Učíme dítě na nočník

Kolem jednoho a půl roku až dvou let bývá dítě schopno poznat, že „něco udělalo do plenek“, a dát to najevo. Je to ideální doba vysazování na nočník, zvláště v letním období. Každé dítě je jiné. Některé se učí rychleji, jiné pomaleji, a zatímco jedno se to bez problému naučí již v 18 měsících, druhé zvládne chození na nočník až ve dvou a půl letech. Předpokladem, aby se všechno dobře podařilo, je dostatečná zralost dítěte a vaše trpělivost.

Nic neuspěchejme

Ovládání konečníku a močového měchýře je ve vývoji batolete velký pokrok. Nemusíte ho to učit, stejně jako ho neučíte chodit. Musíte mu však poskytnout oporu a příležitost uplatnit a rozvinout schopnosti získané přirozeným vývojem a zráním.

Předčasným vysazováním na nočník dítě zbytečně stresujete a snaha o to, blýsknout se před známými, nejen že nemusí být korunována úspěchem, ale může chování dítěte nepříjemně ovlivnit.

Jak na to?

  • Sundejte dítěti plenky a mějte nočník po ruce. Vysvětlete mu, co od něj očekáváte, když začne čurat na zem a odneste ho rychle na nočník a pochvalte ho, když se něco podaří a naopak ho nehubujte, když se to nepovede.
  • Mějte nočník při ruce a vysazujte dítě na nočník po jídle, po pití, po svačině nebo po spaní a kdykoli se vám zdá, že by se mu mohlo chtít kakat nebo čurat.
  • Pomozte mu svléknout kalhotky a posadit se.
  • Když hned vstává, zabavte ho hračkou a pokuste se ho udržet na nočníku asi 5 minut.
  • Když se nevykaká ani nevyčurá, nechte ho vstát a jít si hrát.
  • Když se dítě naučí udržovat čistotu ve dne, můžeme zkusit odbourat plenky i na noc.

Předpokladem je, že má ráno po vyspání suché pleny. Pak můžeme zkusit plenu na noc odložit.

Stále se počůrává

Více než 10 % dětí se ještě mezi 2 - 4 rokem věku v noci počůrává. Není to nemoc, ale nevyzrálost koncentrační schopnosti ledvin, menší kapacita močového měchýře a nedostatečná koordinace jeho vyprazdňování. Tyto potíže by měli rodiče konzultovat se svým dětským lékařem.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,
mám problém se svým 25měsíčním synem a to ohledně kakání. Není schopen mi dát najevo, že chce kakat a vždy se vykaká do kalhot. Co se týká čůrání, tak je skvělý, jsme od 20měsíců bez plen přez den i v noci. Sám si uvědomuje, že udělal něco špatně ale vždy se to opakuje. Do nočníku se nevykaká, počká až odejdu a udělá to zase do kalhot. Poraďte mi, co mám dělat, jsem už vážně bezradná.
Děkuji Markéta

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené