V těhotenství mě svědí celé tělo

VÁŠ DOTAZ Je mi 39 let a mám už tři děti přirozenou cestou, nyní čekám čtvrté a jsem ve 28. týdnu těhotenství. Všechno bylo dosud v pohodě, až teď, asi čtyři dny, mě svědí celé tělo. Ruce, nohy, paže, stehna a snad i jazyk. Přemýšlela jsem, co jsem jedla, ale nic zvláštního. Neberu ani žádné léky, až na vitaminy, ale ty mám od začátku. Včera večer jsem se potřela kalciovou mastičkou a vše se zklidnilo. Dnes je to zase horší a hlavně už se z toho cítím nešťastná a mám i obavy o miminko. Čím to může být způsobeno?
foto: Profimedia

Názor odborníka:

Svědění kůže v těhotenství může souviset s tzv. těhotenskou cholestázou. Jde o poruchu funkce jater a žlučníku způsobenou těhotenskými hormony, kdy se do krve vylučují žlučové kyseliny, které způsobují svědění kůže. Pro ženu tento stav nebezpečný není, ale plod by se měl pečlivě sledovat.

Doručovala bych vám tedy návětšvu vašeho gynekologa, který vám udělá jaterní testy. Pokud budou laboratorní testy v pořádku, není se čeho obávat. Nejspíše šlo o alergickou reakci. Budou-li však hodnoty jaterních funkcí zvýšeny, je nutné pečlivé sledování a užívání léků, které by měly zlepšit fungování jater.


Odpověděla: MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka
www.ld.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Kamik
Kamik

Toto mě také postihlo minulý rok v červenci. Cca 30. tt, na dovolené, svědění, že jsem se rozškrábala skoro do krve. Nejhorší to bylo v noci, to jsem se škrábala i ve spaní a tu hruzu videla až ráno. Takže jsme vyrazili na pohotovost ve Znojmě, tak mi nabrali krev a potvrdili diagnozu - těhotenská cholestáza. Tak jsem nafasovala první várku prášku, po navratu mi moje gynekoložka přidala další a za další týden mě pro jistotu odeslala do rizikové poradny do nemocnice. Tam přidali další a do konce těhotenství jsem přikusovala ke každému jídlu 7 tabletek :-(. v 37. tt jsem dostala papíry k nástupu na vyvolání porodu. Pan doktor v poradně mi ještě udělal hamiltonuv hmat a ještě ten den jsme večer vyrazili a mrnousek se narodil.
Od zhoršení jaterních testů jsem do konce těhotenství už nepřibrala ani kilčo (zustala jsem na 9 kg nabraných do 30. tt) a to jsem se v jídle vůbec neomezovala, ale nejspíš to spolu souviselo.
Naštěstí mimo bylo zdravé a v pořádku.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené