Veronika ve 28. tt: Našich Pět zrození

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Minulý týden jsme se s Tomem sešli s naší porodní asistentkou. Znám ji už nějaký měsíc. Absolvovala jsem u ní první pohovor a chodím k ní na gravid jógu, abychom se líp poznaly. A pořád jsem měla pocit, že mezi námi stojí „něco“.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Tato schůzka měla ukázat, jestli si navzájem všichni opravdu sedneme a shodneme se na pohledu na průběh porodu. Hned na začátku jsme se pustili do debaty o dokumentu Pět zrození. A sdílení stejného názoru naprosto rozpustilo jakoukoliv bariéru. Shodli jsme se, že je to ostuda. Že by takto ženy rodit neměly. Viděli jsme stejné chyby na straně lékařů a personálu, ale i neinformovaných a manipulovatelných rodičů. Příjemné zjištění bylo, že nehájila své kolegy. Naopak. (Malá odbočka: O to víc mě pak překvapily – tentokrát negativně – reakce kamarádek, které tvrdily, jak byl dokument manipulativně sestříhaný (ehm, ony viděly hrubý materiál??) a jak je důležité dítě ze ženy „dostat“ a je jedno jak, hlavně že je zdravé). Zkrátka – najednou jsme s Tomem věděli, že ona je ONA. Žena, která bude (snad jako jediný nerodinný příslušník) u zrození našeho syna. Zrození naprosto jiného než oněch pět z dokumentu.

Pak jsme si asi hodinu a půl povídali (Tom průběžně odbíhal za Anit a snažil se ji různě zabavit). Donesli jsme i naše Porodní přání. Myslím, že se s takovým (i když samozřejmě Porodní plány i přání už jsou celkem běžnou součástí procesu při doprovázení k porodu) ještě nesetkala. Řekla nám k němu své poznatky, ovšem na většině jsme se shodli. Myslím, že během našeho rozhovoru se zrodila důvěra, kterou pro klidný porod potřebuji. Napojili jsme se na sebe. Pochopili se. Věřím, že s touto ženou bude náš porod v bezpečí.

A co v mém Porodním přání stojí? To zatím nechci prozradit. Možná je moc brzy. Možná to vše zveřejním až po porodu. Ještě nevím. Zatím je to příliš intimní a naše. A taky se asi trochu bojím, abych své Přání nezaplašila. Musím si ho hýčkat, pokorně zpracovávat, ztotožňovat se s různými možnými variantami.

A co teď? Užívám si vánočního ducha (konečně). Od soboty mám volno (pracovní) a můžu se naplno ponořit do jiných témat. A Vánoce jsou jedním z těch silných. Stromeček máme už 14 dní (což je na nás celkem pozdě, obvykle zdobíme na začátku prosince). Ovšem ještě pořád ladíme dárky. Pálíme svíčky na věnci. A rychle doháníme koledy, které jsme minulé týdny zanedbávali.

23. prosince jedeme na Moravu a čeká nás double – Štědrý den (dvě večeře – nejprve u našich a pak u Tomových rodičů), moravské lenošení a Silvestr na horách na Lipně – nejspíš bez sněhu: Počasí, počasí, kdy jen dostaneš rozum a přestaneš zpupně vyhánět do květu vše kolem? Vzpamatuj se, je prosinec!

A taky řeším výbavu pro Damiánka – nemáme kočár, postýlku, autosedačku, fusaky atd. atd. Kam to vše zmizelo, když už jedno dítě máme?

Čtěte také:

A co dělám pro svého chlapečka?

Poctivě masíruji pupík a hladím Dama přes svou kůži – a u toho mažu břicho Bepanthenem. Připadá mi najednou krásné. Dostávám na něj pusinky od Anitky i Toma. Často se vlní, až se bojím, že mi Damík prokopne kůži a vyjde ven.

A se synem vedu láskyplné konverzace (nejen o tom, aby mi to břicho neprokopl :-)).

A zobu Femibion, abych pěkně podpořila průtok krve cévami do placenty.

A snažím se jíst zdravě a často. A občas si ulítnu na pořádně pikantní indii nebo číně.

A poslouchám relaxace z hypnoporodního kurzu (a většinou u nich usnu, což je vlastně taky super).

A těším se na všechny knihy o sourozencích a novorozencích a porodech, které si plánuji přečíst.

A pořád myslím na našich Pět zrození, které přinese příští rok. Zrození Damiána. Mě. Toma. Anit. A naší nové rodiny. Věřím totiž, že spolu s dítětem se rodí noví členové nejbližší rodiny i rodina jako celek.

A tak.

Krásné Vánoce všem!

Vaše vánoční V.


Veronika právě prožívá 28. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?


Lékařskou péči Těhulce LIVE! poskytuje: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče. 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Ello,

moc děkuji za Vaše přání. A samozřejmě přeji to stejné :-)

Co se týče císařského řezu - je to samozřejmě velmi komplexní a složitá otázka. Nejsem lékař, takže můžu odpovědět snad takto: pokud by mi lékař doporučoval z nějakého důvodu císařský řez, snažila bych se najít co nejvíc informací o podobných případech v mé situaci a konzultovala bych to s dalšími lékaři. Třeba konec pánevní -s tím, co o něm vím -pro mě není indikace císařského řezu a hledala bych lékaře nakloněného přirozenému porodu koncem pánevním, četla bych příběhy porodů koncem pánevním, připravila bych se na možné komplikace a rizika, našla bych podoporující PA a hlavně lékařské zařízení, atd. Podobně bych asi postupovala i v dalších případech - s tím, že pokud bych naznala, že rizika přirozeného porodu přesáhla určitou míru (nebo bych pro něj nenašla žádnou podporu profesionála), tak bych se snažila o co "nejpřirozenější" císařský řez. Takový mám popsaný i v Porodním přání - počkat, až porod sám začne, ticho na sále (popř. hudba), spinální anestezie s umožněním bondingu, ideálně nechat dotepat aspoň pár minut pupečník, otec dítěte po celou dobu se mnou a snížit plentu při rození dítěte, abych viděla, jak se rodí. Samozřejmě ve většině českých porodnic je toto sci-fi. Ale rozhodně bych to nevzdávala, hledala, tlačila... . Taky je možnost, že bonding udělá otec, neopustí dítě a pokud si zaplatí třeba nadstandard, dítě nemusí být ani na novorozeneckém (zatímco je matka na JIP), atd. Prostě bych se to snažila co nejvíc mít "obšlápnuté".Ale to je samozřejmě jen můj názor.Jestli se ptáte proto, že jste v takové situaci, přeji co nejlepší rozhodnutí. A hodně štěstí. Veronika

 

 

 

Obrázek uživatele Ella
Ella

Milá Veroniko, moc Vám přeji, aby Váš porod proběhl přesně podle Vašich představ.

Přesto - zajímalo by mě, jaký je Váš názor na doporučený císařský řez.. Samozřejmě doporučený lékařem ze závažných důvodů jako je např. vcestná placenta nebo poloha miminka koncem pánevním. 

Děkuji za odpověď a přeji celé Vaší rodince krásné Vánoce a šťasný nový rok!

Ella

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá anonymní uživatelko Babywebu, informace o Femibionu jsem se dozvěděla na školení o Femibionu, které vedla Hana Chromková. Pro víc informací určitě můžete napsat svůj dotaz přes kontaktní formulář na www.femibion.cz - myslím, že dokonce odpovídá přímo Hana Chromková. 

Co se týče českého porodnictví - je nespravedlivé, že mi vkládáte do úst něco, co jsem nenapsala. Nehaním české porodnictví. Kritizuji způsob vedení pěti porodů, které jsem viděla v dokumentu. A i kdyby režisérka vystříhala všechny hezké momenty a nechala jen ty, co hážou na porodnici Vinohrady špatné světlo, tak to, co se do dokumentu dostalo nevymyslela, nenahrála, uměle nevytvořila. Dokument točený pozorovací metodou s minimem komentářů toto neumožňuje. A ty okamžiky, které jsem viděla, se tam skutečně staly. A pro mě to byl šok. Negativní překvapení. Špatný sen. Mimochodem - nemslím si, že by režisérka nějak dokument záměrně manipulovala, jsem z branže, takže do toho trochu vidím. Ale to je na delší diskuzi:-) Pěěkné svátky. Veronika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobry den, Veroniko, mohla bych se prosim zeptat, odkud mate informaci, ze Femibion zlepsuje prutok krve placentou? Neni mi znamo, ze by tento doplnek stravy obsahoval nejakou antiagregacni ci antikoagulacni ucinnou latku. Jinak pokud jde o postoj k porodum a ceskemu porodnictvi jako takovemu, ktere tady hanite, tak ja stojim na opacne strane nazorove "barikady" nez Vy, ale nechci to vice rozebirat, kazdy ma jiny pristup a ja to respektuji, i kdyz se priznam, ze se zatnutymi zuby ;-) . Mejte hezke Vanoce !

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené