Trpíte alergií? Otestujte se!

Svědění v očích, kýchání, nos jak vodovod mohou být předzvěstí alergiské rýmy. Zvlášť pokud venku všechno kvete, nebo jste se třeba ocitli v prašném prostředí. Co s tím?

16-shutterstock_1660142374-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

S příchodem jara a prvními květy se dostává do vzduchu více a více pylů. A pylová sezóna se pak táhne až hluboko do léta. Každému šestému člověku se téměř okamžitě spustí vodnatá rýma, začne ho svědit nosní sliznice, kýchá a má pocit ucpaného nosu. U pylové alergie se často vyskytují také oční příznaky, jako je svědění, slzení a zarudnutí spojivek.

Co za to může?

Nejčastěji alergickou rýmu spouštějí pyly, ale alergickou reakci sliznic běžně vyvolávají také roztoči z domácího prachu, plísně či zvířecí alergeny, a to nejen srst či chlupy, ale další tělesné výměšky zvířete. Vzácněji se může alergická rýma objevit jako reakce na latex nebo potravinové alergeny.

Alergické reakce se často spouštějí (nebo zastavují) při zásadních životních změnách: stěhování, pořízení nebo intenzivní kontakt s domácím mazlíčkem, nebo dokonce změna intimního partnera.

Jak alergickou rýmu léčit?

Léčba alergické rýmy se dá rozdělit do tří jednoduchých kroků:

  1. V první řadě by nemocní měli omezit kontakt s alergenem.
  2. Pak přichází na řadu medikamentózní léčba (antihistaminika – lék první volby, topické nosní steroidy – potlačují otok nosní sliznice, kromony – vhodné zejména pro děti, dekongestiva – maximálně na týden, antileukotrieny nebo výjimečně systémové steroidy).
  3. Třetím krokem může být alergenová imunoterapie.

Upozornění: Volně prodejné nosní kapky lékaři nedoporučují. Lidé mají tendenci je užívat nadměrně a nechtěně si na nich vyvíjejí závislost, ale efekt tím nezvýší. Raději navštivte lékaře a nechte si předepsat „nosní hormony“.

Pomůže vám:

  • Při léčbě alergické rýmy je důležitá pravidelnost i prevence.
  • Za bezpečnou alternativní léčbu považují lékaři cvičení jógy a dechových cvičení, výplachy solným roztokem, klimatoterapii, inhalaci.
  • Další alternativy mohou, ale nemusí mít správný efekt: homeopatie, akupunktura, herbální terapie (bylinky).

Co mohu udělat předem?

Nejúčinnějším preventivním opatřením je odstranění alergenů (plísně, roztoči, domácí zvířata nebo odpady z nich) z domácnosti.

Zcela se zbavit roztočů asi nejde, ale pokuste se co nejvíce míru styku s tímto alergenem snížit.

Čtěte dále:

Doporučuje se:

  • výměna ložního prádla jedenkrát týdně a praní při teplotě minimálně 60°C
  • je vhodné používat matracový chránič
  • odstranit koberec z dětského pokoje
  • utírat prach z nábytku dvakrát týdně
  • stírat podlahu na vlhko
  • ošetřit mrazem plyšové hračky (hračky se ponechají v mrazničce při teplotě minimálně -15 °C).

Trpíte alergickou rýmou? Otestujte se

Máte-li podezření na alergickou rýmu, vyplňte si jednoduchý dotazník, který vám může napovědět, zda onemocněním trpíte, či nikoliv. Dotazník pak stačí donést lékaři, který po dalších vyšetřeních posoudí, zda trpíte alergickou rýmou a případně zahájí vhodnou léčbu. Je to jednoduchá pomůcka, která však může komunikaci mezi lékařem a pacientem velmi usnadnit.

Dotazník je k dispozici na webových stránkách České iniciativy pro astma (ČIPA) na adrese: www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy. Kontakt na alergologa v místě bydliště pak může každý zájemce snadno najít na webových stránkách: Alergologicke-ordinace.

30.8.2023 4:46 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: Článek vznikl na základě informací České iniciativy pro astma (ČIPA)

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist