Uspáváme batole

Batole chvíli nepostojí, neposedí. Je stále „v akci“, a proto si potřebuje v noci řádně odpočinout. Vydatný spánek je pro jeho vývoj stejně důležitý jako zdravá strava a pohyb. Každé dítě je jiné, takže i potřeba spánku je u dětí velmi individuální – to je dáno především genetickými předpoklady.

Většina batolat prospí v noci 10 až 12 hodin a přes den (odpoledne nebo dopoledne) jednu až dvě hodiny. Potíže se spánkem může však způsobovat i špatný režim, především pak přílišná benevolence rodičů a snaha vyhovět dítěti za každou cenu. Mnohé roční dítě není zvyklé usínat samostatně, ale například při kojení, pití z lahve, nebo při kolébání rodiči. Tyto návyky se posléze špatně odbourávají.

Pravidelnost nade vše

Chodit spát ve stejný čas – to je základ spánkového režimu batolat. Dítě se sice bude snažit usínání oddalovat: „Ještě jednu pohádku, prosím,“ nebo: „Ještě mi, tati, jednou vyprávěj, jak jsme dneska v zoo viděli tygra,“ a tak dále. Někdy je to opouštění postýlky, dožadování se pití a podobně. Tady platí jediné: důslednost. Jestliže nastane doba, kdy dítě má spát, je potřeba čas dodržet a odchod do postýlky neoddalovat. Nedodržování pravidelnosti může později u dítěte vést k problémům s usínáním a spaním. Samozřejmě výjimečně – třeba při rodinných oslavách – je možné, aby si dítě odchod na kutě o pár minut protáhlo. To mu jeho spánkový režim nenabourá.

Spánkový rytmus batolete

Uvádí se, že dvouleté dítě by mělo spát 11 až12 hodin v noci a přes den by si mělo zdřímnout 1 až 2 hodiny. Tříleté dítě by v noci mělo spát 10 až11 hodin a přes den dvě hodiny. Delší denní spaní by mohlo způsobit „nechuť“ k večernímu usínání. To samozřejmě usnadní vydatný odpolední pobyt na čerstvém vzduchu a pohybové aktivity (někdy jsou však děti tak unavené a přetažené, že je problematické uložit je ke spánku). Pokud se rodičům nepodaří dítě po obědě uspat, namístě je hodinka klidného zaměstnání: čtení a vyprávění, prohlížení obrázků, společný odpočinek. V místnosti, kde dítě spí, by měla být teplota kolem 20 °C a v postýlce pak spíše lehká přikrývka. Postýlka, do které dítě uléhá, by měla být pěkně ustlaná, s jedním plyšákem (nebo více), s nímž dítě chce spát. Před spaním je vhodné postupovat podle zaběhnutého uklidňujícího rituálu, to znamená vykonávat stále stejné úkony, díky nimž dítě bezpečně ví, že bude následovat spánek.

* Během spánku dítěte se střídají dva druhy spánkových stavů, tak zvaně klidný a potom REM-spánek, kdy dochází k mihotavým pohybům očí a kdy je aktivita mozku podobná jako při probuzení (děti se v této fázi spíše probudí). U 2-3letých dětí zaujímá REM-spánek asi čtvrtinu celkové doby spánku, jeho úseky se za noc opakují 4-5krát, přičemž na začátku jsou kratší a postupně se prodlužují. V této fázi se odehrává většina snů. Denní spánek probíhá bez nejhlubších stádií, takže se z něj děti snadněji vyruší.

Samo ve své posteli

Může batole spát s rodiči v manželské posteli? Někteří odborníci tuto alternativu doporučují. Většina psychologů je však názoru, že dítě by mělo spát ve své postýlce. Výhodou společného spaní je fakt, že se dítě cítí v bezpečí, rychleji usíná a v noci se nebudí. Nevýhodou ovšem je, že se rodiče – jak dítě roste – hůře vyspí, může být nabourán jejich intimní život a batole nemá takový pocit samostatnosti. Dítě by mělo tedy spát ve své postýlce, v blízkosti rodičů, aby se ho maminka mohla dotknout vždy, kdy je to potřeba. Výjimku mohou rodiče udělat v okamžiku, kdy je dítě nemocné, nebo se necítí dobře – pak si ho mohou vzít k sobě do velké postele. Mezi druhým a třetím rokem může batole – pokud již spí celou noc bez probouzení – spát samo ve „velké“ posteli ve svém pokoji. Přechod by však neměl být násilný a měly by být zachovány všechny rituály, na které je zvyklé.

Pokud po ulehnutí pláče…

… vydržte – i když vám to trhá srdce – pět minut nereagovat a pak teprve k dítěti jděte. Pohlaďte ho, tichým a klidným hlasem je ujistěte, že jste hned vedle v místnosti, a odejděte. Vaše batole by se mělo naučit, že noc je obdobím, kdy se odpočívá a kdy se nic zajímavého neděje. Jestliže pláče dál, vydržte deset minut a teprve pak k němu přijďte a postup opakujte. Případné další návštěvy by se měly odehrávat ve dvacetiminutových intervalech.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý večer, mám dvouletého syna. Ale musím začít od začátku. Od tří měsíců má syn atopický ekzém. Než se na tuto diagnozu přišlo (asi 3-4měsíce), každé usínání probíhalo, že jsem měla syna v posteli a musela jsem mu držet ruce a nohy, aby se neškrábal. Bohužel si na to tak zvykl, že nyní kdy má 2 roky a je zaléčen(neškrábe se) vyžaduje mou přítomnost při usínání. Musím ho držet za ruku. Do hodinky usne a spí většinou celou noc. Když jsme ho s manželem pokoušeli,aby spinkal sám, tak strašně, ale opravdu strašně plakal, řval až se dávil a zvracel, že jsme museli couvnout. Od té doby si mě hlídá, ze spaní mě hledá v posteli a pokud tam nejsem tak se vzbudí. Poraďte mi jak to řešit, za každý nápad budu velmi vděčná. Lucie.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý večer, mám dvě roční slečinky a usínání je u nás pohromou! Kolem čtvrtého měsíce jsme prošli učením usínání a dařilo se, byla doba kdy jsme je položili, ony si zabroukaly a usnuly. Ale první rýmečka, zoubky a neusneme jinak než u prsa, a od jedné hodiny v noci se budí na další kojení a u prsa obě zůstávají až do rána! To že se nevyspím mi zas tak moc nevadí, ale že si nemůžu ani odskočit, hned spustí a začnou hledat, kde se máma s prsem ztratila!!! Zkoušela jsem podstrkovat flašky s čajem a podobně nic platné! Co s tím? Díky za tipy! Lucie

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené