Vaše tělo po porodu

Šestinedělí je dobré chápat jako určité dobrodružství – mnoho nových věcí, zážitků i povinností. Radostí, někdy i starostí. Obrňte se tedy trpělivostí.

Šestinedělí je po těhotenství a porodu zcela přirozený stav. Každá rodička jím projde od tzv. raného období (zhruba do 10. dne po porodu) až do pozdního období, 6.–8. týdne.

Žena se musí zotavit z těhotenství i porodu. Zvyká si na jiný životní rytmus, a to v době, kdy v těle dochází k hormonálním změnám. Učí se nové roli matky, upevňuje vztah mezi sebou, dítětem, a samozřejmě i tatínkem dítěte. V tomto období ani nestačí sledovat čas, jako by zmizel rozdíl mezi dnem a nocí.

V raném šestinedělí byste se měla zotavit po porodu, hojí se poporodní rány, nastupuje a stabilizuje se laktace (tvorba mléka). Měla byste co nejvíc ležet a odpočívat.

Rané šestinedělí

Část raného šestinedělí strávíte v porodnici. Dochází k několika změnám ve vašem těle – zavinování dělohy, po odloučení placenty nastávají hormonální změny, které podpoří zmenšení svalových buněk a smršťování svalových vláken. Při správném zavinování děloha klesá zpět do malé pánve, a to zhruba do deseti dnů. Ženy, zvláště vícerodičky, někdy pociťují v prvních dnech po porodu bolesti podobné kontrakcím. Bolestivost se může zvyšovat např. při kojení. Při stahování dělohy dost pomáhá leh na břiše. Páteři a kříži ulevíte, když si položíte pod břicho něco, co má tvar válce (stačí smotaný ručník, polštář).

Očistky

Začíná se také odlučovat sliznice dělohy v podobě očistků (lochií), které jsou ze začátku hodně krvavé, obsahují krevní sraženiny a odumřelou tkáň. Očistky mají charakteristický zápach a po cestě ven z těla se snadno stanou živnou půdou pro bakterie. Je naprosto nutné dodržovat zvýšenou hygienickou péči. Intimní hygienu provádíme velmi často (po každém močení, stolici), vždy vlažnou vodou odshora směrem dolů přes hráz. Nepoužívejte běžná parfemovaná mýdla, raději si kupte mýdla pro intimní hygienu (výborné je přírodní mýdlo s geránií). Určitě byste měla mít i zvláštní ručník na spodní část těla. Udržujte se v teple (župan, teplé ponožky na nohy). Nesmíme zapomínat ani na pravidelné vyprazdňování močového měchýře, zvláště před kojením.

Opatrné sezení

Při porodu mohlo dojít k poranění pánevního dna. Drobná poranění se neošetřují, zhojí se sama. Jestliže došlo k natržení nebo byl proveden nástřih hráze, záleží na velikosti a hloubce poranění. Někdy bolestivost přetrvává delší dobu, rozhoduje způsob šití a regenerační schopnost organismu. Určitě se vyhýbejte dlouhému sezení (žádné turecké sedy) a stání (spíše přešlapujte z nohy na nohu). Při ležení měníme polohy (na boku, na břiše). Objeví-li se při sezení bolestivost, pomůžeme si nafukovacím kruhem nebo stočenou osuškou. Při chůzi děláme malé kroky. Jak jsem již zdůrazňovala, nejdůležitější je pravidelná hygiena (zvláštní ručník). K vyhojení přispěje i proudění vzduchu pod peřinou (odhrneme vložku – používáme papírové, nikoli igelitové), ledové obklady (zabalené do pleny) a po umytí můžeme poranění osušit fénem. Výborně ke zhojení pomáhá přírodní mýdlo z geránie. Pozor i na hygienu rukou. Očistky jsou infekční (manipulace s dítětem). Po porodu se běžně objevují hemeroidy. Jsou způsobeny vysokým tlakem v pánvi. Často je provázejí nepříjemné pocity, bolest, svědění, pálení. Tady je třeba poradit se s lékařem.

Bolesti hlavy

Mohou se objevit bolesti hlavy v důsledku změny hladiny hormonů. Pomůže dostatek tekutin a odpočinku, když ne, poradíme se s lékařem, aby podal příslušnou medikaci. Časté jsou změny nálad. Opět je to zapříčiněno hormonální změnou a nástupem laktace. Cítíte se například plačtivá, smutná, vystrašená, vyčerpaná, nesoustředěná, zkrátka nálady kolísají. Odpočívejte, přijímejte dostatek tekutin, důležitá je pravidelná výživná strava, čerstvý vzduch, klid. Dobré je i s někým si o tom popovídat.

Bolestivá prsa

Mohou vás také potrápit prsa. Mlezivo se v prsou začne přetvářet v mateřské mléko. V prvních dnech vám budou prsa připadat citlivá, horká a plná. Nejlepším lékem je kojení se správnou technikou. Častá výměna prsních vložek ve speciální podprsence podporuje čistotu bradavek (předejití infekce). Nezapomeňte na větrání, čistotu (nejlépe bavlněného) prádla a ošetření příslušným krémem. Když se objeví bolest v kříži, zkontrolujte si polohu při kojení, nošení dětí. Dobré je nošení dětí v šátku.

U někoho se objeví návaly pocení (hormonální nerovnováha) – pozor na prochladnutí!

Neměla byste podcenit poporodní cvičení, zvláště cviky pánevního dna a chodidel (prevence křečových žil).

18.2.2009 5:08 | autor: Irena Nebeská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist