tamara cenková

Záchvaty vzteku: dá se s nimi něco dělat?

Se silnými emocemi je to jako s letními bouřemi – odcházejí stejně rychle, jako přišly. Sedíte se známými v klidu u večeře, dítě začne být neposedné. V lepším případě začne fňukat, že chce domů. V tom horším předvede parádní záchvat vzteku, klidně uprostřed obýváku, jindy i v nákupním centru. Jak... Celý článek »

Máme věřit intuici?

Jistě to dobře znáte. Pomyslíte na kamarádku, kterou jste už měsíc neviděly, a v tom vám zavolá. Od rána máte špatný pocit, a za hodinu už vás volají do školky, že vaše dítě má horečku. Celý článek »

Děti potřebují hranice

„Mamánek, kterého nikomu nepůjčíme, je ten nejhorší způsob, jak své dítě vybavit do života,“ tvrdí psycholožka PhDr. Tamara Cenková. „Chceme-li mít z dítěte osobnost, mělo by si občas natlouct kolena. To všechno jsou zkušenosti pro růst osobnosti... Celý článek »

Sprostá slova a nadávky

„Tatínku, ty jsi ale ču.ák!“ Čtyřletá Kristýnka právě vyslovila jasné „r“. Za jiných okolností by celá rodina jásala. Ne však uprostřed rodinného oběda, kde nepřeslechnutelný výraz rezonoval nad krajkovým ubrusem ještě notnou chvíli. Holčička se... Celý článek »

Počkejte! Zkontroluji si dítě!

EDITORIAL „Moment, jen zavolám dceři, jestli dorazila ze školního výletu,“ prohlásila prodavačka a zmizela z kasy. Fronta zákazníků jen bobtnala dál. Mlčky. Nikoho ani nepadlo protestovat. Těch pár minut ve srovnání s tím, co prožívají rodiče... Celý článek »

Únos dítěte je horší než smrt

„Jako psycholog si v takové situaci připadám naprosto zbytečná. Únos dítěte je horší než smrt,“ přiznává psycholožka PhDr. Tamara Cenková v souvislosti se ztracenou Aničkou, po které již několik dnů marně pátrá policie. Celý článek »

Jste zvědavá?

Jste zvědavá, co se odehrává během těhotenství ve vašem bříšku? Zajímá vás, kdy už má vaše miminko prstíčky, fungující ledviny nebo kdy už slyší tlukot vašeho srdce? Celý článek »

Holky, dopřávejte si!

„Chcete být maminkou? Pak si dopřávejte všeho, čeho si ženy dopřávat mají,“ radí psycholožka Tamara Cenková. „Pečujte o sebe, snažte se být dobře naladěny, važte si samy sebe a hlavně: mějte se rády takové, jaké jste! Vždyť nikdo není dokonalý,“... Celý článek »

Muži se přestávají milovat

„Muži se odmítají milovat a tím i plodit děti. Svou sexuální energii vybíjejí ve fitcentrech nebo při jiných sportech a o sexuální život ztrácejí zájem,“ tvrdí psycholožka Tamara Cenková. „Pár jsem jich dokonce slyšela prohlásit, že dělat děti... Celý článek »

Tělesné tresty – ano, či ne?

Má se dítěti „dát přes zadek“, když zlobí? Otázka do pranice. Někteří rodiče odpoví, že škoda rány, která padne vedle... Ti ostatní mají tělesné tresty za špatný výchovný prostředek a nepoužívají je. Dobře vědí, že bití může dítě poznamenat nejen... Celý článek »

Na mateřské se prosím o každou korunu

Ano, není to nic příjemného, říkat svému protějšku o každou korunu. Možná si za to můžeme samy. Jak z toho? „Na všem se se svým partnerem dohodněte předem,“ upozorňuje psycholožka PhDr. Tamara Cenková „nejlépe ještě před početím dítěte.“  Celý článek »

Malé děti a děsivé sny

Křičí vaše děťátko ze spaní, nebo se probudilo s pláčem a je celé vystrašené? Zřejmě ho pronásleduje nějaký ošklivý sen. Možná navečer zahlédlo v televizi něco, co ho ve spánku děsí. Nebo odpoledne zapomnělo na pískovišti svůj nejoblíbenější... Celý článek »

Usne jen se světýlkem

Také vaše dítě začalo z ničeho nic vyžadovat, abyste mu u postýlky rozsvítili lampičku? Pak je třeba mu světýlko dopřát, ale snažte se zjistit, proč tomu tak je.  Celý článek »

Máte dvojčata? Jásejte!

Alespoň to doporučuje psycholožka Tamara Cenková: „Dvojčata hurá! Zažíváme období prvního vzdoru jenom jednou, druhého vzdoru také jenom jednou. A co je nejúžasnější, puberta se nás dotkne také jenom jednou. A že je kolem nich trochu víc práce?... Celý článek »

Dítě nechce do školky. Co s tím?

Máte pocit, že vašemu dítěti nástup do mateřské školy příliš nesedí? Možná není na takovou změnu ještě zralé. Jak řešit problémy s adaptací ve školce? Odpovídá dětská psycholožka PhDr. Tamara Cenková. Celý článek »

Nejnovější články

Naposledy navštívené