Umění odpočívat

Umění odpočívat? Není čas. Stále více ho potřebujeme na práci, na své náročné zájmy, další vzdělávání a podobně. A na odpočinek už ho nezbývá.
Trend doby nám podsouvá, že v naší společnosti má své místo pouze člověk vysoce výkonný, úspěšný, vzdělaný a fyzicky přitažlivý. Nemluví se o člověku, který je fyzicky i psychicky v pohodě, ví, kolik je schopen zvládat a pracuje jen tolik, kolik zvládne a umí si odpočinout, pokud cítí únavu.

Přestože k nám naše tělo vysílá jasné signály v podobě nemoci, bolestí pohybového aparátu, psychické nepohody, nebo dokonce neurózy, nemáme čas se jimi zabývat a raději je umlčíme léky tlumícími bolest nebo léky na „uklidnění“.

Náš organismus ale naštěstí není stroj, a pokud ho přetížíme tak, že selhává ve svých funkcích, stačí mu dát jediné – čas. „Opraví“ se sám.

Odpočinek

Je třeba se zamyslet nad pojmy aktivní a pasivní odpočinek, relaxace a regenerace.

Aktivní odpočinek zahrnuje tělesné a duševní aktivity, které nás baví a přinášejí nám potěšení. Rozhodně sem nepatří sport a tělesná cvičení, pokud je vnímáme jako dřinu a nutnost s cílem udržet si krásnou postavu.

Pasivní odpočinek je především spánek, ale také například sledování televize nebo poslech hudby v poloze, která naše tělo nijak nezatěžuje.

Snad nejlepším způsobem, jak si opravdu odpočinout a nabrat síly, je cílená relaxace.

Prvním krokem k tomu, abychom se naučili odpočívat, je schopnost rozeznat tělesné i duševní napětí. Jedním z nejlepších pomocných ukazatelů je dýchání – mělké, nerovnoměrné hrudní dýchání je známkou stresu a může se objevit

i v docela běžných situacích, například v dopravní zácpě, nebo když se o něčem rozhodujeme.

Dýchání je unikátní způsob přímého ovlivňování neuvědomělých procesů v těle, protože ze všech funkcí, které řídí autonomní čili vegetativní nervový systém, je nejsnáze kontrolovatelné vůlí. Každý může změnit způsob svého dýchání a tím i další části nervového systému, protože takto umožní kontrolovat celkovou úroveň uvolnění nebo napětí v těle.

Relaxací pomocí dechu se zabývá především jóga.

Pokud věnujeme v běžném životě pozornost svému dýchání, začneme si všímat stresových momentů.

Kdykoli se během dne přistihneme při hrudním dýchání, zhluboka se nadechněme a velmi zvolna vydechujme. Při výdechu bychom měli cítit, jak se nám v celém těle uvolňují napjaté svaly.

Každodenní relaxační asi čtvrthodinové cvičení by mělo velmi pomoci při zdolávání stresu a při obnově fyzických i psychických sil. 

Učíme se dýchat

Najděte si tiché místo, kde vás nikdo nebude rušit, uvolněte těsný oděv, položte se třeba i na podlahu, nohy mírně od sebe, hlava, krk a záda jsou v přímce.

Zavřete oči a dýchejte bránicí, jednu ruku zlehka položenou na břiše, abyste měli kontrolu, že se pohybuje bránice a ne hrudní svaly. Soustřeďte se na rytmus dýchání, aby bylo pravidelné a plynulé bez pauz. Při tomto pravidelném rytmickém dýchání vnímejte chlad vzduchu, který vdechujete a teplotu vzduchu, který vydechujete. Pokud vám v hlavě proskočí nějaké myšlenky, nevšímejte si jich, nechte je volně proudit a odejít.

Za necelých deset minut byste měli mít hlavu čistou a tělo odpočinuté. Postupně k sobě nechte doléhat zvuky zvenčí a zvolna otevírejte oči. Až na to budete připraveni, pomalu vstaňte.

Výše popsaná technika je jen jedním z mnoha příkladů, jak si rychle a efektivně uvolnit tělo i mysl a jak si účinně odpočinout. Návod zní jednoduše, je však nutné se cíleně a opakovaně relaxaci a dýchání učit. Při prvních pokusech můžete mít pocit, že vám „to nejde“, nebo že dokonce usínáte. To je naprosto pořádku – je jen třeba vytrvat! Velice přínosné je naučit se relaxaci pod vedením zkušeného terapeuta nebo cvičitele. Ale spoléhejte hlavně na sebe a na své tělo, které už odpočívat umí.

 

19.3.2009 4:42 | autor: Kateřina Kmentová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist