Těhulka LIVE! Veronika (5): O čem se nemluví

Neznám moc těhotných, které by to cítily stejně. Nebo to možná nepřiznají. Nejspíš se o tom nemá mluvit. Ale já to klidně řeknu. Chybí mi víno. Nalít si skleničku k dobré večeři. Cinknout si s Tomem po náročném dni v práci. Zaradovat se, když mají ve slevě naši oblíbenou značku – a rovnou nakoupit zásobu lahví. Tom naštěstí omezil vlastní spotřebu vína na minimum, takže mu závidím jen občas. To pak vždycky přivoním k jeho skleničce. Trochu si líznu. Ale to je vše. Víc si nedovolím. Víc mi Ty, dítě naše, nedovolíš.
Těhulka LIVE! Veronika | foto: Fotoprome.cz

Vyzkoušela jsem už všechny náhražky. Nejjednodušší bylo sáhnout po nealkoholickém pivu. Mám sice mnohem raději víno, ale říkala jsem si, že za zkoušku nic nedám. Dopadlo to mizerně. Jen když o tom teď píšu, začíná se mi navalovat. Ten divný zápach. A pachuť, co zůstává na patře. Nejsem masochista, takže nikdy víc.

Pak přišlo na řadu nealkoholické (správně bych měla napsat dealkoholizované) víno. Na českém trhu je od roku 2003. A než jsem otevřela svou první láhev, zjistila jsem následující výhody: v porovnání s alkoholickým vínem obsahuje jen třetinu kalorií, není předražené (láhev kolem 120 korun), má pozitivní vliv na cévní systém (podobně jako alkoholické víno totiž obsahuje fenoly, které mají antioxidační účinek – aspoň to teda tvrdí výrobce). Dvě nevýhody jsem ale přeci jen našla: nedá se koupit všude. Ovšem když víte, kam zajít, tak to není nepřekonatelný problém. Druhá je ale trochu podstatnější: není to víno. Základem nápoje je sice klasické víno, ze kterého je pak speciální metodou ve vakuové komoře odstraněn alkohol. I když však výrobce tvrdí, že rozdíl nepoznáte, moje patro oponuje. Vyzkoušela jsem bílé, červené i vermut (ten byl mimochodem nejblíž reálné chuti). Každá další vyzkoušená láhev mě utvrzovala v jednom: dobrý, ale víckrát nemusím.

Spíš než jako doplněk k jídlu – a tedy rovnocenná náhražka SKUTEČNÉHO vína – bych řekla, že může mít společenský efekt. Tedy, pokud se chcete cítit příjemněji třeba na nějaké oslavě ve společnosti, kde všichni pijí. U mě to aspoň tak funguje. A baví mě to. Cinku si raději s nealko vínem v hezké skleničce na víno než s džusem v obyčejné „šťávové" sklenici. Když se na něco u stolu připíjí panákem, naliju si klidně do malé skleničky vodu a vesele se zubím na své přiopilé spolustolovníky (nebo se s nimi trumfuji, kdo vypije víc panáků – v mém případě samozřejmě vody). Lepší než rozpačité situace, které při „štrngání" můžou nastat: „No, Veru, tak tebe vynecháme," doprovázené sklopením očí, případně únikový manévr a snaha vyhnout se kontaktu úplně. Baví mě se bavit a alkohol k tomu nepotřebuji. Tyhle nealko rekvizity mi ale pomáhají lépe splynout s pařícím, pijícím, divočícím davem.

Čemu jsem ale přišla na chuť, to je nealkoholický sekt. Dá se sehnat mnohem jednodušeji a je vážně dobrý. Na vánoční svátky i Silvestra jasný favorit. Jdu si teď bouchnout „ to svoje šáňo" a přeji všem: Krásný rok 2013!

Tak zatial. Vaše V.

Veronika právě prožila 17. týden těhotenství. Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené