživu? Těhotná přítelkyně, bývalá žena pečující o nemocné dětí či dokonce exmanžel, který není schopen se o sebe postarat? Celý článek »

Dočasné přerušení kojení

Matčina nemoc může způsobit závažný problém a lékař doporučí přerušit kojení. Jak to zařídit, aby matka o mléko nepřišla a mohla znovu kojit? Nejprve je třeba říci, že užívání mnohých léků včetně většiny běžných antibiotik není absolutní... Celý článek »

Co je nejlepší na dětskou žízeň?

Je léto a vaše dítě má téměř pořád žízeň. Má však dostat napít až když si řekne? A jak moc je důležité, co pije? U novorozence tvoří tekutina až tři čtvrtiny celkové tělesné hmotnosti, s věkem její podíl klesá. Zatímco dospělým se doporučuje vypít... Celý článek »

Vážná nemoc či ztráta dítěte

Úmrtí dítěte v raném věku je ztrátou z nejbolestnějších. Těhotenství, porod a pevné citové pouto mezi matkou a kojencem provázené hormonálními změnami, její vysoká citlivost k potřebám dítěte znamenají při jeho ztrátě velmi silný citový otřes. Celý článek »

Klíšťata - přeceňovaná hrozba?

Každý rok nás v zimě a na jaře masírují reklamy na očkování proti klíšťové encefalitidě. Přesto přirozená nechuť podstupovat jakékoli očkování, v tomto případě injekci do ramene, stále poměrně často u dospělých vítězí nad rizikem celoživotních... Celý článek »

Jak se rodí v Praze - Podolí

Ve vestibulu Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí nás vítá fontána s rybičkami. Pokračujeme ke kartotéce. Provázejí nás sluneční paprsky, prosvítající skleněnou kupolí. Jsme na začátku stejné cesty, jako každým rokem zhruba čtyři a půl... Celý článek »

Adopce krok za krokem

Chcete dítě a nejde to? Řešením může být adopce neboli osvojení. Tato státem garantovaná a zákonem upravená forma náhradní rodinné péče umožňuje manželským párům nebo jednotlivcům přijmout za vlastní opuštěné dítě a stát se tak rodiči se všemi... Celý článek »

Nejnovější články

Naposledy navštívené