Veronika v 15. tt: Anitka bude sestra

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby rozestup mezi našimi dětmi byl dva až tři roky. Tom byl spíš pro tři až čtyři. A dokud jsem kojila, ani jsem otěhotnět nemohla.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Kojení není antikoncepce! Píšou to na plakátech v porodnicích i zadních stranách těhotenských průkazek. Ale u nás tak fungovalo. A tak jsme ochranu neřešili. Kdyby se zadařilo, samozřejmě bychom byli šťastní.

Kojit jsem přestala měsíc a půl před Anitčinými druhými narozeninami a do pár týdnů mé tělo začalo fungovat jako před prvním těhotenstvím. Radovala jsem se, jak to má příroda pěkně zařízené. V nekojících týdnech jsem si užívala to, co jsem už téměř tři roky vynechávala. Víno, letní drink s Aperolem, co prý letos frčí. Pivko na zahrádce. Pořádně (a na několikrát) jsem oslavila Tomovy a Anitčiny narozeniny.

Na jedné hromadné oslavě Ániných narozenin se kromě osmi dvouročních batolat objevilo i čerstvé miminko. A najednou slyším od Toma, jak jsou mimča super a prý „pojďme si udělat další“. Já chtěla a moc, ale můj nekojící/netěhotný stav měl taky po čase něco do sebe. Nakonec jsme tomu nechali volný průběh. A léto už jsem si užila zase krásně oplodněná.

Naše historky

Myslím si, že to, jestli se při sexu chráníme nebo ne, je čistě naše věc. Těšení se i případná zklamání chci prožívat jen s Tomem. Ovšem řada lidí stejný pocit nemá a často jsou dvojice pod tlakem otázek a narážek. Proto si s Tomem – možná i trochu podvědomě – vždy vytvoříme nějakou pravděpodobnou historku, abychom měli klid. U Anit jsme říkali, že chceme ještě dělat kariéru (já se zrovna dostala k novému pořadu, takže to znělo hodně věrohodně) a v žádném případě dítě neplánujeme.

Přitom jsem nebrala čtyři měsíce antikoncepci a čtyřikrát se zklamáním zaznamenala periodu, než se mi Aňulka uhnízdila v břiše. Tentokrát jsme představili odvážnější příběh, který měl být trochu vtipný a genderově mírně provokativní: Tom už miminko chce, já ale bych ráda ještě pařila.

S tím jsem vyrukovala i na pravidelné prohlídce u mé nejlepší gynekoložky Evy (která byla u porodu Anit). V tu chvíli už jsem byla nejspíš pár dní těhotná. Vnitřní ultrazvuk ale nic neodhalil a já s těhotenstvím (i když rozhodně nebylo nemožnou variantou) nepočítala – přesvědčená, že nám to asi nějaký ten pátek potrvá. 

Dvě zřetelné čárky

Na test čurám v alkoholové chvilce prozření, pár dní po tom, co se můj cyklus opozdil (což jsem považovala za normální, vždyť teprve nedávno naskočil). Přítomní: Tom, Anit a moje máma, která nás zrovna přijela navštívit. Za pár minut je to jasné. Budeme mít mimi. 

Partnerem rubriky je

Pocítím euforii a novou opilost – opilost štěstím. A taky drobný osten špatného svědomí kvůli tomu alkoholu. Tomovi se úplně rozzáří obličej. Je to přeci jen trochu jiné než u Anit. Mnohem míň obav, radost bez příměsi úzkosti z neznámého. Objímáme se a úsměvy nám málem roztrhají obličej. Máma nevěří, asi nejdřív trochu nechápe, co se tady vlastně stalo. Dokonce si chvíli myslí, že si děláme legraci. Pak ji ale přesvědčíme a raduje se s námi.

Historka vrací úder

Na naléhání Toma nakonec zajdu na gynekologii. A tak se s Evou vidím už podruhé ve stejném měsíci. Jenže další týden jsme měli jet na dovolenou, tak jsme chtěli zjistit, jestli je náš malý žloutkový váček tam, kde má. Gynekoložka Eva se mi směje a popichuje, že jsem přece chtěla ještě chvíli pařit. Taky se směju – naší historce, která mi teď vrací úder. Jenže už jsem těžce ztěhotněná. Cítím se jako královna ze Sáby a taky to své gynekoložce říkám. Dostanu první fotku našeho děťátka – černý bod uprostřed bílé množiny (jak by to jistě matematicky nazval Tom).

Prázdniny utekly rychle a své těhotenství jsem si psychicky totálně užívala. Přišlo v ten nejlepší čas, smála jsem se v duchu. A najednou tu bylo září. A první velké testy.

Screening u Evy: báječné déjà vu

Přijde mi jako pár týdnů, co jsem do stejné ordinace chodila s břichem, ve kterém spokojeně plavala Anit. A teď sedí dcera vedle mě na lehátku (občas se taky položí, protože chce být jako máma) a společně všichni koukáme na černobílou obrazovku, kde už se naprosto jasně vrtí malý člověk. Žádný flek a skvrny. Hlava, tělo, ruce a nohy. Prsty.

S Anit se smějeme, jak miminko otevírá pusu. „Chcete vědět pohlaví?“ ptá se Eva potutelně. Odpověď tuší, protože nás zná. Zvědaví nedočkavci. „Jo!“ Vykřikneme svorně s Tomem. „Jo!“ se smíchem opakuje jako ozvěna Anit. „A máte nějaký odhad?“ „Anit ráno tvrdila, že bude mít brášku, takže říkáme kluk,“ smějeme se s Tomem. „I když teda holčičích jmen máme vymyšlených deset, klučičí ani jedno.“

Odpověď Evy nám udělala jasno. Už víme, co naše miminko bude. Jupí! Daleko důležitější ale je, že všechny testy dopadly dobře. A u mojí Evy jsem se zase cítila tak skvěle! Není nad to mít empatickou gynekoložku. Umí mě vyslechnout. Uklidnit. Podpořit. Už teď s ní probírám porod. Už teď se na něj těším. Moc!

Miminko je jak z divokých vajec. Celý ultrazvuk sebou mlelo, poskakovalo, protahovalo se. A já ty pohyby vnímám. Fakt. Už týden před screeningem jsem pocítila drobné chvění, jako by mi v břiše praskaly bublinky. Vím, že je to moje dítě. Nejčastěji sebou mele, když si lehnu na záda. Nebo když pracuji na počítači (i když se ho snažím mít co nejdál od pupíku).

Taky mi roste břicho. Hodně. Mám ho jako s Anit na začátku šestého měsíce. Už mi vylezl pupík. Už dva týdny nedopnu kalhoty. Dokonce jsem vyzkoušela i těhotenské – no, jenže ty mi ještě padaly, takže šly zas do skříně.

Čtěte také: 

Nácvik na miminko

A ještě jedna aktualita. Už týden každou noc pilně nacvičujeme na první měsíce ve čtyřech. Anitce totiž roste stolička. Tři dny teplot vystřídaly naprosto napuchlé dásně. Zub už je částečně prořezaný, ale prostřední část pořád překrývá pás dásně. Chudinka beruška. Nejí. Nechce si hrát. Dokonce poprvé oplakala můj odchod do práce. Stála jsem za dveřmi a s bušícím srdcem poslouchala. Ani ne za minutu (která mi ale připadala dlouhá jako půl hodiny) bylo po křiku. Chůva mi pak celý den průběžně psala SMS, že Anit je úplně v pohodě. Ale stejně to byl strašný pocit.

Anitka jen polehává v posteli nebo na pohovce. Prsty si pořád rejdí v puse. Pofňukává. Několikrát jsme spolu přečetly všechny její knihy. V sobotu jsme to už nevydrželi. Na pohotovosti ale řekli, že na tohle nic není. Jen potírat šalvějí, heřmánkem a gely, které jsme nakoupily v lékárně. Homeopatka nám naordinovala bílé kuličky. A nezbývá než čekat.

Nejhorší jsou noci. Anit se vzbudí každé tři až čtyři hodiny. Chce mléko. Chce mi masírovat bradavku (což jsem ji nedávno vítězoslavně odnaučila). Chce mi ležet na těle. Občas mi dá ránu nohou do nadouvajícího se břicha. Miminko jí to vrací – ovšem zase to schytám já. Jenže tohle je „emergency“. Tak ji hladím a povídám pohádky. Bradavky už skoro necítím. A ráno vstávám jako mátoha. Tom je v tom samozřejmě taky – to na něj většinou vyjde vaření mléka.

Takže pěkně nacvičujeme na novorozeňácké noci. A těšíme se, až se ta prokletá stolička doklube a dásně se zklidní. Snad to není stoličkový precedens a ostatní tři už vyrostou moudře v pokoji a tichu.

Příště napíšu, jak jsme miminko oznamovali světu. A taky jak jsem se cítila v prvním trimestru (který nebyl fyzicky zdaleka tak pohodový jako s Anit).

Zatial pa. Vaše V.


Veronika právě prožívá 15. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?


Partnerem rubriky je: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Hanko. Díky za Váš příběh se zuby - mám to dost podobně: krájím metr:-) a už zbývají jen tři stoličky. Uf. Ale je to boj. Nejvíc mě trápí, když vidím tu svou holčičku nešťastnou a nemůžu jí moc pomoct. Je to děs. A jak jsem těhotná, tak mám pocit, že to prožívám dvojnásob. Někdy mám co dělat, abych se nerozbrečela spolu s Anit... .Taky moc děkuji za povzbuzení. Pokusím se ho vzít k srdci a negativní komentáře si moc nepřipouštět:-) Někdy to jde hůř, ale o to víc mě povzbudí ty pozitivní - jako je třeba ten Váš. Takže ještě jednou díky za něj! Mějte se krásně. Veronika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Milá Verčo, předem Vám gratuluji k těhotenství a Anitce přeji, aby jí už bylo lépe. Problémy se zuby znám moc dobře u starší dcery - co zub, to vysoké horečky, průjem, nevrlost, skoro žádný spánek... Fakt jsem si oddychla, když vylezl poslední zub. To byla i moje mantra, kterou jsem si opakovala pořád dokola :-D Hlavně jsem Vám ale chtěla napsat, že jsem ráda, že další Těhulkou Live jste právě vy! Vaše články mě vždy bavily a i když jsem s Vámi občas nesouhlasila, nebo jsem si říkala, že není ani možné, abyste zvládala mateřství s takovou lehkostí, když já toho mám kolikrát plné zuby a své děti bych nejraději občas poslala na Měsíc, tak jsem se vždy těšila, co nového si od Vás přečtu. Přiznám se, že jste mi občas i otevřela oči a ukázala mi, že to jde i jinak. Takže kdybych o tom mohla rozhodovat já, ráda bych od Vás četla i další články a to i po Vašem porodu.Tak si prosím nic nedělejte z negativních komentářů...   Hanka

P. S.: Moc se omlouvám za sloh, ale jsem už taková, chci něco říct a mám spoustu řečí kolem

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Pavlíno, děkuji za povzbuzení. A to ohledně Anit i mého dalšího psaním. Mějte se krásně! Veronika

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Chuděrka malá, tak hlavně ať je brzy v pořádku! Jinak se nenechte otrávit, myslím, že je tu spoustu autorek těhotenských blogů, ale víceméně mě baví jen ty Vaše a Kateřiny, protože mi přijde, že jsou "o něčem", mají hlavu a patu, kromě toho právě proto, že už sem píšete nějakou dobu, tak mě nové články zajímají o to víc, protože člověk má pocit, že Vaši rodinu už trošku  "zná" a je zvědavý, co je nového :-) Držím pěsti. Pavlína

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Anno, věřím, že až porodím, tak se Vám Vaše přání splní. Ostatně ten komentář byste měla směřovat spíš na tvůrce Babywebu než na mě, já lidi, kteří sem píší, nevybírám:-) Veronika 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Pavlíno, děkuji moc za milá slova. Problém se zuby přerostl v infekci ústní dutiny, je to hrůza. Snad se Anit dá brzo do kupy. Vůbec tu mou spící-nející-nehrající si holčičku nepoznávám. Chudinka! Mějte se prima a pozdravujte Vašeho prcka:-) Veronika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

I když k mým oblíbenkyním nepatřiíte, není to nic osobního. Jste tu už tři roky osobně bych uvítala nějakou zajímavou novou těhulku live, co nezačíná v 15.týdnu.  Anna

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Super, moc se těším na další články! Taky jsem v totální mateřské euforii a těším se na druhé těhotenství, ale našemu prckovi není ani rok, takže až příští rok :-) Užívejte si to a ať jste všichni čtyři fit a zuby, potvory, nezlobí! Pavlína

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené