Tři podoby podzimu

Co víme o podzimu? Pochopitelně to, že dny se zkracují, teplota klesá, ze stromů padá listí a i květiny pomalu odkvétají. Na polích je sklizeno a zoráno, zvířata si připravují zásoby na zimu, ptáci odlétají do teplých krajin. Víte ale, že existují 3 podzimy? Jaké, to se dozvíte v článku a čekají na vás i krásné inspirativní podzimní dekorace.
foto: Profimedia

Astronomický podzim

Astronomický podzim se řídí pohybem a postavením Slunce a naší planety. Přichází každý rok 22. či 23. září, letos to bylo ve čtvrtek 22. září přesně v 16:21 hod. Jde o období mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. Na severní polokouli od toho 22. či 23. září zhruba do 21. prosince. Je to období, kdy Slunce na obloze klesá, jeho paprsky dopadají kolmo na jižní polokouli do odpovídajících zeměpisných šířek (od rovníku až do 23,5° j. š.).

Meteorologický podzim

Meteorologický podzim máme už od 1. září, kdy šly děti do školy. Končí 30. listopadu. Meteorologický podzim se neřídí hvězdami, prostě jsou to 3 měsíce v roce, v tomto případě je to září, říjen a listopad.

Vegetační podzim

Vegetační podzim znamená ve střední Evropě období určené poklesem průměrné denní teploty vzduchu z 15,0 °C na 5,1 °C. Při této teplotě vzduchu končí v přírodě vegetační období. Toto období je různé pro různé nadmořské výšky.

V některých částech světa mají jen dvě roční období, jinde zase tři. V tropickém a subtropickém pásu se obvykle místo o čtyřech ročních obdobích mluví o období dešťů (monzunovém období) a období sucha, neboť změny v množství srážek jsou mnohem výraznější než změna průměrné teploty. V některých tropických oblastech jsou roční období tři: chladné období, horké období a období dešťů.

Čtěte také:

U nás je podzim obdobím, kdy více prší a fouká, pouštíme draky, trháme ovoce, hrabeme listí, dny se krátí. Podzim je rozloučení s létem a vítání zimy. Podzim je kouzelný, v přírodě často vytváří úchvatné barevné scenerie. Třeba na východě USA a Kanady je to turistická sezona, míří sem tisíce lidí podívat se na barevné listí.

Na podzim v mnoha zemích začíná školní rok. Je to dáno historicky. V létě totiž děti nechodívaly do školy, musely pomáhat na polích, při sklizních a práci na statku, teprve když pole byla zorána a sklizeň pod střechou, mohly děti usednout do školních lavic.

Podzim máme rádi právě kvůli jeho barevnosti, a proto si ho v podobě nejrůznějších dekorací pouštíme i do našich domovů.

Prohlédněte si naši fotogalerii pod článkem a nechte se inspirovat. A rozhodně do vyrábění dekorací zapojte i svoje děti. Budou nadšené!


Zdroj fotek: Profimedia, Facebook

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené