Těhotenské nevolnosti, křeče a další trápení

V romantických komediích většinou poznáme, že je hlavní hrdinka v jiném stavu, díky tomu, že najednou tráví většinu času s hlavou zanořenou do toaletní mísy. Skutečný život je však mnohem pestřejší stejně jako problémy, které nás mohou trápit v těhotenství.
foto: istock.com

Těhotenské zvracení

Ačkoliv nepotká zdaleka každou těhotnou ženu, patří nevolnost a zvracení k nejčastějším potížím zejména v prvních třech měsících těhotenství (ačkoliv některé ženy mají tu smůlu, že je žaludeční nevolnosti trápí až do porodu). Příčina nevolnosti souvisí s hormonálními změnami, které probíhají v těle těhotné ženy. Stupeň obtíží je u každé ženy jiný. Někoho může nevolnost trápit jen po ránu, jiná žena má tu smůlu, že se jí chce zvracet bez ohledu na denní dobu.

„Shodou náhod se nám podařilo otěhotnět mně a mojí šéfové chvíli po sobě,“ vypráví Anna, která před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala jako asistentka v ordinaci zubní lékařky. „Bohužel se těhotenské problémy nevyhnuly ani jedné z nás. Sešly jsme se akorát tak, že když jsem já začala v druhém trimestru omdlévat, doktorka trpěla šílenými nevolnostmi na počátku těhotenství. Vzhledem k tomu, že v práci většinu doby stojíme nad pacientem, bylo to někdy náročné. Kolikrát jsem u míchání plomby musela honem přiskočit k oknu a vytrčit hlavu na vzduch. Pacienti se většinou tvářili dost překvapeně, ale pořád to bylo lepší, než kdybych se jim v mdlobách sesunula do klína.“

„Musím poznamenat,“ dodává se smíchem Anička, „že moje šéfová to naštěstí vždycky ustála a při spravování zubů návaly na zvracení ovládla. Ale na konci dne jsme byly vždycky úplně vyčerpané. Kolikrát se mi stalo, že jsem pak cestou domů usnula v metru a přejela jsem zastávku, kde jsem měla vystoupit.“

V případě běžných nevolností obvykle pomáhá jíst často a menší porce a vyhýbat se tučným a těžkým pokrmům. Vhodné je mít stále u sebe něco malého k snědku, třeba müsli tyčinku nebo sušenku, protože nevolnost je často horší s prázdným žaludkem. Stejně tak se doporučuje hned po ránu, ještě než žena vstane z postele, sníst třeba pár piškotů a zapít je pár doušky čaje.

Mnoha ženám trpícím lehčí formou těhotenských nevolností se osvědčily přírodní prostředky jako zázvor (například zázvorové bonbóny či lízátko) nebo máta (ideálně jako čaj). Pokud je zvracení úporné, hrozí ženě dehydratace a rozvrat vnitřního prostředí. V těchto případech je nutná hospitalizace. Léčba spočívá v dodání tekutin do žíly a podávání léků proti zvracení (Degan, Torecan).

Vysoký tlak (hypertenze) v těhotenství

K jednorázovému zvýšení tlaku může dojít v důsledku psychické zátěže. Někdy může ke zvýšení krevního tlaku v těhotenství přispět i tzv. syndrom bílého pláště, tedy stres z nemocničního prostředí. Pokud však lékař zachytí vyšší tlak opakovaně, je nutné vyšetřit příčinu tohoto stavu a v případě potřeby následně zahájit léčbu. Zejména těžší formy zvýšeného tlaku znamenají riziko. Mohou způsobit zpomalení růstu plodu, předčasný porod, předčasné odlučování placenty a někdy i potrat.

Při zvýšeném tlaku dochází hlavně k potížím při přísunu kyslíku a živin do plodu a to má za následek zpomalení jeho růstu a vývoje. Zvýšený tlak samozřejmě působí problémy i nastávající mamince, protože může poškodit tepny, ledviny a mozek.

K léčbě vysokého tlaku může žena sama přispět i úpravou jídelníčku. Vhodné je zařadit potraviny bohaté na draslík, tedy například brambory (ideálně vařené ve slupce), banány, luštěniny, sušené švestky, meruňky, datle a rozinky. Rozhodně se vyplatí nahradit bílou mouku moukou celozrnnou a zařadit do jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce. Doporučuje se také omezit solení a vyhnout se přesoleným pochutinám, jako jsou třeba bramborové lupínky. V každém případě je třeba věnovat hypertenzi pozornost, obzvlášť pokud se k ní přidají další příznaky.

Čtěte také:

Preeklampsie

V případě, že žena kromě vysokého tlaku trpí také otoky a navíc se prokáže přítomnost bílkoviny v moči, může to poukazovat na preeklampsii. Tento stav znamená vážné ohrožení jak pro matku, tak pro plod. Vyskytuje se u 10–14 % prvorodiček a u 5–7 % vícerodiček. Větší dispozici k preeklampsii mají těhotné s vícečetným těhotenstvím, s chronickou hypertenzí, s onemocněním ledvin a cukrovkou. Dále se častěji vykytuje u těhotných před 18. rokem a po 35. roce.

Preeklampsie je vždy důvodem k hospitalizaci. Pokud je těhotenství pokročilé a je prokázána zralost plodu, pak se těhotenství u lehké preeklampsie neprodlužuje a přistupuje se k vyvolání porodu. Těžká preeklampsie se vyznačuje rychlým vzestupem tlaku, který nereaguje na léčbu. Zvyšuje se bílkovina v moči, dochází k vzestupu jaterních testů a úbytku krevních destiček. To se označuje jako HELLP syndrom. Mezi další příznaky patří bolest hlavy, poruchy vidění, bolesti břicha a zvracení. Těžká preeklampsie je vždy důvodem k akutnímu ukončení těhotenství.

Eklampsie

Eklampsie je záchvat křečí, který ohrožuje jak život matky, tak život plodu. Obvykle navazuje na těžkou preeklampsii. Eklamptický záchvat začíná neklidem těhotné ženy, ke kterému se připojují záchvěvy obličejových svalů a svalů rukou a mimovolní pohyby očí. Hlava se stáčí k jedné straně. Poté se připojují křeče celého těla. Záchvat trvá okolo jedné minuty, pak upadá žena do bezvědomí.

Pečujte o své zdraví

V těhotenství je třeba více než kdy jindy naslouchat potřebám svého těla a nezanedbat žádný signál, že něco není v pořádku. V dnešní době zaměřené na výkon je obzvlášť důležité o sebe v době očekávání přírůstku do rodiny pečovat a nesnažit se zvládnout vše na úkor zdraví svého i zdraví miminka.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Často se to opakuje, ale ještě častěji zapomíná. Na bolesti hlavy, zad, kříže, migrény atd. se dá v i v těhotenství používat akupresura formou akupresurního koberečku iplikátor, který se podloží pod kříže, záda, šíji, hlavu a pěkně místo promasíruje. Je to bezpečné a jednoduché a dá se dělat doma. Nejlepší je iplikátor E1, sama jsem s ním prožila celé těhu a používám až do teď. Pomáhá mi s bolestmi y nošení v manduce. Míla 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj, chtěla bych se zeptat...! Těhotenský testy jsem měla negativní! Cca před měsícem. Ms jsem nedostala už 2 měsíce a bolí mně v podbříšku a mám citlivé bradavky ! Občas mám křeče v podbříšku a někdy zácpu...! Děkuji

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

A ještě dodatek, při pocitu neustálé zimy, velmi suché kůži a padání vlasů by mohlo jít o nedostatečnou činnost štítné žlázy. Může to mít naprosto fatální vliv na stav miminka, hlavně na jeho intelekt, přitom se dá jednoduše udělat test z krve a pomocí léků stav upravit tak, že to nemá na dítě žádný vliv. Toto vyšetření by mělo být součástí těhotenských vyšetření stejně samozřejmě, jako je genetika nebo trst na těhotenskou cukrovku...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já bych ještě dodala například křeče v podbřišku - natahující se vazy. Dokáže to celkem potrápit a hlavně vyděsit, jestli se nerozjíždí potrat.

Dalším trápením může být i vyměšování, například úporná těhotenská zácpa, je způsobená hormonálně. Spousta žen se těší do porodnice na klystýr :-D

Bolest stydké spony a to dokonce i v prvním trimestru, dokáže to zkomplikovat prakticky jakýkoliv aktivní pohyb. Lehký rozestup kostí je normální, protože se dělá místo pro miminko, ale při přílišném rozvolnění spony může při porodu prasknout a je to tudíž i indikace k císaři, stav kostí se zjišťuje ultrazvukem.

Nepříjemná může být i "obyčejná" bolest hlavy, hlavně když si v prvním trimestru můžete vzít maximálně tak paralen :-( 

Speciální nepříjemnost je natahování mezižeberních srůstů, protože to bolí a na rozdíl od bolavých zad na to nefunguje moc ani teplo. V některých případech srůst praskne, to přinese úlevu.

Pálení žáhy, které může vést až ke kašlání a zvracení, tam je naštěstí pomoc snadná, Rennie se může celou dobu těhotenství a jíst malé porce a vynechat pokud možno sacharidy, ty v žaludku kvasí.

V důsledku překrvení také nateklé sliznice, vnější rodidla, ale i třeba sliznice v nose, takže permanentně ucpaný nos, běžný Nasivin těhotné "nesmějí" (ale nic se nestane, když si občas třeba na noc dají, jen pozor, může při časté aplikaci vzniknout závislost.

 

Jojo, nejkrásnější období života ženy :-P

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené