Veronika v 17. tt: Těhotenská omezení

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Tento týden jsem byla nemocná. Po tom, co se Anit konečně vyhrabala ze své stoličkové aféry, která přerostla v infekci dutiny ústní, jsem odpadla zase já. Dohonila mě klasická podzimní viróza. Škrábání v krku, rýma, kašel.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Tentokrát jsem si nehrála na hrdinku. Tom si vzal volno a šel s Anit na cvičení. Já se válela doma, vařila si čaje, lebedila si v horké vaně. O víkendu jsem na Moravě pokračovala v lenošení, užívala si máminy masáže a full servis včetně hlídání Anit od obou babiček. A tak jsem měla čas přemýšlet nad těhotenskými smí a nesmí.

První těhotenství jsem se řídila některými radami „na první dobrou“. Moc jsem nezjišťovala, proč se to či ono může nebo ne. Případně jsem se spokojila s jednoduchým odůvodněním. Teď chci vědět víc.

Co (ne)jíst a (ne)pít

Miluji pálivé. Thajské polévky se zázvorem nebo kari nudle jsou mým životabudičem. Zázvor ani chilli jsem ze svého jídelníčku nevyřadila. Jezení ostrého mi totiž dělá fakt dobře. Při nachlazení (jako třeba minulý týden) piju mátový čaj. Řídím se svou intuicí a signály, které mi dává miminko a moje tělo, daleko víc než kdykoliv předtím. Třeba kávu jsem pokoušela několikrát. Vždycky mi z ní bylo zle. Kávu už nepiju. A zcela jsem přesedlala na Caro, meltu, zelené kávy. Taky nemůžu česnek. Chutná mi, ale ty stavy po jeho pozření... ble.

Syrovým rybám i masu se samozřejmě vyhýbám. Alkohol nepiju. Ovšem dost mě zajímala situace kolem plísňových sýrů – jednoho z nejčastějších strašáků těhotných. Jedním z důvodů, proč v těhotenství nejíst třeba hermelín, je riziko listeriózy. Ta může způsobit předčasný porod nebo potrat. Projela jsem stránky Státní zemědělské a potravinářské inspekce a pár podrobnějších článků na toto téma. I když nosičem listerie bývají mimo jiné právě měkké zrající sýry, v ČR se podle statistiky daleko častěji objevila v lahůdkářských salátech, chlebíčcích, aspikových miskách. Také v některých uzeninách. V zásadě je vše o dodržení hygienických pravidel. V EU onemocněl v letech 2007–2011 jeden člověk ze 300 000.

Další často skloňovanou hrozbou v souvislosti s plísňovými sýry jsou mykotoxiny. Ovšem ty se podle Státního zdravotního ústavu mohou tvořit na každé plísní zasažené potravině – ať už sama o sobě obsahuje „ušlechtilou plíseň“ nebo ne. Důležitým kritériem je skladování a opět hygienické normy. Toť velmi zjednodušeně o plísňových sýrech.

Nejsem žádný velký sýrožrout, ale kdyby mě náhodou popadla neodolatelná chuť na hermelín, kousek nějakého kvalitního prostě sním. Riziko je podle mě (a toho, co jsem si o tom přečetla) malé, jen vám to samozřejmě žádný odborník neposvětí. To je jasné.

Těhotenská „navíc“

O významu kyseliny listové jsem věděla, už když jsem čekala Aňulku, a poctivě ji doplňovala. Stejně jako teď. Už v prvním trimestru jsem si koupila Femibion, který jsem užívala i s Anit. A minulý týden jsem dostala balík, který mi vydrží až do konce těhotenství + i na nějaké kojící měsíce. Femibion obsahuje naštěpenou kyselinu listovou ve formě takzvaných folátů. Velmi zjednodušeně řečeno: Asi polovina žen neumí plně naštěpit, a tudíž zcela využít kyselinu listovou přijímanou v potravě. Nejčastější obavu maminek – že z „těhotenských vitaminů“ příliš naroste dítě – nesdílím. Neexistuje studie, která by to dokazovala. Foláty kromě podpory štěpení buněk (což je důležité hlavně na začátku těhotenství) taky zlepšují (zpevňují a zpružňují) stav cév. Mimo jiné i těch, které vyživují děťátko. Tím se sice může zlepšit průtok živin, ovšem cévy se nenafouknou do nějakých abnormálních rozměrů, aby živný roztok dítě „překrmil“.

A další „navíc“: Mažu se. Břicho mi začalo pučet závratnou rychlostí a já chci pečovat o svou namáhanou pokožku. Zatím jsem si koupila jen nějaký levný no-name krém a s Anit každý večer „mažeme miminko“. Pak se taky namaže celá Anit. Schytá to pohovka a obvykle i podlaha, kterou pak večer musím projet jarem, aby aspoň částečně zmizely mastné fleky. Anit je boží. Pusinkuje mi pupík a směje se, jak mi vylezl (teď si tam ční z kůže jako nějaký klobouček). Taky na miminko mluví, fouká, volá, klepe mi na břicho. Je to legrace. Rychle pochopila některá moje omezení a dokážu se s ní domluvit na ne-chování, ne-zvedání. Tedy aspoň někdy.

Čtěte také:

Co (ne)dělat

Omezení v těhotenství se netýkají jen jídla a pití. Dost se mluví o (negativním) vlivu tepla. Miluji horkou vodu. Každý večer se sprchuji s blaženým výrazem pod vodou, do které by třeba Tom nestrčil ruku. Ráda chodím do termálních koupališť. A už se těším, až se vylížu z té rýmičky a zase zajdu na svou oblíbenou bikram jógu. Prostě teplu se nevyhýbám a ono se nevyhýbá mně. Kdybych holdovala saunování, nejspíš bych v něm pokračovala dál i v těhotenství. Myslím, že kdyby bylo něco špatně, tělo (nebo miminko prostřednictvím těla) si prostě řekne. Jen stačí naslouchat. Navíc horkou terapii jsem si dopřávala i u Anit a bylo to báječné.

Teda ale jeden „zásek“ jsem měla. Poslední prázdninový víkend jsme vyjeli s Anit a s Tomem na farmu, kde byl i dětský park. Všichni tři jsme se jako blázni vrhli na obří trampolínu a skákali jak pominutí. Smáli jsme se a váleli se po sobě. Až po deseti minutách mi došlo, že toto asi nebude nejideálnější pohyb pro těhotnou. No, tenkrát jsem ještě neměla břicho, tak jsem občas na svůj stav pozapomněla. Mrňouska to evidentně nijak nepoznamenalo. Před pár dny se na ultrazvuku ukázalo celé bezchybné minitělíčko našeho miminka. A zase jsem žasla nad dokonalostí nového života.

Zatial. Vaše okouzlená V.


Veronika právě prožívá 17. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Hanko. Díky moc za komentář. Užívejte si těhotenství. Jsem moc ráda, že to taky máte podobně:-) Přeji vše dobré. Veronika

Obrázek uživatele HannahD
HannahD

Ahoj Veroniko, 

Velká gratulace k budoucimu miminku.. Jsem ve stejne fázi těhotenství a ve všech vašich popisech se úplně vidím. je to moc fajn, vědět i diky Vám, že je všechno v normálu :)

Díky moc za příspěvky a i s miminkem se opatrujte. Hanka

Obrázek uživatele HannahD
HannahD

Ahoj Veroniko, 

Velká gratulace k budoucimu miminku.. Jsem ve stejne fázi těhotenství a ve všech vašich popisech se úplně vidím. je to moc fajn, vědět i diky Vám, že je všechno v normálu :)

Díky moc za příspěvky a i s miminkem se opatrujte. Hanka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Katko, díky moc za gratulace! Jsem zvědavá a těším se na naše druhátko:-) Snad to Anit zvládne, nebýt jediná... . Mějte se prima a krásně si užívejte dvojmateřství:-) Veru

Obrázek uživatele Katy
Katy

Ahoj Veru,
moc Vám gratuluji k těhotenství :-) Napadlo mě to už při jednou z Vašich článků, který jsem četla a ona je to pravda :-) Užívejte si to! I když myslím, že tak jako poprvé už si to prostě užít nejde. Ale i tak je to krásné i když mě přišlo, že druhé těhotenství uteklo nějak moc rychle. Prostě s těmi našimi prcky už si to člověk nemůže užít tak jako poprvé.
U prvního těhotenství jsem se také hlídala, četla co jíst, nejíst, pít, dělat a nedělat :-) Teď jsem nečetla nic, jedla jsem na co jsem měla chuť, takže i na hermelín došlo, oříšky, pálivá jídla a taky sladká jídla :-) A ani jsem se tentokrát nijak neomezovala v pohybu. Ještě týden před porodem, jsem jezdila na kole - ne žádné dlouhé vyjížďky, ale přesun třeba 2km na hřiště, k rodičům... Nijak mě to neomezovalo, nevadilo a přesně jak vy, jsem si říkala, že si miminko řekne, kdyby se mu to nelíbilo. Hodně lidí se mě divilo, ale pro mě to bylo příjemnější, než běžet s kočárkem na druhou stranu města a za dvě hodiny zas zpět. Bylo to pro mě rychlejší a pohodlnější.
Takže Vám přeji příjemné těhotenství, moc si to užívejte i s malou a přeji Vám, ať pak malá zvládne příchod sourozence v pohodě. My s tím doma zatím někdy bojujeme, ale jindy jsou to zas nádherné chvíle sourozenecké lásky. Malá (4měsíce) už na brášku úžasně reaguje, je to nádhera je sledovat :-) Těším se na Vaše další články. Katka

 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené