Veronika ve 33. tt: Porodní přání

TĚHULKA LIVE! VERONIKA Právě jsem dočetla knihu Fascinující mysl novorozeného dítěte od Davida Chamberlaina. Jsem v šoku. Mnoho mých myšlenek a domněnek našlo oporu ve v knize zmiňovaných výzkumech. Některé pasáže se mě hluboce dotkly. A upevnila jsem své přesvědčení, že matky by měly přebrat zodpovědnost za své porody.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Jak to myslím? Věřím, že způsob porodu může významně ovlivnit život právě narozené osoby. Prostředí, intervence, ale i třeba dialogy, které se odehrávají v místnosti, kde žena rodí. Studie z roku 1984 od Adriana Raineho odhalila, že komplikace u porodu kombinované s odmítnutím dítěte matkou předurčují člověka k násilným činům. Podobných výzkumů je ovšem málo. Prenatální a porodní traumata, vnímání nenarozenců a novorozenců – jejich paměť, pocity, citlivost vůči bolesti atd. – je pořád na okraji vědeckého zájmu. A vědci zabývající se podobnými tématy jsou považováni spíš za exoty pohybující se na hranici vědy a „něčeho“.

Přesto poslední desetiletí zaznamenala výrazný posun (i díky akademikům, kteří se nebojí jít na hranici neznámého). Novorozenci už se neoperují bez anestezie jako dřív – chirurgové museli na základě výzkumů uznat, že právě narozené bytosti skutečně cítí bolest (což se dlouhá léta popíralo). Přesto spoustu škodlivých, bolestivých a nepříjemných procedur (často zbytečných – činěných jen z pouhé rutiny a zvyku) opanovává porodní sály. Nejen u nás. A jsou to právě matky, které by si měly vzít své porody zpět. Jemně je s díky přebrat z rukou lékařů, kteří jsou zvyklí a naučení léčit, zachraňovat, operovat, rozhodovat, pomáhat si přístroji i chemií. A teď mám samozřejmě na mysli porody fyziologické a přirozené. Že je takových jako šafránu? Ano. I kvůli předčasné intervenci. Vyvolávání porodů kvůli nesmyslným důvodům, zastrašování a potlačování mateřských pudů a kompetencí, používání zatěžujících analgetik a dalších chemických látek. Uznávám, že určité procento porodů patří do rukou lékařů – a ti jistě odvádí skvělou práci. Ale většina porodů by mohla a měla být spirituálním zážitkem, který adekvátně přivítá novou bytost do našeho světa. Protože takové bytosti pak můžou tento svět – až vyrostou – učinit lepším.

Myslím, že spoustu rodičů už to pochopilo. A naštěstí i řada osvícených lékařů. Svědčí o tom i rozrůstající se zájem o „alternativní“ porody, které nabízejí porodnice, stále častější psaní Porodních Plánů a Přání. Ale úvaha jednoho lékaře nad Porodním Přáním mě nedávno zvedla ze židle a pochopila jsem, že zase tak velký důvod k radosti a jásání české rodičky nemají. Prožít „svůj“ porod je pořád – i kvůli postoji některých lékařů – boj. A to je to poslední, co by měl porod být.

Na Facebooku koloval z novin vyfocený krátký článek z rubriky diskuze jistého doktora Alexandra Bartáka z Prahy (podle svých stránek spolupracuje s porodnicí v Neratovicích, která je právě jednou z vyhlášených „alternativních“ porodnic).

Dovolte mi citovat aspoň pár jeho myšlenek:
„... S povzdechem usedám a beru do ruky a-čtyřku nadepsanou 'Porodní přání'. Mou duši zaplavuje smutek. Představuji si: „Letím do Řecka na dovolenou a na letišti odevzdávám svá 'Letová přání'. Přeji si, aby pilot nedělal zbytečné manévry. Přeji si mít během letu klid a soukromí se zachováním intimity. Nepřeji si během letu pít kávu a nepřeji si ani, aby mi byla nabízena... Dívám se na rodičku. Je to inženýrka, úplně hloupá asi tedy nebude ani žádné zřetelné známky duševní choroby neprojevuje. A v porodních přáních čtu... Nepřeji si podávání umělého oxytocinu. Přeji si, aby všechny výkony byly předem se mnou konzultovány a aby byl vyžádán předem můj souhlas. Těžký stín beznaděje padá na mne, veškeré mé vědění zdá se mi nicotou...“

Čtěte také:

Při čtení názoru lékaře – porodníka zase „černý stín padl na mne, těžký jak olovo, všechna snaha lidská zdála se mi marností, všechna lidská láska klamem, všechen lidský ideál snem“ (pan doktor promine, když já budu Zeyera citovat přesněji).

Opravdu? Metafora letadla? Lékař – pilot, který ví, co dělat. Pasažéři – hloupé matky, které přece neví, jak rodit (létat). Trochu to popírá tisíce let vývoje, kdy ženy rodily samy! (ach jak si to mohly dovolit? a jak to vůbec zvládly?) bez pomoci pilota, pardon lékaře! A samozřejmě se zde nabízí obligátní a všudypřítomná námitka – taky spousta žen a novorozenců zemřela. Medicína je pokrok. Souhlasím. Nevolám po návratu do doby před lékařskou vědou. Lidstvo je jí za mnohé (i v oblasti porodnictví) zavázáno. A právě já – stoupenkyně a milovnice vědy (už z podstaty mé práce) – bych byla ta poslední, kdo by vědu a pokrok znevažoval. Jenže právě pokrok znamená neustrnout na místě, posunout se, přijmout nová fakta a někdy se i trošku vrátit.

Metafora letadla se mi zdá urážející, nepřesná. A je opravdu taková utopie a sci-fi to, co pan doktor vyjmenovává jako porodní přání té „asi ne úplně hloupé inženýrky“?

Už jen při psaní tohoto článku mi vře krev. Což popírá moje předsevzetí marinovat Damiána ve šťastné marinádě. Končím. Snad si udělá každý názor sám.

Já své Porodní Přání pečlivě připravila a moje porodní asistentka už má kopii. Bod po bodu jsme prošly. Nejde o to, aby vše dopadlo přesně podle popisu. Život – a zvlášť jeho začátek – umí být dost nepředvídatelný. Jde ale o to, aby matky (a otcové!) převzaly aktivitu, informovaly se, dělaly rozhodnutí, věděly – a souhlasily. A taky aby všichni, kdo se porodu účastní, přistupovali k tomuto přirozenému procesu s respektem a úctou.

Někdy stačí jen být prostě potichu.
Někdy stačí povzbudit místo píchání oblbováku.
Někdy stačí jen trochu ztlumit světlo.
Někdy stačí být trpěliví – upřednostnit bonding před vážením a měřením (dítě bude stejně velké a těžké i za dvě hodiny).
Prostě vystoupit z rutiny. Kde jinde a kdy jindy, když ne právě při zrození nového člověka?

Můžou to být drobnosti, které všechno změní.

Vaše ještě pořád trochu vytočená V. 


Veronika právě prožívá 33. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?


Lékařskou péči Těhulce LIVE! poskytuje: CMC – soukromá klinika, která klade mimořádný důraz na nejvyšší kvalitu pediatrické péče. 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 11
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá uživatelko Babwebu - hezká metafora :-) možná by pana doktora měl někdo učit přirovnáním a metaforám, jeho letecký "pokus" byl opravdu pobuřující, že? Mno, asi si každý udělá obrázek o tom, co si doktor Barták myslí o roli žen při porodu :-D :-D Každopádně kdyby toto napsal můj gynekolog, okamžitě u něj končím - takový despekt k ženám...mmm...

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Pavlíno, děkuji za komentář. Mrzí mě, že Váš porod nedopadl podle vašich představ a určitě máte pravdu - ne vše lze ovlivnit a vlastně počátek nového života je nepředvídatelná událost, na kterou se my - ženy - i všichni, kdo nás budou podporovat, můžeme jen prostě připravit. Snažím se připravit i na cestu, kdy vše nepůjde tím ideálním způsobem - moc mi to zatím nejde. Ale mám ještě trochu času, tak snad se do toho dostanu a "vezmu si svůj porod" i v případě císaře (třeba v Anglii jde požádat o "přirozený" císařský řez s bondingem, snížením plenty při rození, atd - ale u nás je to bohužel ještě větší utopie než přirozený vaginální porod). rozhodně jsem taky zvědavá a moc se těším - a toto těšení nezmenší žádné negativní příběhy ani to, že vím, že to může jít vše jinak, protože už to samotné těšení je pro mě součást přípravy na porod a úzkosti a "kdyby" prostě nechávám odejít... .Každopádně pozitivní zkušenost s porodnicí je vždy super a určit to posílí mateřské kompetence :-D takže jsem ráda, že jste zažila příjemný postoj instituce při zrození Vašeho děťátka a považuji to za velmi důležité. Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo, ten článek o "letových přáních" jsem taky četla :) A docela mi tu hnulo žlučí. Proč je ten lékař přirovnávaný k pilotovi? Kdybych už bych musela použít tohle přirovnání k situaci kolem porodu, pilot by byla ta rodička. Lékař by mohl být něco jako záložní pilot sedící někde vzadu, kterého si pilot u řízení přivolá, pokud se potřebuje poradit nebo potřebuje s něčím pomoct či vystřídat, rozhodně by ale neměl do řízení kecat, když se to zrovna nehodí a nikdo se ho na nic neptá, bušit na dveře kabiny nebo rvát kapitánovi knipl z ruky...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo, ten článek o "letových přáních" jsem taky četla :) A docela mi tu hnulo žlučí. Proč je ten lékař přirovnávaný k pilotovi? Kdybych už musela použít tohle přirovnání k situaci kolem porodu, pilot by byla ta rodička. Lékař by mohl být něco jako záložní pilot sedící někde vzadu, kterého si pilot u řízení přivolá, pokud se potřebuje poradit nebo potřebuje s něčím pomoct či vystřídat, rozhodně by ale neměl do řízení kecat, když se to zrovna nehodí a nikdo se ho na nic neptá, bušit na dveře kabiny nebo rvát kapitánovi knipl z ruky...

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

..trochu jsem se v mé úvaze po přečtení Vašeho příspěvku dostala zase jinam. Chápu, že Vám šlo o něco trochu jiného. Já si jinak v tomhle ohledu nemůžu stěžovat na svoji porodnici (Jablonec nad Nisou), kde se chovali moc hezky a do ničeho mě netlačili..

Obrázek uživatele Pavlína
Pavlína

Milá Veru, přeji Vám, aby i druhý porod byl krásný zážitek, nicméně musím říct, že po mé zkušenosti nevěřím tomu, že jde jen o psychiku. Já se na porod připravovala, nebála se ho a byla jsem přesvědčená, že stejně jako moje mamka i babička porodím za chviličku a bez problémů. Bohužel se tak nestalo, nějak vše nefungovalo jak má a skončila jsem na císaři. Nezbývá než doufat, že podruhé bude lépe - a jsem zvědavá na Vaši další zkušenost!

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Casp:-) děkuji za Váš komentář a povzbuzující slova. Moc Vám přeji, abyste svůj první porod prožila a užila si ho - protože to vážně jde. Také Vám přeji krásný zbytek těhotenství a překrásný porod. Mějte se moc hezky. Veronika

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Milá Casp:-) děkuji za Váš komentář a povzbuzující slova. Moc Vám přeji, abyste svůj první porod prožila a užila si ho - protože to vážně jde. Také Vám přeji krásný zbytek těhotenství a překrásný porod. Mějte se moc hezky. Veronika

Obrázek uživatele Casp
Casp

Milá Veroniko,

nedalo mi to a zaregistrovalal jsem se na babyweb, bych Vám mohla na Váš článek odpovědět. Jsem v 35tt a čekám své první, proto je pro mě porod nyní přirozeně aktuálním tématem. A čím víc informací nacházím, tím víc na mě padá deprese z přístupu nemocničního personálu. Mám také velmi blízko k vědě, pracuji v základním výzkumu v oboru biomedicíny a o fyziologických procesech toho, myslím si, vím poměrně dost. Přesto nemohu pochopit, jak si může jakýkoliv lékaž myslet, že umělý zásah do tak komplexního a složitého procesu, jako je porod, bude lepší než to, jak tělo přirozeně reaguje (samozřejmě "zdravého" porodu bez komplikací). Zcela s Vámi souhlasím, že psychika a stres udělá mnoho. Přesto se drtivá většina příprav rodičky soustředí maximálně na dýchání ufufuf, výhody epidurálu jako možnosti, jak přežít tu "příšernou bolest" a na to, co všechno za komplikace by mohlo nastat. Bohužel naladění společnosti je takové, že lékař často dělá vše pro to, aby si kryl vlastní záda pro případ, že by ho pacient chtěl žalovat kvůli pochybění. Vzniká tak poměrně dost zbytených a ve výsledky rozhodně ne optimálních opatření, které na klidu a pohodě pacientovi rozhodně nepřidají. Do běla mě pak dokáže vytočit argument, že se něco dělá podle zvyklostí prostě proto, že se to takhle dělá.

Děkuji za Vaše názory a vlastně i psychickou podporu v tom smyslu, že to jde i jinak. Víc takových, jako jste vy - inteligentních žen, které se nebojí a mají rozumný přístup. Protože hysterické zástupkyně domácích porodů, které zpochybňují všechno, co lékař řekne, jsou opačný extrém. A ten nám, "normálním" ženám, které chtějí mít podporu a výhody medicíny bez toho, aby nám tato škodila, situaci paradoxně jen ztěžuje. Jsem lékařům vděčná za podporu a vědomí, že když bude něco špatně, dokáží zachránit mě i mé dítě. Ale dokud vše běží, jak má, pak vím já nejlíp, jak mám porodit své dítě a lékař by toto měl respektovat.

Přeji krásný a šťastný zbytek těhotenství a těším se na další článek :-)

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Jarko, díky moc za krásný komentář a povzbuzení:-) Někdy, když tak plamenně hájím právo žen na přirozený a příjemný porod před některými svými kamarádkami mám pak trochu strach, abych Damiánkův krásný příchod na svět "nezakřikla" - ale myslím, že je to zbytečné magické myšlení.  A proto moc děkuji za Vaše slova! Už se na Damíkův příchod moc těším. A věřím, že to bude přesně takové, jaké to má být:-) Mějte se moc prima! Veru

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Veru, mluvíte mi úplně z duše! :-) Zažila jsem dva porody, oba v Podolí a oba přirozené - ne jen vaginální, protože pro ně se často pojem přirozený porod užívá, ač je rodičce "píchnuta voda", podán oxytocin a pak ještě jí loktem tlačí na břicho. Skutečně přirozené porody, bez podání čehokoli (u prvního porodu tedy byla preindukční tableta, rodila jsem 10 dní po termínu, ale porod se rozběhl prakticky ihned; věřím, že bez té tablety bych začala spontánně rodit jen o pár hodin později), bez zbytečných zásahů, s respektem k mým porodním přáním. Mohu být tedy s průběhem obou porodních zážitků spokojená. Když potom slyším nebo čtu porodní příběhy některých kamarádek nebo se bavím o porodu s mojí mamkou, skoro nejsem schopná pochopit, že se takové věci vůbec dějí. Z dokumentu Pět zrození mi bylo několik dní fyzicky špatně a trauma jsem prožívala s těmi rodičkami... A máte jistě pravdu, že je na čase, aby zodpovědnost za způsob zrození svých dětí převzaly ženy samy. Tím nikoho nenabádám k porodu doma. To je na každém, jak se k této otázce postaví. Sama za sebe bych ani po dvou skvělých zkušenostech další porod doma neplánovala. Ale třeba ambulantní porod si dokážu představit jako naprosto perfektní variantu pro sebe a své dítě (další není ovšem v plánu). Zastávám taky názor, že velká část porodu se odehrává v hlavě. "Jaký si to uděláš, takový to máš". Pokud se žena informuje, zajímá, nenechá se zbytečně paralyzovat strachem, nepoddává se radám okolí "bude to hrozně bolet, budeš úplně vyřízená" apod., ale přistupuje k tomu s pokorou a důvěrou ve schopnosti svého těla a taky svého dítěte, pak nevidím důvod, proč by to nemělo jít. A proč by to neměl být ten nejkrásnější zážitek. Aha, moment, ještě do toho vstupuje porodnice a přístup a chování personálu. Leckdy by stačila trocha empatie a porozumění ze strany porodních asistentek a lékařů - tak, aby se ženy nemusely cítit v ohrožení a mohly pokračovat v tom, kvůli čemu do porodnice přijely - porodit své dítě.

Vy to máte v hlavě srovnané, víte, co chcete, máte za sebou už jeden skvělý porodní zážitek, takže věřím, že Damiánkův příchod na svět bude taková malá skvělá soukromá párty, plná lásky a porozumění. Opatrujte se :-) J.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené