Těhotná ve vlaku

Nechce se vám v těhotenství řídit, bojíte se létat? Zkuste tedy vlaky. A jak se v současnosti železnicí cestuje? Cestovat vlaky můžete po dobu celého těhotenství. Nikdy nebylo prokázáno, že by měly vlaky na plod či na matku nějaký špatný vliv, takže se nemusíte bát.

Výhody vlaku

Na rozdíl od auta, autobusu či letadla, budete mít ve vlaku větší pohodlí. Během cesty se totiž můžete projít po chodbě, natáhnout si nohy či si dojít na toaletu.

Na co pozor

  • Jste-li již ve vyšším stupni těhotenství, musíte být opatrná zejména při nastupování do souprav. Zejména starší spoje mají ještě vyvýšené podlaží a jejich příkré schody v některých případech těhotné zvládají jen stěží.
  • Opatrná buďte také při chůzi za jízdy, vlak může nečekaně přibrzdit a vy můžete upadnout.
  • Věnujte pozornost hygieně na toaletách, které ve většině vlaků nejsou zrovna luxusní.

Využijte výhod

  • Těhotné ženy mají ve vlacích hned několik výhod:
  • Mohou využívat ve velkých stanicích přepážky přednostního odbavení, které jsou určeny pro cestující 1. třídy a také pro těhotné ženy i v případě cesty 2. třídou. Přepážky jsou např. v Brně hl.n., Praze Holešovicích a zavádějí se v dalších stanicích.
  • Mohou využívat zvláštní čekárny ČD Lounge určené pro cestující SuperCity a 1. třídy ve vybraných stanicích (Praha Holešovice, Olomouc hl.n., Brno hl.n., Ostrava hl.n. a Svinov, Pardubice hl.n.). Jsou přístupné těhotným ženám s jízdenkou 2. třídy.
  • Mohou využívat také zvláštní místa ve vozech označená symbolem sedačky s křížkem (místa vyhrazená pro zdravotně postižené osoby).

TIP:

  • Raději si připlaťte za lepší a pohodlnější vlakovou soupravu.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Cestování vlakem mohu doporučit. Jezdila jsem s ním do práce každý den, cesta mi trvala cca 1h10min. Pracovala jsem do do 32tt. Pokud bych jela autobusem bylo by to sice 40minut, ale ten sebou hrozně hází,...vlak, tím že jede stále stejným směrem, žádné prudké zatáčky, mi na cestování přišel nejpohodlnější....nehledě na to, že tam je možnost (pokud je místo) dát nohy nahoru, což v autobuse není....

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené