V porodnici jako doma: Veletrh pro všechny těhulky, které chtějí i v porodnici porodit přirozeně

Ke konci letošního roku, právě v době adventní, pořádá obecně prospěšná společnost Porodní dům U čápa akci plnou očekávání s názvem „V porodnici jako doma“. Akce se skládá ze dvou souběžně probíhajících částí. Jednou částí je odborná konference pro zdravotníky, druhou je veletrh porodnic pro veřejnost.
foto: istock.com

Cílem akce je přispět ke zlepšení prostředí i atmosféry v porodnicích, k podpoře přirozeného porodu v porodnicích, zkrátka pomoci v porodnicích vytvořit takové prostředí, ze kterého by se maminkám nechtělo „prchat“, ale kam by chodily s radostí a důvěrou. Přesun do porodnice by se v podstatě stal přesunem z domova „domů“.

Akce se koná 2. a 3. prosince 2016 v Hotelu Don Giovanni, Vinohradská 157a, Praha 3 a těšit se můžete na spoustu zajímavého. Bližší informace a program akce naleznete zde: www.pdcap.cz

Kromě jiného se představí i projekt „Přirozený porod v porodnici“, jehož smyslem je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence, při zachování co nejpřirozenějšího a nejintimnějšího prostředí, s laskavou pozorností, jaká tomuto neopakovatelnému a jedinečnému okamžiku přísluší.

„Přirozený porod v porodnici“ (www.prirozenyporodvporodnici.cz) je společným dílem předního českého webu o těhotenství a mateřství Babyweb.cz a realizátora dlouhodobého projektu Kvalita očima pacientů (www.hodnoceni-nemocnic.cz), který se zabývá měřením kvality zdravotní péče prostřednictvím zkušenosti/spokojenosti pacientů.

Cílem projektu PPP je plošné zlepšení standardu porodní péče v Česku, a proto se snažíme, aby se do projektu zapojilo co nejvíce porodnic napříč ČR.

Projekt dlouhodobě sleduje dvě hlavní oblasti. První z nich je spokojenost rodiček s poskytovanou péčí pomocí dotazníkového šetření, druhou je frekvence některých lékařských úkonů a medikace, která je v českých porodnicích dlouhodobě nad průměrem vyspělých evropských zemí.

Jak přesně sledování kvality péče probíhá? Které porodnice se do projektu zapojily? A s jakým výsledkem?

Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte během workshopu 2. prosince 2016 ve 14.30 – 16.30 hodin.

Porodnice „jako doma“: Jak si ji představit?

Taková porodnice by rozhodně měla nabídnout porodní místnosti (nebo alespoň jednu) s příjemným domácím prostředím. Útulnou obývací/porodní místnost, pohodlné zařízení pro pobyt jak rodící ženy, tak jejího doprovodu. Bylo by příjemné, kdyby si rodiče mohli připravit alespoň teplé nápoje podle vlastní chuti. Uspořádáním nábytku v místnosti by bylo možné rozčlenit obývací místnost na část odpočinkovou pro rodiče a část administrativní, kde by si mohla své záznamy vést porodní asistentka.

Součástí obývací místnosti nebo koupelny by mohla být velká hluboká vana, která je pro podporu přirozeného porodu žádoucí. K dispozici by měly být různé pomůcky podporující přirozený porod, zaujímání různých úlevových nebo porodních pozic. Může to být závěs, do kterého bývá příjemné se zavěsit a ulevit tak oblasti pánve a kyčlí, může to být porodní stolička, gymnastický balón, klekací podložka a podobně. V nabídce by měly být i pomůcky pro aplikaci suchého tepla – třeba termofor. Po porodu se termofor může hodit k zahřátí děťátka namísto inkubátoru a dítě tak může zůstat v neustálém kontaktu s matkou.

Základní technické vybavení by bylo skryto očím, ale připraveno k rychlému použití v případě potřeby. Samotné fyzické vybavení porodnice je důležité, protože ovlivňuje chování a vnímání nejen rodících žen a jejich doprovodu, ale i samotného zdravotnického personálu.

Prostředí, ve kterém se pohybujeme, je velmi sugestibilní. Jestliže okolo nás je vlídné, klidné, příjemné, útulné až hladivé prostředí, bude v nás stimulovat láskyplný přístup. Zdravotníci by se měli alespoň snažit pečovat o nastávající maminky nikoli, jak chtějí oni sami, ale jak si to přejí maminky.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené