Těhotenství po gynekologických a břišních operacích

Ženy po gynekologických a závažných břišních operacích jsou v těhotenských poradnách pečlivě sledovány. Důsledkem jakékoli operace v dutině břišní mohou být srůsty, obzvláště pokud byla operace spojena se zánětlivými komplikacemi. Srůsty mohou ženě způsobit bolesti nebo potíže s otěhotněním. V takových případech je ženě navržena laparoskopie, při které se případné srůsty odstraní a zkontroluje se průchodnost vejcovodů (chromopertubace). Chromopertubace se provádí pomocí barevné tekutiny, která se aplikuje do dělohy. Pokud jsou vejcovody průchodné, objeví se barevná tekutina v dutině břišní. Průběh těhotenství a porodu srůsty většinou výrazně neovlivňují.

Nebezpečná jizva

Komplikací může být kýla v jizvě po předchozí operaci, která se v těhotenství, kdy jsou změněny anatomické poměry, a břišní stěna se napíná, může uskřinout.  Do gynekologických operací na děloze patří císařský řez, odstranění myomu nebo odstranění přepážky v dutině děložní. Po každé operaci na děloze se vytvoří jizva, která může během těhotenství nebo za porodu prasknout. Ruptura (prasknutí) děložní stěny je závažná komplikace, při které je ohrožen život ženy i plodu silným krvácením a následným šokem. Předchozí operace na děloze ale nemusí automaticky znamenat pro ženu císařský řez. Porod by měl být veden co nejšetrněji, a proto by látky posilující děložní stahy měla být podávány s velkou opatrností. Po porodu by jizva na děložní stěně měla být pohmatem zkontrolována, zda nedošlo ke skryté ruptuře.

Poranění hráze

Ženy po předchozích plastických operacích na poševních stěnách často mívají vysoko hráz, která je pevná a špatně se rozvijí. Proto je při porodu vhodná vydatná preventivní epiziotomie, aby se předešlo trhlinám na hrázi, popřípadě porušení análního svěrače či střevní stěny. Závažná a rozsáhlá poranění hráze a pochvy, zejména po předchozích porodech či operacích, mohou být důvodem k porodu císařským řezem.

Amputace čípku

V dnešní době patří k častým operacím konizace či amputace čípku. Zvláště u mladých žen, které nerodily nebo teprve těhotenství plánují, se výkon provádí co nejšetrněji, pokud to nález na děložním čípku umožňuje. Konizace a nízká amputace ve většině případů těhotenství ani porod neovlivňuje. Vysoká amputace může být důvodem opakovaných potratů či předčasných porodů, proto se provádí u žen, které již těhotenství neplánují.

 

23.2.2009 3:24 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist