Veronika: Sbohem, šestinedělí!

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Šestinedělí je pryč. A já se nedokážu ubránit sentimentální rekapitulaci Damiánkovy cesty do naší rodiny. Přišlo to na mě při balení/třídění oblečení. Těhotenské věci jsem posvátně brala do rukou a vzpomínala. Většina jich nakonec skončila v krabici „na vyhození“. Ovšem pár kousků jsem si schovala. Pro to třetí…
foto: Veronika Kvaková

No vážně. Hned bych si to dala ještě jednou. Bouřlivé a bláznivé početí. Fantastické zjištění těhotenství. Radost. A týdny těšení se a plánování. A sbírání informací. A hledání a nacházení naší cesty. A zvraty – nová Tomova práce, Anitčina školka, koupě bytu. Nádherný, euforický, silný a posilující porod. A utužování některých vztahů (a rozvolňování jiných). Když se dívám zpět, cítím spokojenost. A před očima vidím témata, která naplňovala a naplňují můj život.

Rodina: Moji báječňáci Tom s Anitkou (a samozřejmě i vždypřinásstojící oboje rodiče a hlídacísuperšvagrová). Práce: Vždy jiná, a proto nikdy nudná, podpořená skvělým týmem. A pak taky těhotensko-porodnicko-rodičkovská témata: hypnoporod, ambulantní porod, placentofágie, kontaktní rodičovství, respektující přístup, bezplenkovka, alpha nursing.

Znovu ta bezplenkovka

Ha, bezplenkovka. Ta u nás vypadá spíš jako plenkovka a spousta čurání a kakání kolem. No, tedy někdy. Jsou dny, kdy se mi daří a já nadšením vyskakuji. To jsem obvykle doma, na Damíka totálně naladěná, nemusím nic balit ani třídit (ach, kde jsou ty dny?). Pak jedeme v úsporném plenkovém režimu (plínu má, ale zůstává suchá) a já nestíhám vylívat Damovu misku. Pak jsou dny, kdy se daří míň (a spotřebuji víc plen). Když stěhujeme, balíme, je někdo na návštěvě a já ztrácím vlnové spojení se synem. No nakonec přijdou i DNY. Dny, kdy se sice Dam vyčurá i vykaká do misky (třeba v noci), ale já pak do ní kopnu a vyliju veškerý obsah na sebe (postel, přikrývku, čistou plínu, Damíka...). Bohužel ani těchto DNŮ není málo a já pak v duchu nadávám jak špaček (píp bezplenkovka, píp nestabilní miska, jsem to ale píp nemehlo).

Alpha nursing

O alpha nursingu jsem, myslím, ještě nepsala. Už u miminka Anit jsem si všimla, jak po nakojení upadne v mé náruči do takového transu. Pod přivřenými víčky jí občas kmitnou oči ze strany na stranu, směje se a vydává různé zvuky, mimické svaly pracují. A přesto jakoby spí. Trochu jsem pátrala a narazila právě na alpha nursing. Podle něj kojenec při (po) citlivém kojení/krmení prožívá něco jako hypnotický spánek, ve kterém převládají alpha, delta a théta mozkové vlny. A ten má na miminko velmi pozitivní vliv v oblasti psychické stability, odbourávání stresu a vývoje nervové soustavy. Alpha nursing ale není jen o kojení. Metoda učí, jak adaptovat novorozeně na vnější svět. Kojenci jsou velmi citliví na podněty, nové lidi i prostředí. Potřebují něžnou péči, dotek, reagování na pláč a uspokojování potřeb. Alpha nursing pojmenovává prvních devět měsíců až rok života jako „vnější těhotenství“ a pomáhá rodičům porozumět svému miminku.

Zpověď

Teď napíšu něco, co jsem si chtěla nechat pro sebe. Ale teď myslím, že bych to měla napsat. Lhala jsem. Když jsem na počátku těhotenství hlásila datum poslední menstruace, přičetla jsem šest dní. Šest dní navíc pro mého broučka. Nebo spíš pro mě – abych o devět měsíců později nemusela tak brzo čelit nátlakům na vyvolání, dotazům, jestli „Už?“. Ke lhaní mě přivedla zkušenost s Anit.

Termín měla 27. 5. 2013. Už několik dní před ním se mě (moje úžasná a skvělá) gynekoložka (kterou mám vážně ráda, a proto to bylo asi těžší) zeptala, jestli nechci věci trochu urychlit. Nabídla mi Hamiltona, kterého jsem odmítla. Ovšem naplánovaly jsme ho na 29. 5. s tím, že rovnou pak domluvíme datum vyvolání. Vím, že jsem vše mohla jednoduše odmítnout. „Moje“ Eva by mě do ničeho netlačila. Ale já – poprvé těhotná, omámená hormony a zavalená svým vlastním břichem – jsem prostě tápala. Cítila jsem, že žádné vyvolání nechci. Ale bála jsem se a trochu podléhala onomu „kultu magického data“. Přitom fyziologické těhotenství trvá 42 týdnů, až pak se jedná o přenášení. Nakonec se Anit sama přihlásila o pozornost přesně v den, kdy jsem měla jít na onoho Hamiltona. Díky, díky, dcero!

Čtěte také:

U Damíka jsem ale nechtěla prožívat stejné pocity. Strach z odmítnutí něčeho, co přece nabízí doktor (kterého mám navíc ráda a věřím mu). Odpovídání na SMS, že „ještě ne“. Jak jsem měla vědět, že budu jiná? A tak jsem lhala (promiň, Evi). A pak jsem zjistila, že jsem vlastně vůbec nemusela. Jsem totiž mnohem sebevědomější, informovanější. Jistější. Vím, co chci. Během těhotenství jsem odmítala péči, o kterou jsem z různých důvodů nestála (test na cukrovku, vaginální vyšetření, injekci anti-D...). Bez emocí. Beze strachu. A samozřejmě s naprostým respektem ze strany gynekoložky („mojí“ Evy a později i nové – Daniely). Damián se narodil čtyři dny před „skutečným datem“. A dávám to záměrně do uvozovek, protože tahle posedlost jedním datem, od kterého se vše odvíjí, není úplně zdravá. Pro psychiku ženy a často ani pro procesy, které může ono datum odstartovat. A proto nelituji. Za svou lží si stojím. Dala mi pohodovější a míň sledovaný konec těhotenství. Ale taky vím, že jestli budeme mít třetí dítě, už lhát nemusím.

A když už se zpovídám: Nechala jsem si zpracovat placentu. Několik produktů mi pomáhalo doplnit energii v šestinedělí, něco mi zbyde na celý život. To, že nechci placentu nechat vyhodit, jsem věděla už od početí Dama. Původně jsme plánovali rituál a zakopání placenty někam na zahradu. Jenže postupně mě placentofágie začala zajímat a po kurzu hypnoporodu jsem si řekla, že do toho prostě půjdu. Jsem ráda. A jestli pomáhá? Podle mě ano. Nebo to je sakra dobrý placebo efekt.

Závěrem...

Omlouvám se za superpozitivní článek. Během těch let, co píšu blog, mi bylo nejčastěji vyčítáno právě toto: mé růžové brýle. Ovšem takto to cítím. Že jsem přesně tam, kde mám být. A to přesto, že od víkendu žiji mezi krabicemi. Tomovi rodiče a švagrová Miki nám pomáhali stěhovat skříně, natírat židličky, uklízet, hlídat Anit a spoustu dalších věcí – patří jim velký dík! A teď nás čeká čtrnáct dní, kdy žijeme v obou bytech. Tedy naše věci. My zůstáváme ve starém a postupně po kouskách stěhujeme vše do nového. A i když to možná zní únavně, jsem nabitá. Tomem, dětmi i bytem, který jsme si vyladili přesně podle našich představ. No jasně, taky dopuji ty placentové kapsle. :-)

Tohle je můj poslední článek v rubrice Těhulka LIVE! Děkuji všem, kteří mě četli, komentovali, podporovali i kritizovali. Děkuji za zpětnou vazbu, která mě přesvědčila, že podobný blog má smysl. Že je důležité otevírat témata týkající se mateřství. Psát/mluvit o nich. Přemýšlet o nich. A tohle je vlastně i poselství pro budoucí Veru: Nemusíš vždy se vším souhlasit, ale přemýšlej, kriticky analyzuj, sbírej informace, měň názory. A rychle neodsuzuj.

Vaše zasetrochufilozofickásepsanímkončící Veru


Lékařskou péči Těhulce LIVE! poskytuje: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče. 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 13
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Hanko, jsem moc ráda, že jsem Vás mohla inspirovat. Doufám, že si porod i díky hypnoporodním technikám opravdu užijete :-) Myslím na Vás a držím palce! Veronika

Obrázek uživatele Hany
Hany

Milá Veroniko,

také bych Vám chtěla poděkovat za Vaše příspěvky. Dozvěděla jsem se díky tomu o hypnoporodu, který jsem do té doby neznala a rozhodla jsem se některé jeho metody také využít u svého porodu. Příležitost ho vyzkoušet očekávám každou chvíli, a musím říct, že se na porod snad i těším :). Přeji Vám hodně úspěchů a zdraví celé Vaší rodině!

A také se přimlouvám za další články :)

Hezký den,

Hanka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Jarko, moc děkuji za krásná slova! A jestli nevadí, jsem pro tykání:-) Teď si dám určitě na nějakou dobu pauzu a pokusím se psát aspoň "do šuplíku", protože chci Damíkovi jednou dát příběhy jeho raného dětství, stejně jako je dám Anit. Snad se dokážu motivovat, když už mě nebudou tlačit deadliny. Měj se s celou rodinkou báječně! A třeba ještě někdy nanapsanou. Veronika

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Milá Veroniko, takových let už se tu vyskytujete (nebo vyskytuješ? Nějak nevím, jak jsme spolu dříve vzájemně komunikovaly... s Katkou to máme na vykačku, asi proto, že jsme se jednou potkaly osobně při focení a tam jsme si vykaly... no, ale to už je asi jedno). Každopádně jsem chtěla napsat, že za tu dobu jsem tu mnohokrát čerpala zajímavé informace, v mnoha ohledech si ověřovala, co všechno cítíme podobně, co odlišně, jen jsem to většinou neuměla tak podat jako Vy. Poutavě, čtivě, i když jsem si někdy v duchu s trochou závisti říkala "bóže, to je zase tak sluníčkově pozitivní" :-D (nejspíš proto, že to sama tak neumím a chtěla bych). Pokud je to fakt definitivní tečka, je extrémně zdařilá (o alpha nursingu čtu dnes poprvé, ale hned se mi vybavily ty dokonale zpité blažené výrazy obou mých synů bezprostředně po nakojení v době, kdy jim bylo jen pár dnů až týdnů; rozhodně si o tom ještě něco přečtu ;-) ). A pokud sem aspoň občas zavítáte jako "externistka", ne třeba na úplně pravidelné bázi, bude to jistě velmi příjemné počtení nejen pro mě, ale i pro ostatní - reakce pod článkem jsou toho jasným důkazem.

Ať se Vám, Tomovi, Anitce i Damíkovi daří báječně a sluníčkově, užíváte si i nadále svou mateřskou roli a inspirujete ostatní ženy a matky, aby se nebály věřit své intuici. Děkuju Vám ze srdce!

 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Moc všem děkuji za krásné komentáře, úplně jsem se dojala:-) O vlastním blogu zatím neuvažuji a vlastně se naopak docela těším, až zase budu anonymní mamina... . I když po takovém přesvědčování možná změním názor:-D Mějte se se svými rodinami krásně! Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ano, a blog by se mohl jmenovat Růžové brýle ;)

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Taky mě napadlo, že by si Veronika mohla založit nový blog :-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jsem na Vašem blogu závislá! :-) Prosím nekončete. Je skvělé, že je až protivně pozitivní! Mámy potřebují podporu a nabít energií. U mě se díky Vám projevila víra v to, že to  co dělám - jako matka - dělám dobře. A říkám si, kdyby bylo příště, co bych udělala jinak. Pro mě bylo důležité, že jste psala o nových trendech a zkoušela je na vlastní kůži. Žádný z jiných blogů tady nebyl tak aktuální, na situaci reagující a tak pěkně čtivý. Prosím nekončete! 
P.S. Mám syna dva roky 3 měsíce a stále kojím, protože to tak cítím. Ale společnost je trochu neúprosná. Zkusila jsem už náhlé odstavení úplné, byl z toho den a půl smutku. Bylo to kvůli lékům - lékaři "doporučili". Ale opět zas kojím, jsem spokojená, syn v pohodě a léky mu podle dostupných studií neublíží. Jen nevím, jak co nejpřirozeněji ukončit pokud budu chtít. Mám pocit, že chtít nebudu. :-)

Mějte se pěkně a založte svůj vlastní blog - webky a dejte nám o něm vědět. 

Díky

K. 

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Budu doufat, že přece jen nekončíte definitivně a ještě se v rámci nějaké rubriky vrátíte ;) četla jsem všechny Vaše příspěvky a budou mi chybět..mějte se krásně a ať se daří!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den Veroniko,

Vaše příspěvky jsem pročítala již od Vašeho prvního těhotenství s Anitkou a moc za ně děkuji - právě kvůli tomu pozitivnímu naladění.
Je škoda, že nebudete dále psát - třeba zase v rubrice Mimi live - dotýkáte se aktuálních a zajímavých témat a s Vaším názorem velmi často souzním.
Každopádně Vám i celé Vaší krásné rodině přeji hodně lásky, štěstí a zdraví. Snad se někdy za čas o Vás zase něco dočtu.
Romana

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobry den velice mila pani Veroniko,

chtela jsem Vam podekovat za velice hezke a inspirujici psani. Sice uz nepatrim do skupiny tehotnych, ale velice jsem se kazdy tyden tesila na Vase vypraveni. Bude mi po Vasem denicku smutno.  Jak pisete, ze uz zase byste byla zase klidne tehotna, tak trochu jsem mela prave Vas denicek za zase uz trochu tehotna aspon na 5 minut jednou tydne:) Mam doma ani ne rocni trojcatka a tak rada bych si jeste jednou nekdy chtela uzit prave to krasne tehotenstvi, presne jak pisete I s prirozenym hypnoporodem. Pokud se mi to splni treba za par let( tri deti je preci uz docela dost:)) jsem rada, ze dnes vim mnohem vic napriklad o porodu a taky vim, ze i ja bych byla priste sebevedomejsi v tom jak to s miminkem chci. Snad i diky Vam  bude vic maminek marinovat miminko v stastne marinade a bude se rodit vic a vic deti, kteri cestu na svet budou mit diky maminkam snadnejsi. Preji Vam jen to nejlepsi.A budu se tesit, ze Vas tu pri mym 5 minutach techotenstvi tydne zase za par let nebo brzy najdu:)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Díky moc! Vaše články se mi moc líbí a je škoda, že tu končíte (alespoň tedy prozatím :)) Našla jsem tam spoustu inspirace jak pro období těhotenství, porodu i nyní výchovy 4 měsíčního prcka. Ať se daří

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Díky moc! Vaše články se mi moc líbí a je škoda, že tu končíte (alespoň tedy prozatím :)) Našla jsem tam spoustu inspirace jak pro období těhotenství, porodu i nyní výchovy 4 měsíčního prcka. Ať se daří

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené